Dlaczego należy bać się burzy?

Opublikowano:
Autor:

Dlaczego należy bać się burzy? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Lato nierozerwalnie wiąże się z burzami. Często zastają nas one w miejscach, w których nie chcielibyśmy przebywać, kiedy z nieba lecą gromy.

 

Wokół tego, jak chronić się przed piorunami, narosło wiele mitów powielanych szybciej niż specjaliści nadążają je negować.

Powiat gostyński doświadczał skutków burz i nawałnic niejednokrotnie. Jak informuje mł. bryg. Michał Pohl z gostyńskiej jednostki straży pożarnej, w tym sezonie, póki co, nie było większych wyjazdów, związanych z burzami.

- Co roku trochę powieje, jest to od kilku do kilkunastu zdarzeń, jeden lub dwa dni – mówił mł. bryg. Michał Pohl.

O ile połamane przez wiatr lub rozpołowione przez uderzenie pioruna drzewo można posprzątać, o tyle nieporównywalnie gorzej jest, kiedy porażony piorunem zostanie człowiek. Najgorzej jest, jeśli błyskawica trafi nas w głowę. Po uderzeniu w ciało, piorun wędruje przez tkanki najlepiej przewodzące prąd, poprzez krew i naczynia krwionośne, serce, nogi i uchodzi do ziemi.

O starciu z piorunami przeczytasz w bieżącym Życiu Gostynia. Znajdziesz w nim również rozmowę z rzecznikiem prasowym Stowarzyszenia „Polscy Łowcy Burz”.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE