Czasu coraz mniej. Potrzebują wolontariuszy!

Opublikowano:
Autor:

Czasu coraz mniej. Potrzebują wolontariuszy!  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Od ilości wolontariuszy zależy to, do ilu potrzebujących rodzin uda się dotrzeć.
 


Ten wolontariat to propozycja dla tych, którzy chcą nie tylko pomagać, ale także rozwijać się i mieć wpływ na rzeczywistość. Znany i ogólnopolski wolontariat, czyli Szlachetna Paczka, organizowany przez Stowarzyszenie WIOSNA, poszukuje wolontariuszy. 

Poszukiwane są osoby aktywne i odpowiedzialne, które chcą się angażować społecznie – wiek nie ma znaczenia. Wolontariat w Paczce wyróżnia to, że organizowany jest dla ludzi, którzy mają mało czasu i lubią go dobrze wykorzystywać. Tutaj mają szansę dobrze spożytkować swój czas i energię.

Kandydaci mogą się zgłaszać do końca września. Każdy, kto chce zostać wolontariuszem powinien najpierw zarejestrować się na www.superw.pl i wybrać rejon GOSTYŃ. Po takiej rejestracji z chętnym kontaktuje się Lider Rejonu i umawia się na spotkanie, na którym można również omówić wszystkie wątpliwości. Zrekrutowany wolontariusz uczestniczy najpierw w szkoleniu, następnie w spotkaniach Rejonu, które odbywają się cyklicznie i na których omawiane są sprawy bieżące.

SuperW, czyli wolontariusz Szlachetnej Paczki ma pod opieką rodziny, które zostały przydzielone przez Lidera Rejonu. Wraz z wolontariuszem towarzyszącym odwiedza rodziny w ich miejscach zamieszkania. Stara się poznać każdą rodzinę, jej historię i aktualną sytuację. Z każdą rodziną przeprowadza ankietę, która pomaga w przydzieleniu odpowiedniej pomocy dla rodziny.

Następnie, każdy wolontariusz wprowadza wypełnione dane do systemu i stwarza opis. Opisy rodzin opublikowane zostają na stronie ww.szlachetnapaczka.pl. Po wybraniu rodziny przez darczyńcę, każdy wolontariusz staje się pośrednikiem między nimi. Monitoruje przebieg działań do dnia finału akcji, w którym spotyka się z darczyńcą swojej rodziny w magazynie. Dostarcza paczkę dla rodziny i dalsze relacje z tych działań wprowadza do systemu.

- W tym roku odbędą się również spotkania z rodzinami po finale, aby porozmawiać o emocjach które towarzyszyły podczas wręczania paczek, a także, aby móc ocenić wpływ Paczki na ich życie i zainspirować do działania w celu poprawy sytuacji rodzin. Szlachetna Paczka ma być właśnie takim wsparciem, które inspiruje i daje impuls do zmiany życia rodzin w potrzebie – mówi Beata Naglak, lider zespołu Szlachetnej Paczki w rejonie Gostyń. 

Każdy zrekrutowany wolontariusz tworzy Zespół – Drużynę Szlachetnej Paczki.

- Z Zespołem spotykamy się cyklicznie i takie spotkania zawsze mijają w ciepłej i radosnej atmosferze. Poznajemy pięknych ludzi, nawiązują się bliskie relacje i przyjaźnie. Działamy drużynowo – możemy liczyć na pomoc i wsparcie. Każdy wolontariusz może również uczestniczyć w szkoleniach, które są cenione na rynku pracy dodaje liderka.

 

Praca wolontariusza nie polega tylko na dawaniu czegoś od siebie, można również wiele zyskać.

- Poza nowymi przyjaźniami, pięknymi spotkaniami z rodzinami i emocjami, które towarzyszą podczas finału, czyli wręczania paczek rozwijamy również swoje kompetencje biznesowe. To, co ja również zyskałam po ubiegłorocznej edycji Paczki, to zmiana podejścia i nastawienia do problemów, które się pojawiają w życiu codziennym. Paczka inspirowała mnie hasłem „Nie ma problemów – są wyzwania” i to hasło towarzyszyło mi przez cały kolejny rok – kończy Beata Naglak.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE