Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Czystki w spółdzielni mleczarskiej. Pierwsi wykluczeni

› Aktualności 4 miesiące temu    26.11.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 19 ocen 3 / 100%
A A A
Gostyń. Prezes zarządu i przewodniczący rady nadzorczej spółdzielni tuż przed rozpoczęciem obradGostyń. Prezes zarządu i przewodniczący rady nadzorczej spółdzielni tuż przed rozpoczęciem obrad fot. A. Fajczyk

Rada Nadzorcza Spółdzielni Mleczarskiej w Gostyniu w ubiegłym tygodniu zajęła się kwestią wykluczania członów - udziałowców spółdzielni zamieszanych w jakikolwiek sposób w aferę związaną z rozrzedzaniem mleka. Niektórzy członkowie zgłaszali uwagi, że wobec wyznaczonych osób jeszcze nie zapadły wyroki sądu, że policja wojewódzka prowadzi śledztwo.

Jak bardzo konieczne jest podejmowanie decyzji w tej sprawie miał przekonywać prezes zarządu Grzegorz Grzeszkowiak. Mówił podobno, że sąd wyroki będzie wydawał za 3 - 4 lata, a porządki w zakładzie należy zrobić od zaraz. Dawał do zrozumienia, że nie ma zamiaru czekać na wyroki, aby sytuację w zakładzie oczyścić.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że wśród wykluczanych byli rolnicy, którzy zostali zatrzymani przez prokuraturę i mają postawione zarzuty. Niektórzy podobno nie przyznawali się do winy. Wśród kilkunastu wykluczonych z członkostwa - jak udało nam się ustalić - są też kierowcy i pracownicy zakładu zamieszani w aferę związaną z rozrzedzaniem mleka. W tej grupie znalazł się również jeden z członków rady nadzorczej.

Sprawa – zgodnie z programem obrad - była rozpatrywana na ostatnim posiedzeniu rady nadzorczej, 18 listopada. Członkom przedstawiono nazwiska udziałowców zakładu z gmin: Gostyń, Piaski, Krobia. Niektórzy z nich mieli okazję wypowiedzieć się przed radą nadzorczą. Wyjaśniano, że mają zostać wykluczeni z grupy udziałowców ponieważ umyślnie naruszali postanowienia statutu oraz dobre obyczaje. A także w związku z toczącym się wobec nim postępowaniem, prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Poznaniu, ponieważ są podejrzani o popełnienie przestępstwa polegającego na braniu udziału w zorganizowanej grupie przestępczej – i doprowadzenie w okresie do 1 sierpnia do 30 listopada 2018 r. do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości, poprzez wprowadzenie w błąd co do ilości odebranego od producentów mleka krowiego, a następnie dostarczonego do spółdzielni i powodowania milionowych strat na szkodę spółdzielni.

Z nieoficjalnych źródeł wiemy, że byli tacy, którzy upierali się, że nic nie zrobili i do niczego się nie przyznają, mimo postawionego zarzutu. Jeden z pracowników spółdzielni - wcześniej dyscyplinarnie zwolniony - przyznał, że wypowiedzenie otrzymał kurierem. Grzeszkowiak miał potwierdzić, że tak właśnie były te informacje przekazywane. Niektórzy z pracowników mieli otwarcie wypomnieć prezesowi fakt, że o kłopotach z mlekiem wiedział od lat, że otrzymywał anonimy dotyczące jednego z kierowców i nic z tym nie zrobił, nie powiadomił służb. Pracownik stwierdził podobno, że afera wyszła na jaw, dopiero kiedy rolnicy wzięli to w swoje ręce.

Kiedy przyszedł moment głosowania nad uchwałą, niektórzy z członków rady wciąż mieli wątpliwości, jaką podjąć decyzję (statut spółdzielni przewiduje głosowania na tak lub nie, nie ma głosu wstrzymującego się) zwłaszcza po wysłuchaniu jednego z pracowników, którzy twierdził, że prokuratura nie postawiła mu żadnych zarzutów i do niczego się nie przyznaje. Byli obradujący, którzy nie chcieli przyczepiać udziałowcom łaty z napisem „złodziej”.

Jeden z członków głosował przeciw wykluczeniu rolników-udziałowców z członkostwa spółdzielni. Uzasadniał to obawami, iż takie postępowanie może doprowadzić do tego, że dostawcy „odwrócą się plecami” do spółdzielni i będą odstawiać mleko do innego zakładu. Prezes zarządu G. Grzeszkowiak miał powiedzieć, że nie można lekceważyć procederu, który trwał 10 lat i traktować go w ten sposób, że "będziemy się bali, że nam odejdą z mlekiem. Jak będą chcieli, niech odejdą ci, którzy oszukiwali. Mleko jest do kupienia".

Ostatecznie zdecydowana większość członków rady nadzorczej zagłosowała za wykluczeniem kilkunastu osób z grona udziałowców spółdzielni.

Czytaj o proteście rolników w gostyńskiej "mleczarni" - KLIK

Podczas spotkania rady nadzorczej – jak udało nam się nieoficjalnie ustalić - członkowie zostali poinformowani, że ze spółdzielni dyscyplinarnie zwolniono 10 kierowców. Co prawda w aktach z przesłuchań wymieniano 5, a 1 kierowca już nie pracował w dniu zatrzymań, ale prezes Grzeszkowiak miał poinformować, że po przejrzeniu dokumentów ujawnionych przez prokuraturę zarząd spółdzielni wytypował kolejnych kierowców, kwalifikujących się do zwolnienia - na podstawie dowodów, czyli nagranych rozmów między kierowcami i materiałów z prokuratury. W kwestii zwolnień kierowców, prezes miał powoływać się też na wcześniejsze decyzje rady nadzorczej, która zobowiązała zarząd do zachowania transportu wewnątrz zakładu, w rękach spółdzielców.

Prezes uświadamiał radę nadzorczą, że w miejsce tych zwalnianych kierowców musi zatrudnić nowych, dlatego nie zwalnia wszystkich od razu. Ktoś musi jeździć po mleko. A każdą ilość mleka zakład ma obowiązek odebrać od każdego dostawcy.

+ 3 głosów: 3 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (19)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ serwatka
4 miesiące temu ocena: 100%  19
A emeryci którzy w ostatnim czasie przeszli na emeryturę czyste sumienia mają.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Wwww
4 miesiące temu ocena: 100%  18
Do posprzątania tej stajni Augiasza potrzebna jest osoba całkowicie nie związana z obecnym zakładem i zarządem Dopiero wtedy można się przyjrzeć wszystkim kierownikom czy dbali i dbają żeby nie było przekrętów nie tylko wśród kierowców ale też w innych działach. Jeśli coś było nie tak to wypad dyscyplinarny. To że przyjdzie ktoś świeży to nie strata dla zakładu, w końcu stary kierownik pozwalał na większe straty niż wdrożenie nowej osoby.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mea
4 miesiące temu ocena: 100%  17
Jak tam pracujesz to wiesz ze w każdym stadzie są czarne owce. Dlatego napisałam co wiem na pewno. Ile razy musiałam jechać z próbka mleka bo coś było nie tak nawet w takie dni co moje nie było brane.,bo mąż się naraził prezesowi.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ hm
4 miesiące temu ocena: 82%  16
Bezpośredni przełożony kierowców zwolniony?Pewnie nie, na chwilę wyciszą dziś zwolnią kierowców , jutro ich przyjmą .Nic sie nie stało.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ja
4 miesiące temu ocena: 75%  15
Do mea.Przecież piszemy o tym samym a pracownicy a pracownicy to nie tylko produkcja a 460 zatrudnionych w sm.A do śmiechu mi daleko pracuję tu ponad 40 lat i szkoda mi tego zakładu pozdrowionka pa
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Sąd
4 miesiące temu ocena: 100%  14
Tutaj nie tylko chodzi o wodę w mleku,tam wszędzie na każdym dziale wałki są,oj prokurator przyjrzyj się przyjrzyj. . . .
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mea
4 miesiące temu ocena: 77%  13
Do Ja. Nie mierz wszystkich jedna miarą, znam niektórych pracowników którzy w domu chandluja masłem, mlekiem które uczciwie zabiorą z pracy. Nie bądź śmieszny. W mleczarni od zwykłego pracownika po górę wszyscy okradaja mleczarni nasza mleczarni. Myśmy od lat monitowali że coś się dzieje prezesowi ale ponoć wszystko jest w porządku. Myślę że Góra coś gorszego wywinela i szybko zrobiła nagonke żeby od siebie odwrócić uwagę. A cierpimy my ci uczciwi. Więc zastanów się zanim kogoś ocenisz
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ serowar
4 miesiące temu 12
A czy Ty przypadkowo też nie jesteś święty skoro masz takowe wiadomości?
~ złodziej pracownik
4 miesiące temu ocena: 67%  11
oficjalny handel a nie oficjalny chandel. Chwała Bogu że "Myśmy" są bez skazy
~ Ja
4 miesiące temu ocena: 100%  10
Dlaczego nie odwołano jeszcze zarządu i nic nie wiedzącej rady nadzorczej całej bez wyjątku dlaczego tak zwani kierownicy i mistrzowie z małymi wyjątkami jeszcze kieróją działami nic w tym zakładzie sìę nie zmieni bo wszystkim w takich układach jest wygodnie.A cierpią na tym uczciwi pracownicy.Prezes w tym zakresie nie robi nic.A parodią są dziadki emeryci .Wszystko zostaje po staremu pa
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ mlekopij
4 miesiące temu ocena: 60%  9
pod ścianę i po zabawie
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Maly dostawcs
4 miesiące temu ocena: 100%  8
To jest smiechu warte kradli wszyscy jak swinie.teraz tym co nie kradli serwuja.pogorszenie mleka bo przeciez musza sobie wyrównać jpr co za kraj
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ świnko
4 miesiące temu ocena: 33%  7
Jak wszyscy to ty też
~ Ol
4 miesiące temu ocena: 85%  6
Tam przekrętów podobno jest więcej... Niech się lepiej przyglądają działom technicznym bo tam każdy zatrudniony pracuje poza SM a na etacie odsypia fuchy i tylko ZUS pobiera
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ol
4 miesiące temu ocena: 100%  5
Do xyzn...Widać zabolało. Dziwne że nikt nie zrobi porządku z kierowniczkami i pseudo inżynierami co tylko firmę naciągają....
~ Xyzn
4 miesiące temu ocena: 20%  4
Taki cwany z anonima
~ Mea
4 miesiące temu ocena: 100%  3
Plotki wyleciały a rekiny zostały. To mały szwindel w mojej ocenie, rekiny robią większe interesy na mleczarni
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Sw
4 miesiące temu ocena: 97%  2
Daję głowę że głównym winowajcom włos z głowy nie spadnie, jak to możliwe że oszustwa trwały wiele lat, tak wróble cwierkaly, a najważniejsze osoby nic nie wiedziały, po prostu kpina
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ gostyniak
4 miesiące temu ocena: 22%  1
No popatrzcie odkryto Amerykę na nowo ,trzeba odtrąbić sukces . Gostynskie wyroby zaraz są smaczniejsze , których nigdy nie kupowałem.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji