Burza w kuble śmieci. Odpowiadamy na pytania...

Opublikowano:
Autor:

Burza w kuble śmieci. Odpowiadamy na pytania... - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Na portalu gostynska.pl przekazaliśmy już wiele informacji, dotyczących zmian w gospodarce odpadami komunalnymi, które produkujemy. Na ponowną rewolucję śmieciową wpłynęła głównie nowelizacja ustawy o odpadach, podpisana przez prezydenta RP w lipcu 2019 r., a także zarządzenie ministra środowiska z 2016 r.

TUTAJ o zmianach harmonogramów odbioru odpadów - KLIK

TUTAJ gdzie można dostać worki na odpady segregowane - KLIK

Za każdym razem informacje o zasadach zagospodarowania śmieci wzbudzały spore zainteresowanie, pojawiało się wiele komentarzy, zarówno na portalu gostynska.pl, jak i na Facebook’u. Za to jesteśmy wdzięczni Czytelnikom. Dzięki nim mogliśmy ułożyć listę pytań i zagadnień, które wciąż nie do końca zostały wyjaśnione. Przedstawiliśmy ją szefowi Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego, do którego należy większość gmin powiatu gostyńskiego.

Jedno jest pewne - od 1 stycznia 2020 r. segregujemy 5 frakcji odpadów: szkło białe, szkło kolorowe, papier - makulaturę, odpady z tworzywa sztucznego (plastik, metal), a także dodatkowo śmieci BIO oraz zmieszane. W odstawianiu tych ostatnich nic się nie zmieniło. Wyrzucamy je do kubła ciemnego w foliowych workach. - Najlepiej byłoby gdyby trafiały do niego luzem. Worek też staje się odpadem, ale trudno tego wymagać. Wtedy dochodzi częste mycie kubłów domowych, a co za tym idzie wzrasta zużycie wody - mówi Eugeniusz Karpiński, szef Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego.

Dodatkowy kubeł jest obowiązkowy na posesji z zabudową jednorodzinną tylko do bioodpadów (odpadów kuchennych). Jak będziemy segregować pozostałe frakcje (w kuble, czy w worku), zależy od nas. Ważne, aby były wystawione w odpowiednim terminie w worku o określonym kolorze. Worki są dostarczane przy odbiorze przez firmę odbierającą odpady.

Oto pozostałe odpowiedzi i wyjaśnienia nurtujących Was spraw:

            Dlaczego od nowego roku należy segregować odpady BIO?

            Obowiązek wynika z Rozporządzenia Ministra Środowiska z 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów, zgodnie z którym oprócz tworzyw i metali, szkła i papieru właściciele nieruchomości są zobowiązani odrębnie gromadzić w pojemnikach koloru brązowego odpady ulegające biodegradacji. Termin rozpoczęcia segregacji bioodpadów od stycznia 2020 roku wynika z okresu dostosowawczego określonego w ww. rozporządzeniu. Ponadto odpady segregowane można łatwiej i taniej zagospodarować w porównaniu do gromadzenia ich wspólnie z innymi odpadami (jako odpady zmieszane).

            Na odpady BIO nie musimy mieć pojemnika, wystarczy worek? Czy to prawda?

            Odpady biodegradowalne są odbierane tylko z pojemników brązowych. Są one więc konieczne. Odpady gromadzone są w nich luzem lub w specjalnych workach biodegradowalnych. Nie wolno do niego wrzucać odpadów w innych workach.

            Czy pojemnik na bioodpady powinien być brązowy, czy może być w innym kolorze (czarnym, popielatym) z napisem BIO?

            Musi być brązowy z napisem BIO - wykonanym dowolnie. Może to być naklejka lub napis farbą. Jeśli ktoś nie dostanie pojemnika o takim kolorze, może pomalować na brązowo inny dostępny kubeł i zamieścić na nim napis BIO.

            Czy pojemnik na odpady BIO zobowiązany jest posiadać właściciel nieruchomości jednorodzinnej, który odstawia odpady kuchenne np. do rolnika i nie wyrzuca ich do odpadów zmieszanych (nie ma kompostownika, albo inaczej - kompostownik znajduje się u znajomego rolnika)? Czy wystarczy, że bioodpadów nie będzie w kuble na odpady zmieszane?

            Zasada jest taka, że odpady powinny być zagospodarowywane w miejscu ich wytworzenia, czyli na tej nieruchomości, na której powstały. Jeśli po sąsiedzku jest rolnik, który je zagospodarowywuje, to jest to niezgodne z prawem, ale przez nas tolerowane. Najważniejsze jest to, żeby w odpadach odbieranych, nie było tych bio. W przyszłości będzie możliwość uzyskania ulgi za kompostownik i wtedy właściciel tej nieruchomości nie będzie mógł z niej korzystać.

            Jak wielki pojemnik na odpady BIO może/musi posiadać czteroosobowa rodzina?

            Taki, by zmieściły się wszystkie odpady wytwarzane przez gospodarstwo domowe. Mieszkańcy sami muszą więc to ocenić, czy wystarczy 60 l czy może 1.100 litrów.

            W jakie pojemniki musi być wyposażona nieruchomość?

            Wszystkie nieruchomości muszą być wyposażone w pojemniki do zbierania odpadów zmieszanych (resztkowych) oraz odpadów biodegradowalnych (brązowe z napisem BIO), natomiast do zbierania pozostałych frakcji segregowanych odpadów (papier, tworzywa sztuczne i metale, szkło kolorowe i szkło bezbarwne) firma odbierająca odpady zapewnia worki w odpowiednich kolorach (dotyczy systemu KZGRL). Na terenie dużych nieruchomości wielolokalowych odpady segregowane zbierane są w pojemnikach typu dzwon lub półpodziemnych.

            W jaki sposób będzie weryfikowana  segregacja śmieci w blokach - wiadomo, że pojemniki są wspólne i załóżmy że „ktoś” się nie dostosuje. Kogo obciążą kosztami? Cały blok? Pomimo, że pozostali segregują śmieci?

            Zgodnie z ustawą, firma, która odbiera odpady, w sytuacji, gdy stwierdzi, że odpady nie są segregowane w sposób selektywny, czyli do zmieszanych trafia wszystko, ma obowiązek zawiadomić właściciela nieruchomości o tym, że segregacja odbywa się nieprawidłowo. Firma zawiadamia też KZGRL i na tej podstawie my wydajemy decyzję administracyjną o podwyższeniu opłaty za miesiąc lub miesiące, kiedy śmieci były źle segregowane. I tutaj niestety, zgodnie z ustawą, musimy zastosować odpowiedzialność zbiorową. Spółdzielnie różnie to rozwiązują - albo zarząd spółdzielni, czy wspólnoty składa wspólną deklarację, albo każde mieszkanie ma osobną deklarację. To wiąże się z tym, że każde mieszkaniec ma osobny zestaw kubłów i worków i pilnuje, by sąsiad mu nie podrzucał czegoś innego, a my w dniu odbioru mamy z bloku około 150 pojemników do opróżnienia. Zdaję sobie sprawę, że to jest bardzo kontrowersyjny przepis.

            Jak będą wyglądać kontrole prawidłowości segregowania?

            Jak powiedziałem - firma wywozowa, którą my mamy obowiązek kontrolować, ma przy każdym odbiorze zwracać uwagę na śmieci. Poza tym, auta są wyposażone w kamery - jedna jest z przodu śmieciarki, a jedna z tyłu.

            W jaki sposób będzie przebiegał proces obniżania opłaty śmieciowej dla właścicieli posesji posiadających kompostownik - czy będą musieli składać wnioski i od kiedy?

            Będzie nowy wzór deklaracji, bo w obecnych nie ma takiej opcji. Będzie on gotowy najpóźniej do końca sierpnia i znajdzie się w nim zapis „oświadczam, że moja nieruchomość jest wyposażona w kompostownik i wszystkie odpady są w nim zagospodarowywane”. To będzie uprawniało do ulgi, czyli niższej opłaty. Niekonieczne będą dodatkowe wnioski. Nie wiemy, ile ulga wyniesie. Odpowiedź dadzą nam pierwsze miesiące tego roku. Na pewno będzie to dotyczyć tylko i wyłącznie właścicieli domów jednorodzinnych.

            Czy po rozstrzygnięciu przetargu, jeszcze w tym roku możemy się spodziewać, że stawka opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych wzrośnie?

            Nie mogę tego wykluczyć. Mamy 22 stycznia, jeśli nie zajdą jakieś okoliczności wynikające z konieczności przesunięcia tego terminu, to otwieramy oferty na okres od 31 maja do 31 grudnia. Nie wiemy, jakie one będą i od tego jest uzależnione, czy stawka się utrzyma, czy nie.

            Dlaczego mamy tak drastyczną podwyżkę? Nawet w większych miastach opłata jest niższa - Krotoszyn około 19 zł od osoby, Wrocław tak samo, Poznań to 14 - 16 zł.

            Jako KZGRL nie mamy swoich pieniędzy, dysponujemy tylko tymi od mieszkańców, z tzw. podatku śmieciowego. I 95% to są koszty zewnętrzne, które ponosimy na rzecz usługodawców - w postaci utrzymania punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych, zagospodarowania odpadów. Na wszystkie te rzeczy ogłaszamy przetargi nieograniczone. Jedynym kryterium wyboru danego usługodawcy jest cena i zawsze i tak wybieramy najkorzystniejszą, czyli najniższą. Różnica w stawkach, w porównaniu do innych gmin, wynika z tego, że oni „jadą” jeszcze na cenach z poprzednich przetargów. I nie ogłosili nowych. Gdybyśmy my się cofnęli tydzień, to nasza stawka byłabym niższa. Podejrzewam, że te regiony za kilka dni też ogłoszą przetargi i wtedy ich opłata może się zrównać z naszą, albo nawet nas przegonić. Jedno jest pewne - odpady i stawki idą do góry. To tylko kwestia czasu.

            Czy deklaracje na odbiór odpadów na 2020 rok trzeba składać od nowa?

            W związku ze zmianą stawki opłaty, nie ma potrzeby zmiany deklaracji. Nowych deklaracji nie muszą składać też właściciele nieruchomości, którzy wcześniej nie segregowali odpadów. Wszyscy właściciele nieruchomości zamieszkałych otrzymają zawiadomienie o wysokości nowej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE