Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Brakuje kursów, istniejące się "ucina". To już problem nie tylko dla starszych

› Aktualności miesiąc temu    15.02.2020
Bogdan Bujak
komentarzy 13 ocen 0 / 0%
A A A
Powiat. 3/4 mieszkańców naszego regionu mieszka poza stolicą powiatu. Przez coraz bardziej Powiat. 3/4 mieszkańców naszego regionu mieszka poza stolicą powiatu. Przez coraz bardziej "kulejący" transport zbiorowy nie mogą samodzielnie załatwić swoich spraw, lecz muszą prosić o pomoc fot. Fotomontaż - Martyna Mruk, Bogdan Bujak

Według niektórych szacunków nawet 14 milionów Polaków może być wykluczonych komunikacyjnie, czyli bez dostępu lub w bardzo ograniczonym zakresie do transportu publicznego.

Najczęściej problem ten dotyczy mieszkańców małych miejscowości i wsi, którzy muszą się „nieźle nagminastykować”, żeby przykładowo dojechać do lekarza lub załatwić sprawę w urzędzie. Jak przyznają, najgorszy moment na takie wycieczki to ferie zimowe lub letnie wakacje, gdy „żaden autobus przez dwa tygodnie nie idzie”. Pewien mieszkaniec Krobi odczuł to ostatnio na własnej skórze próbując dostać się do Gostynia.

Po ostatnich świętach bożonarodzeniowych przez dwa dni chciałem się do dostać do lekarza. Nie udało mi się, bo autobusy nie jeździły. Słyszałem, że inni chcieli dojechać do urzędu - też się nie dostali. Jak dzwoniłem po kolegach, którzy pracują w PKS-ie, żaden autobus nie chodził. Teraz były ferie i przez dwa tygodnie w Krobi byliśmy odcięci od świata. Nie każdy ma samochód, ja mam tylko rower, ale już w tym wieku nie mogę się nim puścić do Gostynia. To jest skandal na cały powiat, żeby chociaż jeden autobus był i zawiózł w tę i z powrotem do Gostyniu - mówi mężczyzna o „ucinaniu” kursów.

Coraz częściej spotykany widok, to zarówno młodzi ludzie, jak i seniorzy próbujący złapać „stopa”, bo nie mają czym dotrzeć do stolicy powiatu lub wrócić z pracy do domu.

- Transport zbiorowy od wielu lat jest siermiężny, ale w momencie wakacji czy ferii zimowych to już go prawie w ogóle nie ma. Bo jak nie ma dzieci dojeżdżających do szkół, to już nie ma w ogóle kogo wozić. A pojedyncze osoby, które często chcą z niego skorzystać w tym momencie w ważnych potrzebach, mają potężny problem - komentuje Jerzy Ptak, naczelnik wydziału komunikacji i dróg gostyńskiego starostwa powiatowego.

Kapitalizm zaszkodził PKS-om

- W 1989 roku Polska zaciągnęła hamulec awaryjny i wysiadła z pociągu. Potem zaczęła zwijać tory. Parę lat później odstawiła Autosany H9 na zakrzaczony placyk za dworcem PKS. Ludziom powiedziała: radźcie sobie sami - pisze w swojej książce „Nie zdążę” Olga Gitkiewicz, która dogłębnie zbadała zjawisko wykluczenia komunikacyjnego.

Źródła problemu leżą w urynkowieniu transportu zbiorowego w Polsce w momencie dokonywania się przeobrażeń społeczno-gospodarczych lat 90. Oczywiście wolny rynek nie jest niczym złym, ale jak mówią eksperci „są obszary, gdzie powinien być stymulowany”. I takim dobrym przykładem jest właśnie transport publiczny. 

- Aktualna sytuacja w publicznym transporcie zbiorowym wykonywanym autobusami jest konsekwencją polityki państwa w tym zakresie przez około ostatnich 25 lat, przy czym najbardziej negatywne zjawiska pojawiły się mniej więcej 15 lat temu. Mam na myśli to, że pomimo wiedzy na temat nieuczciwych praktyk konkurencyjnych na tym rynku nie robiono prawie nic, aby to zmienić. Z punktu widzenia samorządów najczęściej nie miało znaczenia, czy dany przewoźnik uczciwie wypełnia swoje zobowiązania publiczno-prawne czy też nie - mówi Tomasz Fabiszak, dyrektor Milla Spółdzielnia w Lesznie, największego przewoźnika świadczącego tego rodzaj usługi na terenie powiatu gostyńskiego.

Cały artykuł z opiniami ekspertów, komentarzami internautów oraz wypowiedziami lokalnych włodarzy znajdziesz w bieżącym wydaniu "Życia Gostynia".

Zobacz: jak wygląda pierwsza "10" w naszym Plebiscycie na na Najpopularniejszego Sportowca 2019 

 

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (13)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ WiesławG
miesiąc temu 13
To jest poważna sprawa. Władze gmin i powiatu nie robią nic, żeby naprawić sytuację. Tyle się mówi o ekologii. Już nawet nie chodzi o to, ale starsi ludzie nie mają samochodu albo nie mogą nim jeździć. Duda jeździ po tych powiatach, gada pod publiczkę, a tak naprawdę mają wszystkich gdzieś.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ja
miesiąc temu 12
Do szkoły w Krobi dzieciaki muszą jechać godzinę wcześniej 6.30.spowrotem też czekają. Możnaby dostosować autobusy troche.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Daria
miesiąc temu 11
Tak wszystko w porządku A co z takimi osobami co są noepełsprawne? Jeżdżą na wózku i nie mają jak wejść do autobusu PKS bo są schody ? Takie osoby są już ogóle odcięte od świata.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ edi
miesiąc temu ocena: 100%  10
Młodzież ucząca się w Lesznie zmuszona jest wynajmować prywatnie autobus żeby mogła kontynuować naukę .Dobra zmiana ma się dobrze ale na nowogrodzkiej
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Anonim
miesiąc temu ocena: 0%  9
W komentarzach narzekają tylko ci co nie mają prawa jazdy. Ile razy byłyby to bez sensu wykonane kursy w których jedyną osobą jest kierowca bez pasażerów. Przecież można poprosić sąsiada żeby zawiózł albo na taxi, a dzieci które dojeżdżają ze wsi do szkół to jakoś każdemu się udaje trafić do Gostynia
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mmmmm
miesiąc temu ocena: 100%  8
Mam pytanie dla wójta gminy piaski dlaczego zrezygnował z propozycji Gostynia aby zrobić komunikację Miejską do Piasków a wiem że mieszkańcy tego chcą może wyjaśnia to radny Dariusz Naskret lub radny powiatowy Dominik Jankowiak
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Marian
miesiąc temu ocena: 100%  7
By dostać się z Gostynia do Jarocina komunikacją publiczną tj.40 km trzeba jechać przez Poznań 140 km.Gratulacje dla tych co szukają smogu.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ MARIA
miesiąc temu ocena: 89%  6
Gostyń- Wrocław Wrocław -Gostyń trasa wogule nie istnieje ,dziecko muszę wozić z gostynia do rawicza na pociąg a to przecierz główna trasa łącząca wroclaw -poznań .Z tego co wiem był taki autobus i był pełen ludzi a został usunięty kurs.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Xyz
miesiąc temu ocena: 86%  5
A przecież PiS cudowny, ukochany, który kupuje Polaków za ich własne pieniądze obiecał przywrocic połączenia no i co? Nic! :)
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ mieskanka powiatu
miesiąc temu ocena: 80%  4
polaczenia poniec -gostyn brak to jest katastrofa czas cos z tym zrobić
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Gostynianka
miesiąc temu ocena: 80%  3
A z ponieca na Gostyń to już całkiem nie ma połączenia :) Najlepiej niech wykasują wszystkie autobusy bo wszyscy myśla ze każdy ma samochód i prawo jazdy a tak niestety nie jest :( To jest chore ci robi się w powiecie gostynskim!!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ maria60
miesiąc temu ocena: 91%  2
Najwyższy czas domagać się porozumień pomiędzy samorządami poszczególnych gmin i Gostyniem ,aby ten transport zorganizowały. Nikt rozsądny nie oczekuje darmowych kursów,ale my wszyscy płacimy podatki nam się to po prostu należy. Dojazd do Gostynia z okolicznych miejscowości jest właściwie niemożliwy. Nie przekonują mnie opinie ,że " nie ma kogo wozić". Jest XXI wiek i każdy powtarzam każdy człowiek w cywilizowanym państwie ma prawo domagać się i uzyskać możliwość dojazdu do miasta, bo płaci podatki . To jedno z zadań państwa, z którego sie nie wywiązuje.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Xxx
miesiąc temu ocena: 100%  1
Ale nie tylko Krobia Pogorzela -Gostyn brak połączeń Borek przez Koszkowo , Michałowo do Gostynia i z powrotem też brak połączeń .
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji