Antyspam
R E K L A M A
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola do czerwca
R E K L A M A

Biblioteka w Pogorzeli ma 70 lat

› Kultura i Rozrywka 10 miesięcy temu    5.12.2017
Anna Twardowska
komentarzy 0 ocen 10 / 100%
A A A
 fot. D. Błażejczak

Progi tego budynku przekroczyło już wielu czytelników. Dziś można świętować 70 lat istnienia. 

 

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pogorzeli powstała wprawdzie dopiero 20 grudnia 1970 roku, lecz to właśnie w roku 1947 zainicjowały swoją działalność: Miejska Biblioteka Publiczna z siedzibą w Prezydium Rady Narodowej na rynku pod numerem 1, a następnie Gminna Biblioteka Publiczna w Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej przy ulicy Krobskiej 60.

W roku 1965 Miejska Biblioteka Publiczna przeniosła swą siedzibę do Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury na placu Powstańców Wielkopolskich. Kilka lat później zakończono proces łączenia księgozbiorów Biblioteki Gromadzkiej oraz Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy, aby w roku 1971 przenieść siedzibę Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy do wspomnianego już Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury.

R E K L A M A

Ważnych dat było jeszcze wiele. 1 stycznia 1985 roku biblioteka zaczęła pełnić funkcję biblioteki szkolnej Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Pogorzeli.

Proces łączenia księgozbiorów biblioteki szkolnej z księgozbiorem Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy zakończono 31 grudnia 1994 roku.

- Każda rocznica stanowi doskonałą okazję do świętowania, ale także do podsumowania, refleksji i wspomnień. Jest nią również jubileusz 70-lecia pogorzelskiej skarbnicy książek, którego obchody zainicjowała otwarta właśnie wystawa fotograficzna pt. „Odwiedzili nas...”, prezentująca gości ponad 20 spotkań autorskich i edukacyjnych zorganizowanych przez pogorzelską książnicę w latach 2006-2017 - mówi Dobrochna Błażejczak, nauczyciel bibliotekarz.

Wśród pisarzy, którzy spotkali się z czytelnikami w bibliotece, byli najpopularniejsi twórcy literatury oraz ilustratorzy książek dla dzieci i młodzieży, m.in. Grzegorz Kasdepke, Joanna Krzyżanek, Eliza Piotrowska, Grażyna Bąkiewicz, Krzysztof Petek, Ewa Rosolska, Kazimierz Szymeczko, Olga Rudnicka, Izabella Klebańska, Elżbieta Krygowska-Butlewska czy Wiesław Drabik, ale zaproszono także do nas autorów popularnych jedynie w naszym regionie - Ireneusza Szafranka czy Jana Rosika.

Czytelnicy, zwłaszcza ci najmłodsi, zawsze bardzo chętnie uczestniczą w spotkaniach na żywo z pisarzami. Bezpośredni kontakt z autorami książek to także najskuteczniejsza forma promocji czytelnictwa. Oprócz gości spotkań autorskich na wystawie zaprezentowano specjalistów, którzy wygłosili prelekcje i poprowadzili warsztaty o charakterze edukacyjnym.

Organizacja tego typu imprez możliwa jest przede wszystkim dzięki współpracy z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy w Gostyniu oraz Wojewódzką Biblioteką Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Wystawę przygotowała Dobrochna Błażejczak. Prezentowana ona będzie w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży do dnia 31 stycznia 2018 roku.

Czytaj także o nagrodzie - darmowych książkach, które niedawno trafiły do biblioteki. 

R E K L A M A
+ 10 głosów: 10 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 754 z późn. zm.)
R E K L A M A