Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Fines
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Chcemy, żeby Gostkon integrowałPatronat

› Społeczeństwo 6 miesięcy temu    30.01.2019
Anna Twardowska
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Konwent od 2014 roku organizowany jest przez Klub Fantastyki - Kopuła Zapomnienia oraz Gostyński Ośrodek Kultury „Hutnik”Konwent od 2014 roku organizowany jest przez Klub Fantastyki - Kopuła Zapomnienia oraz Gostyński Ośrodek Kultury „Hutnik” fot. A. Twardowska/arch. festiwalu

- Fantastyka otacza nas wszędzie. Są to wszelkiego rodzaju seriale, gry, książki, filmy. Wielu osobom kojarzy się stereotypowo z elfami, Harrym Potterem – my poprzez swój festiwal chcemy pokazać, że fantastyka jest dla każdego, że możemy z niej czerpać jak najwięcej – mówi Tomasz Teodorczyk, współorganizator Gostkonu – Gostyńskiego Festiwalu Fantastyki.

 

To impreza skupiająca miłośników literatury, komiksu, filmu, gier i sztuki cosplay. Udział w niej jest zupełnie bezpłatny. W tym roku organizatorzy zdecydowali nie tylko o zmianie miesiąca imprezy, ale także jej formuły. Gostkon potrwa jeden dzień i zaplanowany jest na sobotę, 9 lutego.

- Stwierdziliśmy, że chcemy iść w jakość, a nie ilość. Z tego powodu, włożyliśmy wszystko w jeden dzień. Wracamy też do terminu lutowego. Czerwiec, w którym odbywały się poprzednie edycje, był już miesiącem wakacyjnym, wiele osób wyjeżdżało, natomiast luty ma zachęcić do wyjścia z domów – mówi Tomasz Teodorczyk.

Impreza odbędzie się w Gostyńskim Ośrodku Kultury „Hutnik” oraz Szkole Podstawowej nr 3. Jej hala sportowa zamieni się w olbrzymi pokój gier (Games Room).

- Ten punkt programu jest z nami od sześciu lat, czyli od pierwszej edycji, a poprowadzi go Mikołaj Rogala. Mogą z niego skorzystać wszyscy: młodzież, starsi, młodsi, rodziny, przyjaciele, ale też osoby, które się nie znają, bo chcemy, żeby Gostkon integrował – wyjaśnia współorganizator.

Sala „Hutnika” zamieni się natomiast w arenę z pokazami walk sztuki azjatyckiej. Zobaczymy też cosplay, w wykonaniu grupy Imperium Mocy (i ich trening padavanów z mieczami świetlnymi) oraz Szczecińską Ligę Superbohaterów, którzy na co dzień odwiedzają szpitale i spędzają czas z chorymi dziećmi. Ci zorganizują „trening Spidermana” dla młodszej części festiwalowych gości.

- Jesteśmy jednymi z nielicznych w całej Polsce, gdzie dzieci stanowią naprawdę duży procent uczestników – przekonuje T. Teodorczyk.

To właśnie dla najmłodszych przewidziano salę z tysiącami klocków Lego, zajęcia plastyczne i nowość – zajęcia z robotyki.

Do organizacji tegorocznej edycji włączyła się także gostyńska biblioteka, która dotrze do „Hutnika” z Teatrem Kamishibai (drewniana skrzynka z elementami, z których tworzy się historie) oraz sporą dawką komiksów. Będzie je można czytać cały dzień, leżąc na wygodnych leżakach. Po raz drugi do programu dołączono też Mass Escape, inspirowany pokojami zagadek.

- W ramach bezpieczeństwa budynek nie będzie zamykany. Mass Escape potrwa około godziny. Grupy będą miały do wykonania różne zadania: znaleźć coś, odszukać kod. Nie będziemy wykorzystywali żadnych efektów pirotechnicznych, tylko podstawowe zabawki logiczne, łamigłówki, żeby sobie nikt krzywdy nie zrobił – zaznacza T. Teodorczyk.

Dla spragnionych wiedzy i rozmów przewidziano panel LEMologiczny (dawniej blok popularno-naukowy), na który organizatorzy zapraszają wykładowców, pisarzy, twórców artykułów związanych z fantastyką z całej Polski. Spotkanie odbędzie się w salce klubowej ośrodka kultury, a tematem dyskusji, oprócz Stanisława Lema, będą „pozory a rzeczywistość”.

- Naszym festiwalem chcemy udowodnić, że fantastyka jest dla każdego, stąd też hasło przewodnie: twoje spojrzenie na świat wyobraźni. Chcemy, żeby ludzie przyszli, zintegrowali się, poznali się, dokształcili, żeby czerpali wiedzę, a nie tylko rozrywkę – mówi Tomasz Teodorczyk. 

 

Sobota 9 lutego 2019

godz. 10.00 – 24.00

Miejsce: GOK Hutnik i SP nr 3 w Gostyniu

+ 2 głosów: 2 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!