Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Fuzja szkół wiejskich. Czy nauczyciele stracą pracę?

› Aktualności 3 miesiące temu    23.10.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 23 ocen 6 / 83%
A A A
Gostyń. Radnym przedstawiono plany, związane z połączeniem szkół w Goli i SiemowieGostyń. Radnym przedstawiono plany, związane z połączeniem szkół w Goli i Siemowie fot. A. Fajczyk

Włodarze gostyńskiej gminy zastanawiają się nad połączeniem w jedną placówkę szkół podstawowych w Goli i Siemowie. Na posiedzeniu komisji edukacji oraz rozwoju gminy radnym przedstawiono dane demograficzne, które wskazują na bardzo małą ilości uczniów uczęszczających do obu „podstawówek”. Wszystko wskazuje na to, że niewiele dzieci tam przybędzie w ciągu najbliższych 5 lat. Utrzymanie szkół staje się nieekonomiczne dla gminy Gostyń, trzeba jak najszybciej szukać oszczędności.

- Musimy podejmować takie działania, a nie inne, dotyczące łączenia szkół, tworzenia większych klas, ponieważ jeszcze trochę nie zrobimy żadnej drogowej inwestycji. Dopłaty do oświaty pochłoną nam cały gminny budżet - powiedział Grzegorz Skorupski, zastępca burmistrza Gostynia.

Podano przykład szkoły w Siemowie - mimo że tam jest 8 klas, za 5 lat będzie się w nich uczyło 63 dzieci. Obecnie w placówce nie ma I i IV klasy, za 5 lat nie będzie VII klasy. W Goli nie ma IV klasy.

- W przyszłym roku wyjątkowo będzie 11 osób w pierwszej klasie w Siemowie, ale w trzeciej na przykład uczyć się będzie ośmioro dzieci. W przypadku tej szkoły w ciągu najbliższych 5 lat dwa razy uda się przekroczyć magiczną liczbę 10 jeśli chodzi o liczbę uczniów w klasie - mówił wiceburmistrz.

W Goli sytuacja demograficzna jest trochę lepsza - za 5 lat będzie się tam uczyć 83 dzieci. - Przybywa nam uczniów z populacji dzieci młodszych - w oddziale przedszkolnym i klasach I - III - dodała Aldona Grześkowiak, naczelnik wydziału oświaty w gostyńskim magistracie. Grzegorz Skorupski zwrócił uwagę, że blisko 500 tys. zł gmina musiała dopłacić do wynagrodzeń nauczycieli z podwyżkami, zaplanowanymi od września.

- To trzeba przełożyć na przyszły rok. Oznacza to, że co kwartał będziemy musieli dopłacić prawie 500 tysięcy do otrzymywanej subwencji na wynagrodzenia. Musimy szukać oszczędności. Kiedy państwo podpisuje porozumienie z nauczycielami, kwestia wypłaty wynagrodzeń, znalezienia środków spada na samorządy. W tej chwili środków z subwencji nie wystarcza na wypłaty dla nauczycieli - argumentował wiceburmistrz.

Aldona Grześkowiak, wyjaśniając radnym, dlaczego powinno dojść do przekształcenia szkoły w Goli i Siemowie w jedną placówkę posłużyła się doświadczeniem i wnioskami z obserwacji szkół jakie wyniosła, kiedy wiele lat pracowała jako wizytator kuratorium oświaty.

- Patrząc na inne gminy, obserwując, oglądając sieć szkół w innych gminach, od razu było widać, że my w Gostyniu coś będziemy musieli z tym fantem zrobić. Chwała obecnym i poprzednim radnym, że zgadzali się dokładać do oświaty. Ale było wiadomo już dawno, że przyjdzie moment, że w gostyńskiej gminie budżet nie wytrzyma tak rozbudowanej sieci szkół - mówiła naczelnik wydziału oświaty. - Rozumiem, że jest to decyzja bardzo niepopularna, która może się spotkać z negatywną opinią rodziców - dodała.

Gostyńscy włodarze nie chcą likwidować żadnej ze szkół - ani w Siemowie, ani w Goli. Ale wiadomo, że nie mogą one funkcjonować odrębnie. Myślą o działaniach, zmierzających do połączenia ich w jedną placówkę - przy zachowaniu w jednej i drugiej oddziałów przedszkolnych. To jeszcze ratuje te szkoły i uważam, że dzieci najmniejsze zawsze powinny mieć blisko do szkoły -powiedział Grzegorz Skorupski. Propozycja jest taka, żeby klasy I - III zostawić w Goli, a uczniów klas starszych IV - VIII zostawić w Siemowie.

Zmiany miałyby nastąpić od przyszłego roku szkolnego, pod warunkiem, że odpowiednią uchwałę w tej sprawie podejmą radni do końca lutego 2020 r. Odległość między placówkami wynosi około 7 km. Radni zwrócili uwagę, że wzrosną koszty dowożenia uczniów.

ZOBACZ - czy burmistrz Gostynia ma dość komendanta Straży Miejskiej?

Wiceburmistrz wskazał jednak, że oszczędności znajdą się w likwidacji administracji w jednej ze szkół, likwidacji części etatów nauczycielskich. - W tej chwili to, co gminę najbardziej kosztuje to jest etat nauczyciela. Jest różnica pomiędzy wypłatą dla nauczyciela, który uczy we jednej klasie „miejskiej”, gdzie jest 11 uczniów i w drugiej klasie w szkole wiejskiej gdzie jest 6 osób, i który otrzymuje wypłatę z dodatkami - mówił Grzegorz Skorupski.

Czy i ilu nauczycieli straci pracę przez planowane przekształcenie szkół wiejskich? Na razie nie wiadomo. - Po pierwszych informacjach od dyrektorów wiemy, że część nauczycieli, także dyrektorów ma uprawnienia emerytalne, co może nam sprzyjać w podjęciu decyzji. Jeśli nie przekonamy do naszej wizji chociaż części rodziców, to może się różnie skończyć - dodała naczelnik Grześkowiak.

Co na to radni? Szczegóły w najbliższym numerze „Życia Gostynia”

+ 5 głosów: 6 (83%) 1 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (23)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ xzy
2 miesiące temu ocena: 100%  23
W Siemowie zrobić porządek ze sprzątaczkami nic nie robią aby łażą bo to widać jak się przyjedzie po dzieci i same dzieci mówią że panie aby miotło pomachają po przerwie a tak to siedzą w kantorku
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ja
3 miesiące temu ocena: 75%  22
Jak ktoś ma prywatną firmę i nie ma dużo zamówień to też zwalnia pracowników to chyba normalne
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ golec-orkiestra
3 miesiące temu ocena: 25%  21
No to brać się za płodzenie nowych uczniów, a nie ślęczeć przed telewizorem - niech częściej prąd wyłączają. Może jak 500+ podniosą do 1000+ to się więcej dzieci urodzi ;-) a tak w ogóle to nauczyciele sami mogą sobie dzieci narobić i będą własne uczyć, przecież nikt im nie broni jak mówił jeden z ministrów .... hihihi. A i ksiądz proboszcz się ucieszy boi chrztów, komunii, będzie więcej.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ sss
3 miesiące temu ocena: 33%  20
Nie ma dzieci to co się dziwić że nauczycieli potrzeba mniej. Kogo mają uczyć? Latające muchy w pustych salach?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ sak
3 miesiące temu ocena: 57%  19
Gola największa wieś w gminie ma być bez szkoły? To chyba jakieś nieporozumienie.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Redakcja
3 miesiące temu ocena: 50%  18
Gola nie jest największą wioską w gminie Gostyń. Jest nią Brzezie
~ Maks
3 miesiące temu ocena: 67%  17
Tylko 20 uczniów wiecej niż w Siemowie, a za to szkoła dużo większa
~ Czytelnik
3 miesiące temu ocena: 44%  16
A tak narzekają nauczyciele że tyle się napracuja ucząc pięcioro dzieci to faktycznie są przemęczeni. Skoro nie ma dzieci to szkoły połączyć i zredukować etaty pracy. W nie których to by się przydało wymienić nauczycieli bo wogole nie mają podejścia do dzieci np. w szkole Sikorzyn i nie tylko.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Czytelnik
3 miesiące temu ocena: 83%  15
To złóż podanie kochana mamo/tato zamiast kłamstwami tłumaczyć nieuctwo dziecka i swoją wychowawczą nieudolność. Jak ci dziecko twoje pyskuje na ciebie to reaguj a nie stoisz jak ciele. Bezstresowe wychowywanie. Zamknąć szkoły oni już wszystko wiedzą.
~ mieszkaniec
3 miesiące temu ocena: 64%  14
Czytajcie ze zrozumieniem - pozostaną obie szkoły tylko połączone ( 1 dyrektor, 1 administracja, 1 księgowość). W Siemowie będzie przedszkole i klasy 4-8 a w Goli przedszkole i klasy 1-3. Rano przyprowadzacie dzieci wszystkie do szkoły i różnica polega na tym że część dzieci młodszych z Siemowa ma zajęcia w Goli a dzieci starsze z Goli uczą się w salach w Siemowie. Chodzi tylko o redukcję etatów nauczycieli i podniesienie ilości dzieci w klasie. Nauczyciele przejdą na emeryturę (przynajmniej kilkoro) a dzieci dalej będą się uczyć.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Alfa
3 miesiące temu ocena: 56%  13
I tak właśnie będzie z firmami albo za usługę czy towary będziemy płacić krocie po wzroście płacy minimalnej do 4 tys. Albo się będą zamykać. PIS obiecuje a reszta musi szukać kasy na ich obiecanki.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Borys
3 miesiące temu ocena: 44%  12
Ale na nagrody za strajk się należały zaraz 13 pensja i może jakiś bonusik. A teraz ten co rozdawał mówi że za dużo kosztuje nas oświata. Tak dzieci sami w domach mamy uczyć i jeszcze z podatków płacić nauczycielom pedagogom wykształconym ludziom z przeogromna wiedzą z książki i ćwiczeń za leżenie w domach całymi dniami. No ale w wakacje strajk zakończyli i pracowali do września jak mrówki. Się narobili trza im dać.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ania
3 miesiące temu ocena: 62%  11
Pamiętam Panią Grześkowiak, z czasów kiedy była dyrektorką szkoły w Piaskach. Same fajne wspomnienia wracają. Wspaniała kobieta z klasą, miło Panią zobaczyć. Pozdrawiam :)
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ dd
3 miesiące temu ocena: 100%  10
dobre :)
~ GRo
3 miesiące temu ocena: 82%  9
5 osób w klasie? Jak w piłkę chcieliby pograć to cała szkoła musiałaby się stawić.Tu nawet nie ma kto protestować? Rodzice tej piątki? czy nauczycielka ucząca puste ławki. Połączyć szkoły i to jak najszybciej.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mama
3 miesiące temu ocena: 36%  8
Połączyć szkoły i pozwalniać nauczycieli, bo pieniędzy by chcieli a nic nie robią, uczyć 5czy 6 dzieci w klasie to jakaś masakra
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mama
3 miesiące temu ocena: 100%  7
Pozamykać szkoły w całym Gostyniu i okolicy. Dzieci dowozić do Poznania na nocną zmianę bo tylko tam potrafią uczyć albo do Warszawy i dać na to zasiłek. Dzieci cały dzień poza domem to można w spokoju w necie siedzieć hejtować, no i kupować jak kasę dadzą a do roboty nie chodzić bo szlachta przecież nie pracuje.
~ mm
3 miesiące temu ocena: 100%  6
Czy ty myślisz co piszesz? puknij się w głowę. A może ciebie tak na bruk wyrzucić z pracy, jeżeli w ogóle pracujesz.
~ Ja
3 miesiące temu ocena: 83%  5
No faktycznie, bo to nauczyciel decyduje ilu uczniów będzie miał w klasie i to jego wina, że klasy są mniej liczne. Dróg nie będzie bo nauczyciele! O zgrozo! Droga Pani,Drogi Panie- Nie pamięta wół...
~ Do Xxx
3 miesiące temu ocena: 100%  4
Czy ty czlowieku/rodzicu czytac umiesz??? Wlasnie nie LIKWIDUJA tylko zostawiaja ale połaczona z Gola. Gdyby chcieli mogliby zamknac zupelnie
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Xxx
3 miesiące temu ocena: 64%  3
Zlikwidujcie etaty w gminie, a od dzieci się odczepcie piękna szkoła w siemowie a wy ja chcecie zamykać
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ koro
3 miesiące temu ocena: 76%  2
I znowu oszczędności na dzieciach norma
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Sw
3 miesiące temu ocena: 53%  1
Jedynie słuszne wyjście no trudno
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji