Antyspam
R E K L A M A
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK
R E K L A M A

Coraz więcej Ukraińców w powiecie. Jakimi są pracownikami?

› Społeczeństwo 9 miesięcy temu    10.08.2017
Anna Twardowska
komentarzy 5 ocen 0 / 0%
A A A
Coraz więcej Ukraińców szuka pracy w naszym powiecieCoraz więcej Ukraińców szuka pracy w naszym powiecie fot. ©William - Fotolia.com

Bezrobocie w powiecie gostyńskim cały czas spada. Zaledwie miesiąc temu informowaliśmy, iż zeszło ono poniżej 7%.

 

R E K L A M A

- Mamy obecnie dobrą koniunkturę gospodarczą. Ten układ sprawia, że bezrobocie jest małe i ciągle maleje - mówi Andrzej Czupryński, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Gostyniu. 

 

Kilkanaście lat temu, bezrobocie w powiecie sięgało około 20%. Aktualnie, mamy rynek pracy bezrobotnego – to on stawia warunki. Nie ma zbyt wielu rąk do pracy, są za to nowe stanowiska i firmy, które potrzebują osób wykształconych, doświadczonych, odpowiedzialnych i pracowitych. Ich właściciele walczą o to, aby zdobyć dobrego pracownika. Szukają coraz to dalej. I tutaj pojawia się zjawisko, które nie jest już nowością na polskim rynku pracy – przypływ ludzi zza wschodniej granicy, czyli fachowców z Ukrainy (bo tych jest najwięcej), Białorusi, czy innych. Widujemy ich w kolejkach sklepowych, na ulicach i w komunikacji miejskiej. 

Ukraińcy pracują w wielu miejscach, często nie mamy nawet o tym pojęcia. Jak twierdzi właściciel firmy ogólnobudowlanej z gminy Gostyń, jest bardzo zadowolony ze swoich pracowników. Aktualnie zatrudnia dwunastu mężczyzn z Ukrainy. - Są u mnie już drugi rok. Nie powiem, że wszyscy są złoci, ale 80% z nich pracuje na pełnych obrotach – mówi właściciel firmy. 

Czy są odczuwalne pewne bariery językowe lub kulturowe? Czy wszyscy pracownicy z Ukrainy są pracowici? Gdzie najczęściej pracują? Piszemy o tym w bieżącym Życiu Gostynia. 

W bieżącym Życiu znajdziesz także bezpłatny poradnik budowlany. Piszemy o tym TUTAJ.

R E K L A M A
+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (5)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ shadowman
9 miesięcy temu ocena: 100%  5
Pracodawcy są zadowoleni a Ukraińców, bo harują po 12h za grosze. Skoro w zakładach panują kiepskie warunki i niskie wynagrodzenie, to ktoś się dziwi, że Polak nie chce tak pracować?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Tolipan
9 miesięcy temu ocena: 100%  4
Wojtek. Bezrobocie spada, a czy zatrudnienie w PUP również? Może wreszcie nadejdą czasy, że pracownik będzie szacowany, a nie tylko gnany do roboty. Poza tym jeszcze trochę a Ukraińcy uciekną na Zachód i przestaną psuć zarobki w Gostyniu.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Maciej M
9 miesięcy temu ocena: 100%  3
Polacy robią po 10-12godzin i nikt się nie martwi czy są wypoczęci. A niektórzy 10godzin i jeszcze w dwie strony gdzieś jeżdżą. Przytacza patrzy się wybić na Ukraińcach bo Polak nie chce robić już za 12 zł. Najgorzej to w budowlane bo tam nie dość że nie zarobisz to dużo ludzi na czarno.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ 99
9 miesięcy temu ocena: 100%  2
W porządnej firmie nie ma miejsca dla Ukraina więc morał jest tylko jeden
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ 098
9 miesięcy temu ocena: 100%  1
dobry pracownik to wypoczęty pracownik prosze o tym pamiętać ważne by nie pracowali jak murzyni po 10 ,12 godzin dziennie i jeszcze w soboty i niedziele...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
R E K L A M A
R E K L A M A