Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Dużo zmieniło się nie tylko wewnątrz, ale i na zewnątrz

› Społeczeństwo miesiąc temu    26.02.2020
Bogdan Bujak
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Domachowo. Wiekowe mury biskupiańskiej siedziby przeszły odnowęDomachowo. Wiekowe mury biskupiańskiej siedziby przeszły odnowę fot. Bogdan Bujak

Na tchnięcie nowego ducha, nie tylko w mury, odnowionego Gościńca Biskupiańskiego liczą miejscowe władze po przebudowie i rozbudowie jednej z wizytówek folkloru spod znaku wiwata i kopki.

- Mam nadzieję, że będzie to dobra okazja i motywacja dla nas, żebyśmy z jeszcze większym zaangażowaniem, większą troską wspierali nasze wielowiekowe dzieło, jakim jest Biskupizna. To od nasz wszystkich zależy, jak kultura biskupiańska będzie się przez najbliższy czas rozwijała - mówił podczas otwarcia Gościńca burmistrz Krobi, Łukasz Kubiak.

W budynku postawionym na początku XX w. na miejscu dawnego przykościelnego szpitala, przytuliska, którego z kolei początki sięgają XVI wieku wiele się zmieniło. Za prawie milion złotych m.in. wymieniono dach, przebudowano główną salę, powstały toalety, przebudowano i rozbudowano zaplecze kuchennego. Ogrzewanie elektryczne funkcjonujące w budynku zasilono energią z zainstalowanych panel fotowoltaicznych.  

Główna zmiana związana jest jednak z adaptacją poddasza Gościńca, a także zagospodarowaniem terenu wokół wraz z powstałą wiatą. Przed inwestycją miejsce na piętrze budynku nie było w ogóle wykorzystywane. Obecnie na kilkudziesięciu metrach kwadratowych można organizować m.in. wystawy, wernisaże oraz czy podziwiać bogatą historię folkloru.

- Te mury przeżywają w tej chwili swój absolutny renesans przez otwarcie Gościńca Biskupiańskiego nowej generacji. Mam nadzieję, że już nikt nie będzie miał wątpliwości, że tutaj znajdziemy serce Biskupizny - komentował Paweł Minta, proboszcz parafii p.w. Św. Michała Archanioła w Domachowie, tuż przed poświęceniem budynku.

Po zakończeniu projektu twardego - inwestycyjnego ruszają warsztaty i zajęcia, które mają sprawić, aby „Gościniec mógł na co dzień żyć, pielęgnować biskupiańską kulturę i pokazywać jej zalety”.

Przebudowę i rozbudowę Gościńca Biskupiańskiego w Domachowie przeprowadzono dzięki 500 000 zł dofinansowania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz wkładowi własnemu gminy Krobia.

Wykonawcą przedsięwzięcia była firma „LUX” Urszula Żukowska, Grzegorz Żukowski S.C. ze Święciechowy.

Czytaj także: czy w naszym regionie powstanie instalacja do spalania niebiezpecznych odpadów?

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
    dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
    Komentarze (0)

    Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

    dodaj komentarzbądź pierwszy!