Dużo zmieniło się nie tylko wewnątrz, ale i na zewnątrz

Opublikowano:
Autor:

Dużo zmieniło się nie tylko wewnątrz, ale i na zewnątrz - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Na tchnięcie nowego ducha, nie tylko w mury, odnowionego Gościńca Biskupiańskiego liczą miejscowe władze po przebudowie i rozbudowie jednej z wizytówek folkloru spod znaku wiwata i kopki.

- Mam nadzieję, że będzie to dobra okazja i motywacja dla nas, żebyśmy z jeszcze większym zaangażowaniem, większą troską wspierali nasze wielowiekowe dzieło, jakim jest Biskupizna. To od nasz wszystkich zależy, jak kultura biskupiańska będzie się przez najbliższy czas rozwijała - mówił podczas otwarcia Gościńca burmistrz Krobi, Łukasz Kubiak.

W budynku postawionym na początku XX w. na miejscu dawnego przykościelnego szpitala, przytuliska, którego z kolei początki sięgają XVI wieku wiele się zmieniło. Za prawie milion złotych m.in. wymieniono dach, przebudowano główną salę, powstały toalety, przebudowano i rozbudowano zaplecze kuchennego. Ogrzewanie elektryczne funkcjonujące w budynku zasilono energią z zainstalowanych panel fotowoltaicznych.  

Główna zmiana związana jest jednak z adaptacją poddasza Gościńca, a także zagospodarowaniem terenu wokół wraz z powstałą wiatą. Przed inwestycją miejsce na piętrze budynku nie było w ogóle wykorzystywane. Obecnie na kilkudziesięciu metrach kwadratowych można organizować m.in. wystawy, wernisaże oraz czy podziwiać bogatą historię folkloru.

- Te mury przeżywają w tej chwili swój absolutny renesans przez otwarcie Gościńca Biskupiańskiego nowej generacji. Mam nadzieję, że już nikt nie będzie miał wątpliwości, że tutaj znajdziemy serce Biskupizny - komentował Paweł Minta, proboszcz parafii p.w. Św. Michała Archanioła w Domachowie, tuż przed poświęceniem budynku.

Po zakończeniu projektu twardego - inwestycyjnego ruszają warsztaty i zajęcia, które mają sprawić, aby „Gościniec mógł na co dzień żyć, pielęgnować biskupiańską kulturę i pokazywać jej zalety”.

Przebudowę i rozbudowę Gościńca Biskupiańskiego w Domachowie przeprowadzono dzięki 500 000 zł dofinansowania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz wkładowi własnemu gminy Krobia.

Wykonawcą przedsięwzięcia była firma „LUX” Urszula Żukowska, Grzegorz Żukowski S.C. ze Święciechowy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE