Dzieci nie trzeba będzie przemeldować

Opublikowano:
Autor:

Dzieci nie trzeba będzie przemeldować - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Artykuł opublikowany w numerze 07/2017 Życia Gostynia

- Dobrze by było, gdyby dzieci trafiły zgodnie z obwodami do klas I. To będzie nasz cel (...). Ufamy gostyniakom, że są mądrzy i podejmą odpowiednie, rozsądne decyzje - mówi Grzegorz Skorupski, zastępca burmistrza Gostynia. Chodzi o wyznaczone obwody szkół w mieście, na które rodzice powinni zwrócić uwagę od nowego roku szkolnego, po wprowadzeniu reformy oświaty. Powinni, ale nie muszą. Po zmianach wygaszane będą gimnazja, a powróci Szkoła Podstawowa nr 3 w Gostyniu.

Największą szkołą podstawą od nowego roku szkolnego 2017/2019 będzie gostyńska „piątka” i tam, niestety, będzie obowiązywała dość niekorzystna dla uczniów zmianowość. Obiekt placówki lokalowo nie jest odpowiednio przygotowany na kształcenie tak dużej ilości uczniów w ciągu jednej zmiany. - Nie mogło być inaczej. Kierowaliśmy się bliską odległością dziecka do szkoły. Pożegowo I i II to bardzo prężnie rozwijające się osiedla. Te dzieci najbliżej mają do „piątki” – mówi Grzegorz Skorupski. - Z kolei „jedynka” – jeśli chodzi o obwód szkoły, jest to teren nierozwojowy. Tam nie będzie nowych możliwości zamieszkania, nie zwiększy się liczba dzieci. A takie tendencje rozwojowe wskazuje gostyńska „dwójka”, podobnie, jak powracająca szkoła numer trzy. Ta ostatnia jest na razie najmniejszą z tych placówek – dodaje.

Mądrzy rodzice

Gostyńscy urzędnicy, odpowiedzialni za sprawne przeprowadzenie reformy oświaty w gminie Gostyń liczą na rozważne decyzje rodziców uczniów klas I. Zależy im, aby dzieci trafiły do placówek, zgodnie z obwodami. - To spowoduje, że uczeń będzie miał bliżej do szkoły, a gmina będzie miała możliwości przewidywania funkcjonowania danych placówek. Tyle jeśli chodzi o klasy I. Dość sztywno będziemy się tego trzymali. Oczywiście będzie możliwość przyjęcia do innej szkoły, niż wskazuje miejsce zamieszkania – mówi Grzegorz Skorupski. - Zachęcamy rodziców do tego, aby utrzymać obwody, bo dzięki temu będziemy mogli przewidzieć, jak szkołą będzie funkcjonowała w przyszłości. Rodzic powinien wiedzieć, że jeśli posyła dziecko do „piątki” czy „jedynki”, to w początkowym okresie czeka go tam nauka na zmiany. Jeśli zdecyduje się posłać dziecko do „trójki”, to będzie wiedział, że tam nie ma żadnej zmianowości i uczniowie będą kończyli zajęcia około godziny 13.00 – dodaje.

Uczniowie klas przyszłej IV i przyszłej VII z ulic, mieszczących się na tzw. ”górach” w Gostyniu trafią do dotychczasowego gimnazjum nr 2, czyli do nowej „trójki”. Od nowego roku szkolnego w SP nr 3 w Gostyniu będą funkcjonowały 4 klasy pierwsze, 3 czwarte, oraz 2 siódme i wygasające gimnazjum: 6 klas drugich i 4 klasy trzecie. Do „podstawówki”, do klasy siódmej dwujęzycznej, jaka się będzie mieściła w trójce, mogą składać papiery nawet uczniowie spoza gminy Gostyń, zostaną przyjęci jeśli będą wolne miejsca.

Ustawodawca daje organowi prowadzącemu możliwość wskazania uczniom miejsca kontynuacji nauki w tym wygasającym gimnazjum - w szkole utworzonej po gimnazjum. Co to znaczy „wskazać”? Okazuje się, że gmina może twardo nakazać, że uczeń ma realizować swój obowiązek szkolny w przypisanej placówce, powstającej po gimnazjum. Nie musi się kierować nowym obwodem „trójki”. Gmina może wskazać uczniowi z osiedla Pożegowo, że do IV lub VII klasy ma uczęszczać do „trójki”, gdyż ustawodawca nie mówi o obwodach. - Ale my nie chcemy iść w tym kierunku, nie chcemy narzucać rodzicom, co mają robić. My wskazujemy, że dobrze by było zalecić, aby dzieci, które mieszkają na terenie obwodu „trójki”, poszły od tej szkoły, bo inaczej warunki nauki w szkołach podstawowych, które teraz funkcjonują, znacznie się pogorszą – wyjaśnia Grzegorz Skorupski.

Decyzja w marcu

W „ustawach oświatowych” niejasne są informacje, dotyczące utworzenia w nowej szkole podstawowej klas II, III i V. W Gostyniu wielu rodziców, których pociechy obecnie uczą się w SP nr 2 czy innych placówkach (ale mieszkają w zachodniej części miasta), jest zainteresowanych posłaniem dzieci do „trójki” od nowego roku szkolnego 2017/18. Gmina analizuje obecnie kwestię możliwości utworzenia w gostyńskiej "trójce" innych oddziałów. - Rodzice uczniów obecnych klas drugich, trzecich czy piątych pytają nas, dlaczego mieszkając w obwodzie SP nr 3 nie mogą od nowego roku posyłać dzieci do szkoły, która znajduje się w najbliższym otoczeniu. Sprawdzamy to pod kontem prawnym i wydaje się to możliwe. Decyzja w tej sprawie zapadnie w marcu – wyjaśnia zastępca gostyńskiego burmistrza.

Będą utrudniali?

Jako przykład gostyński wiceburmistrz podaje Szkołę Podstawową nr 5 w Gostyniu – budynek, w którym funkcjonuje ta placówka nie był budowany z myślą o szkole, a co dopiero o tak dużej szkole, która w obwodzie ma dwa potężne osiedla Pożegowo I i Pożegowo II. Tam na pewno uczniowie będą się kształcili na 2 zmiany. - Stąd takie wskazanie, aby dzieci, które są z osiedla 1000-lecia, z części zachodniej miasta trafiły do „trójki”. Ale oczywiście może tam pójść i będzie przyjęte do klasy I, IV i VII każde dziecko, nie tylko z obwodu SP3. Mieliśmy pytania od rodziców z Otówka, czy mogą posłać dzieci do szkoły podstawowej nr 3, bo to im bardziej odpowiada. Jak najbardziej - nie chcemy tego ograniczać. Wskazanie gminy jest takie – wolimy, aby dzieci te nie trafiały do jedynki czy piątki. Tam jest zmianowość. Jest zachęta - aby posyłać je do „trójki” – mówi Grzegorz Skorupski. Inaczej gmina będzie to „utrudniała”. Wiceburmistrz Gostynia zapewnia, że w placówce „na górach” oraz w „jedynce” (bazujących na likwidowanych gimnazjach) będą przygotowane klasy i gabinety do nauki określonych przedmiotów w starszych klasach. Tego zabraknie w „nowych” ośmioklasowych podstawówkach, które nie bazują na gimnazjum.

Szkoły najmniejsze na razie pozostaną

Poza tym, jeśli chodzi o kwestie lokalowe – w przyszłym roku szkolnym niewiele się zmieni. W gostyńskim magistracie zapadła decyzja, że organ prowadzący na razie nie zrezygnuje z dzierżawy sal w Domu Katechetycznym. - Jeszcze przez rok, korzystać będziemy ze znajdujących się tam pomieszczeń, chcemy jednak, aby w 2018/19 roku szkoła numer 1 mieściła się w dwóch, a nie w trzech budynkach – zapewnia Grzegorz Skorupski. Wiceburmistrz informuje, że w ciągu najbliższego roku szkolnego na pewno będą się odbywały zajęcia w Szkole Muzycznej.

W ramach nadchodzącej reformy szkolnej nie zostanie zlikwidowana żadna ze szkół wiejskich, ale problem z utrzymaniem pozostaje - szczególnie dotyczy to najmniejszych placówek w Goli i Siemowie. W jednej i drugiej kształci się po około 70 uczniów. Gmina mogła wskazać, że uczniowie przyszłych klas VII i VIII będą dojeżdżali do 2023 r. do Szkoły Podstawowej nr 3 w Gostyniu. – Rodzice i dzieci z obecnych klas szóstych chcieli. Ale pozostała część szkolnej społeczności była przeciwna. Pozostawiliśmy im wolną rękę. Możemy wskazać placówkę do kontynuacji edukacji, ale nie chcemy. I może być sytuacja taka, że ci rodzice mimo wszystko będą wozić dzieci do „trójki”. Wtedy pojawi się problem. Gmina zastanowi się, czy ma powstać w Goli bardzo mała klasa. Jeśli tak, to wskażemy im „trójkę” do kontynuacji nauki – mówi Grzegorz Skorupski. Władze gminy Gostyń zdają sobie sprawę, że jeśli chodzi o przyszłość najmniejszych szkół wiejskich, trzeba się zastanowić. - Tam są klasy, liczące maksymalnie 10 uczniów lub jeszcze mniej. Ale czas reformy nie jest odpowiednim momentem, aby mówić o przyszłości małych szkół wiejskich – dodaje zastępca gostyńskiego burmistrza

Kto straci pracę?

Z wstępnej analizy struktury zatrudnienia nauczycieli w latach 2017-2020 wynika, że zabraknie godzin (etatów) dla nauczycieli: edukacji wczesnoszkolnej, języków obcych, wychowania fizycznego, fizyki, religii. Natomiast znajdą zatrudnienie nauczyciele przyrody, geografii, biologii, informatyki, plastyki, muzyki, z tym, że w niektórych przypadkach nauczyciel będzie miał propozycje uzupełniania etatu w drugiej lub więcej szkołach.

Urzędnicy nie chcą konkretnie mówić o ilości zwalnianych nauczycieli, gdyż w tej chwili brak zatwierdzonych ramowych planów nauczania. - Nie są skalkulowane godziny zajęć rewalidacyjnych, nie wiemy, jak będą wyglądały zajęcia - opieka nad uczniem w świetlicach. Jeśli będzie już to zbilansowane, to wtedy będzie można powiedzieć, w jakim przedmiocie nauczyciel nie będzie miał zatrudnienia. Dziś podawanie takich informacji spowoduje panikę, zaniepokojenie, szczególnie wśród nauczycieli w szkołach miejskich – mówi Jerzy Wabiński, naczelnik wydziału oświaty w gostyńskim.


Po feriach gmina przygotuje deklaracje - dyrektorzy zbiorą je w sekretariacie deklaracje. Chodzi o to, aby zrobić rozpoznanie, jak wygląda sytuacja w przyszłych kl. VI, VII w „trójce”. – Wypełnienie takiej deklaracji nie jest niczym wiążącym dla rodzica, to raczej ankieta – zapewnia Grzegorz Skorupski. Do 15 kwietnia gmina poda ogłoszenie o rekrutacji do publicznej wiadomości.

Zespół ds. reformy oświaty ustalił, że od 1 września 2017 roku

1. Gimnazjum nr 1 im. Mistrzów Sportu zostanie włączone w struktury organizacyjne gostyńskiej szkoły podstawowej nr 1 z oddziałami integracyjnymi im. Czarnego Legionu. Ta placówka będzie szkołą ośmioletnią. Jednocześnie do końca roku szkolnego 2018/2019 będą tam prowadzone oddziały gimnazjalne. Nauczyciele i pracownicy szkoły staną się automatycznie pracownikami szkoły podstawowej nr 1. Dyrektor Waldemar Sadowski będzie pełnił funkcję zastępcy dyrektora SP nr 1 w Gostyniu.

2. Gimnazjum Nr 2 z oddziałami dwujęzycznymi i oddziałami integracyjnymi im. Marii Skłodowskiej-Curie zostanie przekształcone w ośmioletnią Szkołę Podstawową Nr 3 z Oddziałami dwujęzycznymi w Gostyniu. Do końca roku szkolnego 2018/2019 w szkole podstawowej prowadzone będą oddziały gimnazjalne. Z dniem przekształcenia nauczyciele i pracownicy administracyjno-obsługowi staną się pracownikami tej szkoły podstawowej. Dyrektorowi gimnazjum zostanie powierzone stanowisko dyrektora szkoły podstawowej do 31 sierpnia 2019 r.

3. Szkoły Podstawowe Nr 1,2 i 5 w Gostyniu, w Daleszynie, Goli, Kunowie, Siemowie i Sikorzynie staną się ośmioletnimi szkołami podstawowymi.

4. Obwody szkół podstawowych szkół wiejskich pozostaną bez zmian. Szkoły Podstawowe w mieście obejmować będą następujące części: Szkoła Podstawowa Nr 1 - wschodnią, Szkoła Podstawowa Nr 2 - południową, Szkoła Podstawowa Nr 3 - zachodnią, Szkoła Podstawowa Nr 5 - północną.

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE