Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M Aosobus
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Cena transakcyjna nieruchomości - jak ją sprawdzić?

9 miesięcy temu    17.01.2019
Artykuł partnera
komentarzy 1 ocen 0 / 0%
A A A

Czy wiesz, że cena ofertowa to coś innego niż cena transakcyjna nieruchomości, czyli jej faktyczny koszt? Sprawdź, czym różnią ceny transakcyjne od ofertowych i gdzie ich szukać.

 

Cena transakcyjna nieruchomości i inne ważne pojęcia

Aby dobrze zrozumieć, czym jest cena transakcyjna nieruchomości, warto przybliżyć także kilka innych pojęć.

 • Cena transakcyjna nieruchomości – jest to faktyczna cena mieszkania, która widnieje w odpisie aktu notarialnego. To właśnie ceny transakcyjne (nazywane też transferowymi) mogą pomóc w ocenie opłacalności potencjalnej inwestycji.
 • Cena ofertowa – to kwota, którą widzisz, gdy przeglądasz oferty mieszkań na sprzedaż (z rynku pierwotnego i wtórnego), zamieszczone w internecie czy prasie specjalistycznej. Najprościej rzecz ujmując, jest to cena, którą sprzedawca mieszkania chciałby za nie otrzymać. Ceny ofertowe są często zawyżone w stosunku do cen transakcyjnych (o tym, dlaczego, dowiesz się za chwilę).
 • Wartość rynkowa – jest to szacunkowa kwota ustalana na podstawie cen transakcyjnych nieruchomości podobnych. Zgodnie z ustawą o gospodarowaniu nieruchomościami wartość rynkowa jest najbardziej prawdopodobną ceną nieruchomości, możliwą do uzyskania na rynku. Wartość rynkowa powinna być ustalona z uwzględnieniem cen transakcyjnych.
 • Nieruchomości podobne – to takie nieruchomości, które mają wiele cech wspólnych do wycenianych mieszkań. To, co może łączyć nieruchomości podobne to m.in. lokalizacja (to samo miasto czy osiedle), piętro, wielkość, rozkład pomieszczeń, stan techniczny itp.

Cena transakcyjna a cena ofertowa – skąd się biorą różnice?

Często zdarza się, że ceny ofertowe mieszkań są wyższe niż ceny transakcyjne o kilka, a czasem nawet o kilkanaście procent. Skorzystaj z tej wiedzy, decydując się na kupno mieszkania. Dzięki temu będziesz wiedzieć, że zawsze istnieje możliwość negocjacji ceny nieruchomości. A oto dwa główne czynniki, które powodują rozbieżności w cenach:

 • ceny mieszkań są zawyżane przez sprzedawców, aby powstał margines bezpieczeństwa, np. na negocjacje czy opłaty dla pośredników. Jeśli planujesz kupno mieszkania, pamiętaj, że takie praktyki są częste. Oto przykład – właściciel mieszkania chciałaby otrzymać za nie 300 000 zł. Wystawia je za 330 000 zł, wiedząc, że kupujący będzie chciał negocjować. Jeśli wszystko pójdzie po jego myśli, obniży cenę do tej, którą pierwotnie chciał otrzymać. Może zdarzyć się tak, że niezorientowany nabywca kupi lokal za zawyżoną stawkę;
 • sprzedawcy z rynku wtórnego przeceniają wartość nieruchomości – nadają jej wartość sentymentalną, albo zawyżają cenę z innych powodów, które nie mają pokrycia w rzeczywistości. Sprzedawcy mogą ustalać też ceny mieszkań, nie mając odpowiedniej wiedzy o rynku nieruchomości, wyceniając lokal według intuicji lub porównując ceny ofertowe, a nie ceny transakcyjne.

Warto wiedzieć! Co możesz negocjować?

Zanim zaczniesz negocjować, dobrze się do tego przygotuj. Porównaj ceny innych lokali (transakcyjne i ofertowe), sprawdź dokładnie stan mieszkania, budynku czy okolicę. Kartą przetargową w negocjacjach może być np.:

 • piętro – jeśli kupujesz mieszkanie na parterze lub na ostatnim piętrze w budynku bez windy;
 • rozłożenie pomieszczeń względem stron świata (ma to wpływ na nasłonecznienie lokalu);
 • kupno mieszkania od dewelopera na etapie tzw. dziury w ziemi lub zakup mieszkania, na które nie było chętnych.

Jak sprawdzić cenę transakcyjną mieszkania?

Cen transakcyjnych nieruchomości możesz szukać różne sposoby. Poniżej znajdziesz kilka źródeł.

Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) – to publiczny rejestr prowadzony przez starostów, który zawiera m.in.:

 • datę, rodzaj i strony transakcji,
 • ostateczną cenę nieruchomości (cenę transakcyjną),
 • lokalizację mieszkania oraz inne informacje o nieruchomości.

Dane w nim zawarte są jawne, ale nie są udostępniane za darmo. Aby uzyskać dostęp do informacji, musisz pobrać wniosek ze strony Urzędu Miasta, wypełnić go, a następnie złożyć elektronicznie (jeśli posługujesz się elektronicznym podpisem) lub w formie papierowej.

Na podstawie wniosku, który wypełnisz, otrzymasz Dokument Obliczenia Opłaty wraz z kwotą, jaką musisz zapłacić za materiały, które zamówiłeś. Po dokonaniu opłaty otrzymasz materiały oraz licencję na uprawnienia do korzystania z udostępnionych materiałów.

Zasady udostępniania RCiWN powinny znajdować się na stronie internetowej Urzędu Miasta.

Platformy internetowe – transakcyjną cenę nieruchomości możesz obliczyć także na podstawie wyspecjalizowanych stron www. Zwykle musisz wypełnić formularz online i podać w nim dane mieszkania, takie jak:

Niektóre portale oferują tworzenie podobnych analiz po wcześniejszym kontakcie mailowym.

Inne sposoby na sprawdzenie cen transakcyjnych nieruchomości:

 • raporty publikowane przez instytucje finansowe, wydawnictwa, pośredników nieruchomości czy innych specjalistów.
 • rzeczoznawca – możesz skorzystać z usług profesjonalnego rzeczoznawcy, który wyceni indywidualnie daną nieruchomość,
 • agencje nieruchomości – takie firmy (oraz prywatni agenci) prowadzą statystyki oraz analizy cen transakcyjnych na rynku nieruchomości.

Jeśli chcesz kupić mieszkanie, warto znać aktualne ceny transakcyjne nieruchomości. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czy nie przepłacasz, a także czy znajdzie się miejsce na negocjacje. Jeśli jesteś sprzedawcą, pomoże Ci to ustalić cenę adekwatną do wartości rynkowej sprzedawanego mieszkania.

Chcesz wiedzieć więcej na temat cen nieruchomości? Jest na to sposób! Przejdź do narzędzia NAVIDOM!

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (1)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Jasia
8 miesięcy temu 1
Czy ktoś z Was kupował u nich mieszkanie- http://www.baltica-heaven.pl... ? Czy można im zaufać?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji