Bywamy roztargnieni. Gubimy nawet torby podróżne

Opublikowano:
Autor:

Bywamy roztargnieni. Gubimy nawet torby podróżne - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

„Zgubiłem klucze od auta. Proszę o pomoc”, „Wczoraj z kieszeni wypadły mi kluczyki od domu. Możecie udostępnić?”, „Znalazłem dokumenty, szukam ich właściciela” - takie wpisy lądują na elektronicznych redakcyjnych skrzynkach regularnie.

 

Jesteśmy roztargnieni. Żyjemy w pośpiechu i wiecznie gdzieś biegniemy. Nic dziwnego, że wiecznie coś gubimy lub znajdujemy. Głównie są to wspomniane klucze, piloty od samochodów lub bram, magnetyczne karty pracownicze (niezbędnik pracowników dużych firm), a nawet dokumenty: dowody osobiste, karty bankomatowe.

- Nigdy nie wiemy, czy nasze dane już gdzieś nie wyciekły. Gdy zgubimy dowód osobisty, to jest duża szansa, że ktoś zna te dane, a czy z nich zrobi użytek, to już zależy od osoby w której ręce to trafi: uczciwej lub nieuczciwej – mówi asp. sztab. Sebastian Myszkiewicz, rzecznik prasowy gostyńskiej policji.

Co zrobić, gdy taki pech przytrafi się właśnie nam? Jak zminimalizować ryzyko kradzieży tożsamości? Gdzie szukać swojej własności?

Komenda

Policja nie prowadzi statystyk zgubionych rzeczy, jednak najczęściej to najczęściej na komendę zgłaszane są zgubienia i znalezienia. - W miesiącu mamy około 15 takich informacji o zgubieniu dowodu osobistego, rejestracyjnego, prawa jazdy, karty bankomatowej. Ludzie gubią różne przedmioty – mówi rzecznik. Rzadziej są to znalazcy. Ci uczciwi przynoszą np. większe kwoty gotówki, klucze, czy telefony komórkowe.

Urząd gminy

Utratę dowodu osobistego należy niezwłocznie zgłosić w dowolnym urzędzie gminy lub dowolnej placówce konsularnej Rzeczypospolitej Polskiej. Służy do tego formularz zgłoszenia utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego. - Po jego złożeniu zostanie wydane zaświadczenie, które jest ważne do czasu wydania nowego dowodu osobistego, lecz nie dłużej niż dwa miesiące. Zgłoszenie utraty dowodu osobistego jest nieodpłatne – mówi Marta Ślęzak z gostyńskiego urzędu stanu cywilnego. Można to zgłosić również w formie elektronicznej. Do tego konieczne jest posiadanie Profilu Zaufanego lub bezpiecznego podpisu elektronicznego. - Ważność e-dowodu, czyli dowodu z warstwą elektroniczną wydanego po 4 marca 2019 roku, można zawiesić na 14 dni kalendarzowych. W momencie, gdy dowód osobisty się odnajdzie, należy od razu cofnąć zawieszenie. Jeśli zawieszenie nie zostanie cofnięte w ciągu 14 dni kalendarzowych od dnia zawieszenia, dowód zostanie unieważniony – dodaje.

Starostwo

W gostyńskim starostwie powiatowym działa Biuro Rzeczy Znalezionych. Prowadzi je Wydział Oświaty i Spraw Społecznych. Najczęściej trafiają tam znalezione telefony, ale są też dziwniejsze znaleziska, jak wózek dziecięcy. - Najwięcej jest telefonów komórkowych, w tym większości uszkodzonych, niekompletnych rowerów, kluczy oraz portfeli bez dokumentacji – mówi Marek Smektała naczelnik wydziału. W depozycie starostwa powiatowego są również środki finansowe. Co do nietypowych znalezisk, w ubiegłym roku rewir dzielnicowych przekazał do biura torbę podróżną z zawartością rzeczy osobistych, środków czystości oraz książkami – rozmówki polsko-ukraińskie. Niestety, rzadko udaje się odnaleźć właściciela. - W ostatnich trzech latach do Biura Rzeczy Znalezionych trafiły 24 przedmioty, z których 3 odzyskały swojego właściciela – rower męski, telefon komórkowy oraz plecak z zawartością odzieży sportowej wraz z butami sportowymi – mówi naczelnik.

Na podstawie art. 15 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o rzeczach znalezionych właściwy starosta przez okres roku wzywa osobę uprawnioną do odbioru rzeczy poprzez ogłoszenie publiczne. Jeżeli rzecz znaleziona nie zostanie odebrana przez osobę upoważnioną to (...) po dwóch latach właścicielem rzeczy znalezionej staje się znalazca.

Wykaz rzeczy znalezionych wraz z informacją o godzinach urzędowania komórki organizacyjnej, powołanej do odbierania zawiadomień o znalezieniu rzeczy, przyjmowania, przechowania tych rzeczy, poszukiwania osób uprawnionych do ich odbioru oraz udzielania wyjaśnień osobom zgłaszającym istnienie ich praw znajdują się na tablicy informacyjnej Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych oraz Biuletynie Informacji Publicznej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE