Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - MKS Kania akademia
R E K L A M ABolsiusB2
R E K L A M A

Blisko źródeł i autentycznego brzmienia

› Kultura i Rozrywka 9 miesięcy temu    16.07.2017
Izabela Skorzybót
komentarzy 0 ocen 2 / 50%
A A A
Głogówko. Podziękowania dla mecenasówGłogówko. Podziękowania dla mecenasów fot. I. Skorzybót

Ukazał się najnowszy, dwunasty już, album z serii MUSICA SACROMONTANA - „Laudi Spirituali”.

R E K L A M A

Uroczysta premiera i promocja płyty miała miejsce na Świętej Górze. Zaproszono na nią mecenasów, sponsorów i współtwórców festiwalu oratoryjnego.

- Ta muzyka jest niezwykle słoneczna. Chciałem podziękować księdzu Zbigniewowi Starczewskiemu, który trzy lata temu namawiał nas, członków stowarzyszenia, aby pojechać do Rzymu, odwiedzić bibliotekę księży filipinów. Tak też się stało. Tam poznałem bibliotekarza Alberta Bianco, który wprowadził mnie w tajemnice obszernego zbioru, który liczy ponad 6 000 woluminów – wspominał Wojciech Czemplik, dyrektor artystyczny festiwalu. Później Wojciech Czemplik poznał skrzypka Valerio Losito, który opowiedział czym jest muzyka rzymska XVI wieku i laudy, czyli świeckie pieśni. To wszystko było zaczynem późniejszego koncertu na Świętej Górze i nowej płyty.

Filipiński duch

Laudy zaczęły powstawać już w XII i XIV wieku. Każde miasto włoskie miało swój krąg osób, który je śpiewał. Laudy mają źródło w muzyce ludowej, wiejskiej. – Stąd pewna prostota, czasami żywa faktura, łatwa do zaśpiewania i do zagrania. Na Świętej Górze mieliśmy okazję gościć artystę Valerio Losito, który jest ojcem całego pomysłu – mówił Wojciech Czemplik. Płytę nagrał zespół „ Cappella dell Sacro Monte” - tworzą go muzycy specjalizujący się w tak zwanym wykonawstwie historycznym, grający na instrumentach z epoki lub ich kopiach. Wyjątkowość tych unikatowych na skalę europejską nagrań to również zasługa solistów: Eleny Pintus, Alessi Camera – śpiewaczek z Włoch oraz Tomasza Krzysicy – polskiego tenora. Poetykę Laud doskonale oddają tłumaczenia z języka starowłoskiego księdza prałata Zbigniewa Cieślaka.

Mogę śmiało powiedzieć, że ta muzyka sprawdza się zarówno wśród melomanów muzyki oratoryjnej, jak również słuchaczy, którzy po raz pierwszy ją usłyszą – ona wciąga a refreny wpadają w ucho – przyznał dyrektor artystyczny festiwalu MUSICA SACROMONTANA.

Płyta brzmi autentycznie, ponieważ występują włoscy artyści, którzy w naturalny sposób oddali melodię tego języka. Ponadto wykorzystano kopie instrumentów z epoki. - Dlatego muzyka jest tak blisko źródeł i autentycznego brzmienia – podkreśla Wojciech Czemplik. Na płycie znalazł się także utwór Józefa Zeidlera „Pastorella”. – Jest piękna, niczym nie ustępuje kompozycjom włoskim.

Okazuje się, że Józef Zeidler komponujący na Świętej Górze miał ducha filipińskiego – przyznał Krzysztof Fekecz, prezes Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Świętogórskiej. Dodatkowymi atutami wydania są: piękna szata graficzna, którą zaprojektował Maciej Gerowski z firmy Netbox oraz zdjęcia z Kongregacji Księży Filipinów w Rzymie.

Nowa płyta jest niezwykłym doświadczeniem dla księży filipinów. – Ponieważ, jeśli chodzi o świętego Filipa, założyciela kongregacji, zachowały się opisy XVI - wiecznych spotkań z nim. Ale najbardziej, najpiękniej charakter, klimat i ich emocje oddaje muzyka. Takiego doświadczenia, zanim Wojciech Czemplik je odnalazł, nigdy przedtem nie było – podkreślał ks. Jakub Przybylski COr.

Ksiądz dokonał testu. Muzykę laud, wykonywanych w XVI wieku, w czasie oratoryjnych spotkań u św. Filipa, w jego pokoju, czy nad nawą kościoła św. Hieronima, zaniósł na lekcje religii do młodzieży w Zespole Szkół Zawodowych w Gostyniu i odtworzył. Zapytał z czym kojarzy się młodym? - Odpowiedzieli, że z pizzerią. Właściwie skojarzenie było dobre, dlatego, że ta muzyka była wykonywana na ulicy przez bardów. Istotą duchowości św. Filipa było docieranie do ludzi, którzy żyją, gdzie żyją. Natomiast, gdy odczytałem młodzieży tekst tłumaczenia, to byli zdumieni, bo muzyka jest skoczna, taneczna, a zawartość merytoryczna hymnów, na przykład tego przypisywanego św. Filipowie jest następująca: „Jeśli używałbyś do woli każdy rodzaj przyjemności, przy śmierci cóż będzie? Wszystko jest marnością (...)” – mówił ks. Jakub Przybylski.

Jak dodał, muzyka reprezentująca tygiel rzymskich ulic jest po prostu złączona z piękną misją ewangelizacji św. Filipa. - To dla nas, filipinów jest niezwykłym doświadczeniem poznawania duchowości charyzmatu zgromadzenia. Serdecznie wszystkim dziękujemy za państwa udział w projekcie tegorocznej edycji festiwalu – podkreślał ks. Jakub Przybylski.

Płyta została nagrana w trakcie ubiegłorocznego XI Festiwalu Muzyki Oratoryjnej MUSICA SACROMONTANA, 3 i 4 października 2016 roku w bazylice świętogórskiej. Dzięki firmie wydawniczej DUX, album znajdzie się w najlepszych sklepach muzycznych w Polsce, Europie i w dalekiej Japonii. Dla gostynian płyta jest do nabycia na furcie klasztornej

R E K L A M A
+ 1 głosów: 2 (50%) 1 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (0)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarzbądź pierwszy!
  R E K L A M A
  R E K L A M A