Chcemy, żeby Gostkon integrował

Opublikowano:
Autor:

Chcemy, żeby Gostkon integrował - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

- Fantastyka otacza nas wszędzie. Są to wszelkiego rodzaju seriale, gry, książki, filmy. Wielu osobom kojarzy się stereotypowo z elfami, Harrym Potterem – my poprzez swój festiwal chcemy pokazać, że fantastyka jest dla każdego, że możemy z niej czerpać jak najwięcej – mówi Tomasz Teodorczyk, współorganizator Gostkonu – Gostyńskiego Festiwalu Fantastyki.

 

To impreza skupiająca miłośników literatury, komiksu, filmu, gier i sztuki cosplay. Udział w niej jest zupełnie bezpłatny. W tym roku organizatorzy zdecydowali nie tylko o zmianie miesiąca imprezy, ale także jej formuły. Gostkon potrwa jeden dzień i zaplanowany jest na sobotę, 9 lutego.

- Stwierdziliśmy, że chcemy iść w jakość, a nie ilość. Z tego powodu, włożyliśmy wszystko w jeden dzień. Wracamy też do terminu lutowego. Czerwiec, w którym odbywały się poprzednie edycje, był już miesiącem wakacyjnym, wiele osób wyjeżdżało, natomiast luty ma zachęcić do wyjścia z domów – mówi Tomasz Teodorczyk.

Impreza odbędzie się w Gostyńskim Ośrodku Kultury „Hutnik” oraz Szkole Podstawowej nr 3. Jej hala sportowa zamieni się w olbrzymi pokój gier (Games Room).

- Ten punkt programu jest z nami od sześciu lat, czyli od pierwszej edycji, a poprowadzi go Mikołaj Rogala. Mogą z niego skorzystać wszyscy: młodzież, starsi, młodsi, rodziny, przyjaciele, ale też osoby, które się nie znają, bo chcemy, żeby Gostkon integrował – wyjaśnia współorganizator.

Sala „Hutnika” zamieni się natomiast w arenę z pokazami walk sztuki azjatyckiej. Zobaczymy też cosplay, w wykonaniu grupy Imperium Mocy (i ich trening padavanów z mieczami świetlnymi) oraz Szczecińską Ligę Superbohaterów, którzy na co dzień odwiedzają szpitale i spędzają czas z chorymi dziećmi. Ci zorganizują „trening Spidermana” dla młodszej części festiwalowych gości.

- Jesteśmy jednymi z nielicznych w całej Polsce, gdzie dzieci stanowią naprawdę duży procent uczestników – przekonuje T. Teodorczyk.

To właśnie dla najmłodszych przewidziano salę z tysiącami klocków Lego, zajęcia plastyczne i nowość – zajęcia z robotyki.

Do organizacji tegorocznej edycji włączyła się także gostyńska biblioteka, która dotrze do „Hutnika” z Teatrem Kamishibai (drewniana skrzynka z elementami, z których tworzy się historie) oraz sporą dawką komiksów. Będzie je można czytać cały dzień, leżąc na wygodnych leżakach. Po raz drugi do programu dołączono też Mass Escape, inspirowany pokojami zagadek.

- W ramach bezpieczeństwa budynek nie będzie zamykany. Mass Escape potrwa około godziny. Grupy będą miały do wykonania różne zadania: znaleźć coś, odszukać kod. Nie będziemy wykorzystywali żadnych efektów pirotechnicznych, tylko podstawowe zabawki logiczne, łamigłówki, żeby sobie nikt krzywdy nie zrobił – zaznacza T. Teodorczyk.

Dla spragnionych wiedzy i rozmów przewidziano panel LEMologiczny (dawniej blok popularno-naukowy), na który organizatorzy zapraszają wykładowców, pisarzy, twórców artykułów związanych z fantastyką z całej Polski. Spotkanie odbędzie się w salce klubowej ośrodka kultury, a tematem dyskusji, oprócz Stanisława Lema, będą „pozory a rzeczywistość”.

- Naszym festiwalem chcemy udowodnić, że fantastyka jest dla każdego, stąd też hasło przewodnie: twoje spojrzenie na świat wyobraźni. Chcemy, żeby ludzie przyszli, zintegrowali się, poznali się, dokształcili, żeby czerpali wiedzę, a nie tylko rozrywkę – mówi Tomasz Teodorczyk. 

 

Sobota 9 lutego 2019

godz. 10.00 – 24.00

Miejsce: GOK Hutnik i SP nr 3 w Gostyniu

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE