Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Plebiscyt Sportowy Życia
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Cieszy przedsiębiorczość ludzi młodych

› Czytelnia ponad rok temu    28.08.2015
Agata Fajczyk
komentarzy 0 ocen 2 / 50%
A A A
 fot. A. Fajczyk

Artykuł opublikowany w numerze 34/2015 Życia Gostynia

O niskim poziomie bezrobocia w powiecie gostyńskim, przedsiębiorczości młodych ludzi i obecnej sytuacji na rynku pracy mówiono na konferencji prasowej, która odbyła się 11 sierpnia. W sklepie „Chatka Gagatka”, założonym przez Aleksandrę Bogdanowicz z dziennikarzami spotkali się starosta gostyński Robert Marcinkowski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Justyna Krzyżostaniak oraz przewodniczący Powiatowej Rady Zatrudnienia Ryszard Guderski.

Najniższy poziom w historii

Powiat gostyński w maju 2015 r. znalazł się na drugim miejscu w Wielkopolsce (po powiecie pleszewskim) pod względem dynamiki spadku bezrobocia, głównie wśród osób poniżej 30 roku życia. W czerwcu ta tendencja również się utrzymała - na koniec półrocza bezrobocie w powiecie gostyńskim spadło do 8,9 %. To najniższa w historii wartość, która ciągle maleje. - Nasze statystyki wskazują, że na koniec lipca bezrobocie prawdopodobnie osiągnie 8,6%. To najniższy rejestrowany w powiecie gostyńskim poziom. W 2004 r. wartość bezrobocia wynosiła 21,6% - mówił Robert Marcinkowski, włodarz powiatu gostyńskiego. Stwierdził, że taka sytuacja jest zasługą zarówno aktywności i przedsiębiorczości mieszkańców powiatu gostyńskiego pod względem prowadzenia działalności gospodarczej oraz długofalowych działań podejmowanych w tym kierunku przez urząd pracy oraz pozostałe instytucje biznesu (Powiatową Radę Zatrudnienia, Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości czy Fundusz Poręczeń Kredytowych). - Tendencja do obniżania się bezrobocia jest ogólnopolska, z pewnością wpływ na obecne statystyki ma również emigracja zarobkowa części obywateli. Jednak w naszym powiecie, w odniesieniu do innych, obserwujemy pozytywne sygnały spadku bezrobocia wśród osób młodych - powiedział Robert Marcinkowski. Po czym powołał się na założycielkę firmy „Chatka Gagatka” oraz współpracujące z nią osoby. - Te panie potrafiły wykorzystać dotacje na prowadzenie działalności gospodarczej, przekazywane z urzędu pracy i częściowo, w skali mikro, przyczyniły się do ożywienia gospodarczego, do tego, że to bezrobocie jest na takim poziomie - zwrócił uwagę gostyński starosta.

Aktywni przedsiębiorcy

Na obecną sytuację wśród poszukujących pracy ma także wpływ fakt, że na rynku pracy bardziej obrotni stali się przedsiębiorcy. - W 2014 roku do Powiatowego Urzędu Pracy w Gostyniu pracodawcy złożyli aż 2000 ofert pracy. A już w pierwszym półroczu roku 2015 takich zgłoszeń było 1 500, co oznacza, że na jedną ofertę przypadało 7 bezrobotnych, a wielkopolska średnia wynosi 9 - tłumaczyła Justyna Krzyżostaniak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Gostyniu. - Robimy na bieżąco, co tydzień giełdy pracy - nie tylko dla gostyńskich firm, ale również z powiatów ościennych: Śremu, Krotoszyna, gdzie brakuje już powoli rąk do pracy. Przyjeżdżają do nas pracodawcy, zachęcają do zatrudniania się w ich firmach. Oferują też różne udogodnienia, chociażby dowóz za darmo - dodała. Podkreśliła, że obecnie najczęściej poszukiwani są pracownicy fizyczni - do firm produkcyjnych, do pracy przy składaniu, pakowaniu, „przy taśmie”.

Dotacje dla młodych

Samorząd powiatowy corocznie pozyskuje środki finansowe na aktywizację osób bezrobotnych. Tylko w samym sierpniu z rezerwy Ministra Pracy i Polityki Społecznej do urzędu pracy trafi kolejne 376 900 zł, z przeznaczeniem na aktywizację zawodową osób bezrobotnych. Łączna kwota środków Funduszu Pracy, pozyskanych na realizację zadań na rzecz promocji zatrudnienia w roku 2015 wynosi 7 479 000 zł.

Sporo pieniędzy z Funduszu Pracy oraz Europejskiego Funduszu Społecznego, urząd pracy przeznacza na pomoc dla mieszkańców do 30 roku życia. - Środki te można przekazać na różne działania, związane z różnymi grupami bezrobotnych. Można wspierać osoby 50+, długotrwale bezrobotne, a my - po zasięgnięciu informacji w Powiatowej Radzie Zatrudnienia - postanowiliśmy skupić się najbardziej na grupie osób do 30 roku życia, ponieważ one stanowiły w ogólnej liczbie bezrobotnych ponad 30% - powiedziała Justyna Krzyżostaniak. Przyznała, że obecnie pracodawcy niechętnie zatrudniają młode osoby, bez doświadczenia. - Z praktyki, z informacji, czerpanych z rozmów z młodymi mieszkańcami wiemy, że najtrudniej jest teraz zaistnieć na rynku pracy, pomimo wysokich kwalifikacji, ukończonych studiów, kursów. Po prostu mało jest teraz miejsc pracy dla młodych osób - dodała dyrektor PUP w Gostyniu. A powiat gostyński w regionie leszczyńskim okazał się liderem, jeśli chodzi o udzielanie wsparcia dla młodych osób. Od początku roku do końca czerwca bezrobocie wśród młodych spadło o 442 osoby. Z tego aż ponad 300 bezrobotnych znalazło zajęcie dzięki działaniom urzędu pracy. - Będziemy się tym chwalić. Nasza aktywizacja osób młodych polegała na kierowaniu ich przede wszystkim na staże. A te dają szanse na długotrwałe zatrudnienie. Drugą formą pomocy były dotacje - wiele osób otrzymało pomoc finansową na rozpoczęcie działalności. Były też szkolenia - osoby młode też widzą, że niekoniecznie ich kwalifikacje są dopasowane do rynku pracy i próbują się przekwalifikować w zawodzie, chcą się szkolić w kierunku, który pomoże im znaleźć zatrudnienie - informowała dyrektor PUP w Gostyniu.

Przewodniczący Powiatowej Rady Zatrudnienia Ryszard Guderski również zauważył, że mieszkańcy powiatu są ludźmi bardzo przedsiębiorczymi. W I półroczu 2015 r. wsparcie uzyskało 325 osób (w Wolsztynie 138, w Kościanie 145) - zostało skierowanych do udziału w stażach, szkoleniach, pracach interwencyjnych, sporo bezrobotnych otrzymało też środki na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. - Wyraźnie widać, że nasz powiat przoduje. To jest w dużej mierze zasługą ludzi młodych - mówił.

Chatka Gagatka i Kajtusiowo razem

Dlaczego na miejsce konferencji prasowej wybrano „Chatkę Gagatka”? To sklep z ubrankami dziecięcymi, prowadzony przez Aleksandrę Bogdanowicz. Firma powstała dzięki dofinansowaniu na rozpoczęcie działalności gospodarczej. - W naszym mieście brakowało takiego sklepu. Wdzianka dla maluchów można było kupić, ale ceny nie zachęcały. Ja polecam mieszkańcom, mamom, babciom, nasz sklep, zachęcam, aby tu przychodzili - mamy tanie, markowe outletowe ubrania znanych firm dla dzieci - mówiła Aleksandra Bogdanowicz. Współpracuje ona z Pauliną Nowak, właścicielką firmy „Kajtusiowo”, w której powstają ubranka dla dzieci (pisaliśmy o niej w 33 numerze Życia Gostynia). - Działam przez facebooka, szyję na wymiar, według własnego pomysłu, wystawiam rzeczy w internecie. Idzie mi coraz lepiej. Przy dwójce małych dzieci szyję wieczorami i nocami - przyznaje szczerze pani Paulina. Te młode przedsiębiorcze osoby nawiązały kontakt podczas wręczenia umów o dofinansowanie nowych firm. Dziś w „Chatce Gagatka” można również zakupić ubrania szyte w „Kajtusiowie”.

Uroczyste spotkania, związane z podpisaniem umowy są doskonałą okazją do tego, aby przedsiębiorcy mogli poznać się między sobą, wymienić się wiedzą i kontaktami. Wtedy również młode osoby, raczkujące na rynku pracy otrzymują porcję wiedzy - ze Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości Powiatu Gostyńskiego, Samorządowego Funduszu Poręczeń Kredytowych, urzędu skarbowego czy Powiatowego Urzędu Pracy.

Jak długo na rynku utrzymują się firmy, które otrzymują wsparcie finansowe z urzędu pracy? – Różnie to bywa w różnych branżach - najgorzej jest z handlem – przyznała dyrektor Justyna Krzyżostaniak. - Zdajemy sobie sprawę, że galerie, markety odbierają klientów sklepom, ale nie jest źle. Od 30% do 60% firm od 2006 r. utrzymuje się na rynku, zwłaszcza w sferze produkcyjnej i usługowej. Często jest też tak, że nawet jeśli firma została zamknięta, zlikwidowana, to osoba, która otrzymała dotacje wcale nie wraca do urzędu pracy - dodała. Zauważyła, że trudnym momentem po otwarciu działalności jest przejście – po 2 latach – na tzw. wysoki ZUS. - Wtedy wiele firm jest likwidowanych – dodała dyrektor PUP w Gostyniu.

 

 

1 869 400 zł - tyle środków powiat gostyński otrzymał z samego programu POWER (współfinansowanego ze środków europejskich), który skierowany jest w całości do grupy bezrobotnych poniżej 30 lat. Ponadto PUP w Gostyniu pozyskał dodatkowe środki z rezerwy Ministra Pracy i Polityki Społecznej, z których duża część przeznaczona była dla młodzieży;

o 442 osoby – spadła liczba bezrobotnych w grupie do 30 lat od początku 2015 roku

Co miesiąc w powiecie gostyńskim odnotowuje się obniżenie liczby młodych bezrobotnych o kilka procent, o 12,4% spadło bezrobocie w maju i liczba ta była drugą w kolejności w woj. wielkopolskim (w powiecie pleszewskim bezrobocie wśród młodych spadło o ponad 14%), podobnie było w czerwcu;

325 osób młodych w I półroczu 2015 r. zostało skierowanych do udziału w stażach, szkoleniach, pracach interwencyjnych, sporo bezrobotnych otrzymało też środki na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej;

 

Robert Marcinkowski, gostyński starosta:

Chciałbym przestrzec przed huraoptymizmem - z jednej strony spadek bezrobocia z pewnością cieszy, ale z drugiej strony trzeba powiedzieć, że z pewnością jest to związane z ogólnopolską tendencją emigracji zarobkowej. Na horyzoncie przestrzeni gospodarczej pojawiają się też inne problemy - dziś wydaje się, że znalezienie pracy nie jest takim problemem, jak kiedyś. O tyle pewnym problemem, sądzę, że do rozwiązania w najbliższym czasie, jest poziom wynagrodzeń, który niekoniecznie satysfakcjonuje zwłaszcza ludzi młodych. To taka odrobina dziegciu w tych optymistycznych informacjach.

+ 1 głosów: 2 (50%) 1 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!