Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M Aosobus
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Nie wiemy czym oddychamy

› Społeczeństwo 9 miesięcy temu    24.12.2018
Anna Twardowska
komentarzy 2 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. Fotolia.com

Czym oddychamy, idąc na popołudniowy spacer? Bezpośrednio w Gostyniu nie są prowadzone pomiary, dlatego trudno jednoznacznie stwierdzić, jaka jest jakość powietrza. Jak uważa naczelnik wydziału planowania przestrzennego i ochrony środowiska z gostyńskiego urzędu – w okresie grzewczym może nie być ona zadowalająca.

 

Oprócz samego faktu spalania przez część mieszkańców niezbyt dobrej jakości paliwa, wpływ na to ma ukształtowanie terenu. - Część Gostynia leży w niecce, więc przy niekorzystnych czynnikach atmosferycznych utrudnione jest przemieszczanie się powietrza, co wpływa na możliwość wentylowania tego rejonu i powoduje pogorszenie jego jakości - mówi naczelnik Roman Sobkowiak. Jak uważa natomiast burmistrz Pogorzeli – w gminie problemu wielkiego nie ma. Mimo to, na rynku zamontowano „na próbę” sensor do badania jakości powietrza. Włodarz nie wyklucza, że gmina zakupi go na stałe, aby mieszkańcy mieli wgląd do wyników.

Nasi czytelnicy, mają różne zdania na ten temat. - Podnieśmy jeszcze ceny za węgiel i szeroko pojęty opał, nałóżmy dodatkowe podatki, a ludzie na pewno nie będą palić śmieci i robić takiego syfu, gdy nie będzie ich stać na ogrzanie domu – wypowiada się ironicznie Daria na naszym profilu facebookowym. Dla Andrzeja również problemem jest „syf”, którym ludzie palą. - Śmieci, opony, sklejki, okleiny, lakierowane drewno. To jest problem większy niż CO2, bo wtedy sąsiad truje sąsiada. Potem skąd choroby dróg oddechowych i nowotwory? Palić papierosów nie trzeba, by się zatruć tym syfem, którzy płonie w piecach sąsiadów. Powinni dawać takie mandaty, żeby się jeden i drugi 100 razy zastanowił jakby plastik tkał do pieca – twierdzi Andrzej.

Gmina Gostyń dofinansowuje wymiany pieców, na takie, spełniające „normy ekologiczne”. Nie wystarczy jednak sam sprzęt, liczy się jeszcze materiał. - Na jakość powietrza ma również wpływ to, czym mieszkańcy palą, dlatego w przestrzeni publicznej i mediach powinno być jak najwięcej działań, podnoszących świadomość ekologiczną i propagujących właściwe zachowania dotyczącego ochrony powietrza – mówi Roman Sobkowiak, naczelnik wydziału planowania przestrzennego i ochrony środowiska z gostyńskiego urzędu.

Młodzież i nauczyciele Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu od roku dysponują profesjonalnym sprzętem, służącym do badania zanieczyszczenia środowiska. Uczniowie co jakiś czas dokonują pomiaru pyłu zawieszonego PM 2,5 na terenie Gostynia i okolic. To chwilowe odczyty 2-10 minutowe, które stanowią jedynie materiał do realizacji zagadnień programu autorskiego z chemii. Listopadowe pomiary zapylenia pyłem PM 2,5 wskazywały, że panujące warunki meteorologiczne oraz rozpoczęty sezon grzewczy w dużej mierze odpowiadają za podwyższone stężenia pyłów. Wykresy są udostępniane na stronie szkoły w zakładce „Ekopracownia”.

- Najlepszym, sensorycznym sposobem oceniania jakości powietrza, są nasze zmysły. Człowiek sam potrafi stwierdzić, czy ma komfort oddychania, gdy wyjdzie na świeże powietrze. To już pierwszy wskaźnik, który mówi o jego jakości, nawet nie znając jakichkolwiek wyników badań – zapewnia Andrzej Szumski, naczelnik wydziału ochrony środowiska, rolnictwa i leśnictwa ze starostwa powiatowego.

Cały artykuł znajdziecie w bieżącym Życiu Gostynia. 

Zobacz także: Myśliwi nie chcą być kojarzeni tylko ze strzelaniem do zwierzyny.

 

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (3)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ ja
9 miesięcy temu ocena: 100%  3
Moze juz wystraczy zajmowanie sie pierdołami , kiedys była dziura ozonowa teraz smog szukja tematow zastepczych był i bedzie smog czy to sie komus podoba czy nie
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ felix_0
9 miesięcy temu ocena: 100%  2
Rozumiem, okres zimowy, temat na topie. Zdajcie sobie jednak sprawę, że paląc zgodnie z obecnymi przepisami (węglem i drzewem), zadymienie i tak będzie i tak będzie. Nie wiem, czy zdajecie sobie z tego sprawę?. Nie posądzam większości społeczeństwa a palenie śmieciami (to są odosobnione przypadki) - oczywiście trzeba to piętnować! Rozpalając piec opalany węglem dym idzie gęsty i ludziom, którzy nie mieli z tym styczności, może się wydawać, że ktoś pali śmieciami. Róbmy więc wszystko, łącznie a może na czele z rządem aby wszystkich było stać na czyste, ekologiczne ogrzewanie. Spokojnych, rodzinnych i niezadymionych świąt!!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ja
9 miesięcy temu ocena: 100%  1
Popieram rozpalając ogień w normalnym piecu drewnem bądź węglem zawsze będzie leciał ciemny i gęsty dym ale co mogą o tym wiedzieć ludzie którzy siedzą sobie w domach ogrzewanych gazowo a to ci się najwięcej udzielają nie mając żadnej wiedzy i dzwonią po policję i straż miejską