Biblioteka w Pogorzeli ma 70 lat

Opublikowano:
Autor:

Biblioteka w Pogorzeli ma 70 lat - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Progi tego budynku przekroczyło już wielu czytelników. Dziś można świętować 70 lat istnienia. 

 

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pogorzeli powstała wprawdzie dopiero 20 grudnia 1970 roku, lecz to właśnie w roku 1947 zainicjowały swoją działalność: Miejska Biblioteka Publiczna z siedzibą w Prezydium Rady Narodowej na rynku pod numerem 1, a następnie Gminna Biblioteka Publiczna w Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej przy ulicy Krobskiej 60.

W roku 1965 Miejska Biblioteka Publiczna przeniosła swą siedzibę do Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury na placu Powstańców Wielkopolskich. Kilka lat później zakończono proces łączenia księgozbiorów Biblioteki Gromadzkiej oraz Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy, aby w roku 1971 przenieść siedzibę Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy do wspomnianego już Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury.

Ważnych dat było jeszcze wiele. 1 stycznia 1985 roku biblioteka zaczęła pełnić funkcję biblioteki szkolnej Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Pogorzeli.

Proces łączenia księgozbiorów biblioteki szkolnej z księgozbiorem Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy zakończono 31 grudnia 1994 roku.

- Każda rocznica stanowi doskonałą okazję do świętowania, ale także do podsumowania, refleksji i wspomnień. Jest nią również jubileusz 70-lecia pogorzelskiej skarbnicy książek, którego obchody zainicjowała otwarta właśnie wystawa fotograficzna pt. „Odwiedzili nas...”, prezentująca gości ponad 20 spotkań autorskich i edukacyjnych zorganizowanych przez pogorzelską książnicę w latach 2006-2017 - mówi Dobrochna Błażejczak, nauczyciel bibliotekarz.

Wśród pisarzy, którzy spotkali się z czytelnikami w bibliotece, byli najpopularniejsi twórcy literatury oraz ilustratorzy książek dla dzieci i młodzieży, m.in. Grzegorz Kasdepke, Joanna Krzyżanek, Eliza Piotrowska, Grażyna Bąkiewicz, Krzysztof Petek, Ewa Rosolska, Kazimierz Szymeczko, Olga Rudnicka, Izabella Klebańska, Elżbieta Krygowska-Butlewska czy Wiesław Drabik, ale zaproszono także do nas autorów popularnych jedynie w naszym regionie - Ireneusza Szafranka czy Jana Rosika.

Czytelnicy, zwłaszcza ci najmłodsi, zawsze bardzo chętnie uczestniczą w spotkaniach na żywo z pisarzami. Bezpośredni kontakt z autorami książek to także najskuteczniejsza forma promocji czytelnictwa. Oprócz gości spotkań autorskich na wystawie zaprezentowano specjalistów, którzy wygłosili prelekcje i poprowadzili warsztaty o charakterze edukacyjnym.

Organizacja tego typu imprez możliwa jest przede wszystkim dzięki współpracy z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy w Gostyniu oraz Wojewódzką Biblioteką Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Wystawę przygotowała Dobrochna Błażejczak. Prezentowana ona będzie w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży do dnia 31 stycznia 2018 roku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE