Antyspam
R E K L A M A
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Fines
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola
R E K L A M A

Cztery gminy w PPP. Drogi będą lepsze?

› Gospodarka ponad rok temu    12.02.2017
Izabela Skorzybót
komentarzy 3 ocen 0 / 0%
A A A
Powiat. program PPPPowiat. program PPP fot. I. Skorzybót (archiwum)

Cztery gminy przystąpiły do projektu Partnerstwa Publiczno - Prywatnego, który zamierza realizować na swoich drogach powiat gostyński.

R E K L A M A

To Gostyń, Krobia, Piaski i Pępowo. Na udział nie zdecydowała się gmina Poniec.

Rozpoczęły się konsultacje rynkowe dotyczące możliwości realizacji tego przedsięwzięcia, czyli budowy i modernizacji dróg powiatowych w modelu PPP.

- Wcześniej trwały konsultacje z poszczególnymi gminami powiatu. Ostatecznie wypracowaliśmy model, gdzie w projekcie planowanych do modernizacji jest prawie 30 kilometrów dróg na terenie całego powiatu gostyńskiego - mówił starosta Robert Marcinkowski podczas sesji rady powiatu.

W każdej gminie przyjęte są różne standardy wykonania dróg i różne elementy do modernizacji - pojawiają się też chodniki, krawężniki lub tylko najprostsza formuła modernizacji danej nawierzchni. - Opłata za odstępność w skali trwania całego projektu może wynosić około 18 milionów zł, średnio rocznie 1 600 000 zł. Została proporcjonalnie podzielona na wszystkich uczestników całego projektu. Chcę też poinformować, że mówimy tylko i wyłącznie o pewnej wartości szacunkowej. Nie jesteśmy dzisiaj w stanie odpowiedzieć, jak będą wyglądać ostateczne koszty. O nich zadecyduje rynek - mówił Robert Marcinkowski.

 

Starosta przyznał, że w projekcie ważne jest to, że powstała spójna sieć dróg, która łączy poszczególne gminy powiatu i ma szczególne znaczenie, zarówno dla poszczególnych gmin, sołectw, ale także w kontekście całych ciągów komunikacyjnych, łączących różne gminy. - Chcę też poinformować, że osiągnęliśmy kompromis z władzami gminy Gostyń, dotyczący wspólnej realizacji przedsięwzięcia. Przypominamy sobie dyskusje z ubiegłego roku, być może niepotrzebne spory. Wiele wskazuje, że w tym zakresie zapowiada się dobra zmiana - powiedział radnym.

Po pierwsze gmina Gostyń zadeklarowała wejście w model PPP - chodzi o drogę między Rębowem, Ziółkowem, a Krajewicami i dalej w kierunku połączenia z drogą wojewódzką 43.

Po drugie gmina Gostyń wstępnie deklaruje przejęcie drogi powiatowej przez Czachorowo - wraz z obowiązkiem jej modernizacji.

- W tym zakresie jesteśmy gotowi z projektem tej drogi. Gdyby gmina ją przejęła, wtedy przekazalibyśmy oczywiście projekt i docelowo gmina musiałby tę drogę utrzymywać - wyjaśniał.

Trzecim elementem porozumienia są wspólne uzgodnienia dotyczące drogi w Goli. - Również dysponujemy projektem na przebudowę tej drogi, finansowanym przez gminę Gostyń. Moglibyśmy w ramach programu przebudowy dróg lokalnych jeszcze w tym roku przygotować i złożyć stosowny wniosek tak, aby w przyszłym roku przeprowadzić przetarg i wyremontować tę drogę w partnerstwie z gminą Gostyń. Zakładając, że pozyskamy 50 procent środków, oczywiście jest to wariant optymistyczny, wtedy jeden i drugi samorząd musiałby wyłożyć po 25 procent - tłumaczył Robert Marcinkowski.

Jest jeszcze jedna istotna sprawa dotycząca powiatu i gminy Gostyń, choć rozmowy są na razie wstępne - modernizacja ulicy Mostowej. Być może uda się w tym zakresie dojść do porozumienia tak, aby wspólnymi siłami w modelu podziału kosztów 50/50 kompleksowo wyremontować wraz z chodnikami ulicę Mostową.

 

 

 

R E K L A M A
R E K L A M A
+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (3)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ xdxdxdx
ponad rok temu 3
Trasa Pogorzela-Borzęciczki idzie sie zabic takie dziury !
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Xx
ponad rok temu 2
A co z gminą Pogorzela ?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Xx
ponad rok temu ocena: 100%  1
A co z drogą w Sikorzynie? Tam nie da się jeździć!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
R E K L A M A
R E K L A M A