Antyspam
R E K L A M A
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M A

Gmina dokłada, więc zainteresowanie jest duże. Trzeba się spieszyć

› Aktualności 8 miesięcy temu    16.05.2018
Agata Fajczyk
komentarzy 2 ocen 0 / 0%
A A A
Dotacja na wymianę starego węglowego pieca jest jednorazowa i wynosi 50% ceny zakupu i montażu nowego ekologicznego źródła ogrzewaniaDotacja na wymianę starego węglowego pieca jest jednorazowa i wynosi 50% ceny zakupu i montażu nowego ekologicznego źródła ogrzewania fot. fotomontaż

O 1000 zł w gminie Gostyń (w porównaniu z ubiegłym rokiem) wzrosło dofinansowanie na wymianę starego pieca centralnego ogrzewania na nowy. Zmieniły się też niektóre zasady przyznawania dotacji. Mieszkańcy mogą starać się na przykład o zwrot części kosztów, jakie ponieśli przy wymianie pieca węglowego na tego rodzaju nowy kocioł. Do niedawna nie było takiej możliwości.

R E K L A M A

Uchwałę, która ustala obowiązujące zasady udzielania mieszkańcom dofinansowania z budżetu gminy Gostyń na wymianę systemów ogrzewania węglowego na nowe, ekologiczne źródła ogrzewania, radni podjęli już w 2017 r. Uzasadnili to koniecznością poprawy stanu środowiska naturalnego oraz ograniczeniem zanieczyszczania powietrza. Dotacja ma zachęcić mieszkańców do inwestowania w ekologiczne źródła ogrzewania. I okazało się, że zadziałała skutecznie. Po zakończeniu tzw. „sezonu grzewczego” część gostyńskiej społeczności postanowiła zabrać się za wymianę ogrzewania w domu - najczęściej z węglowego na gazowe.

Niektórzy właściciele posesji inwestycję uzależnili od otrzymania dofinansowania z budżetu gminy. - Zainteresowanie wymianą pieców jest duże. Do 27 kwietnia wpłynęło już 26 wniosków na łączną kwotę, zabukowaną w budżecie - powiedziała Donata Nawrocka, inspektor ds. ochrony środowiska w gostyńskim magistracie. Do 7 maja wpłynęły już kolejne 3 wnioski. Wszystkie dotyczą wymiany starych pieców węglowych na nowe ekologiczne kotły. Największym powodzeniem cieszy się ogrzewanie gazowe, a także piece, w których będzie można palić eko-groszkiem.

Osoby fizyczne i prawne, wspólnoty mieszkaniowe oraz przedsiębiorcy z gminy Gostyń, którzy zdecydują się na wymianę starego ogrzewania c.o. na nowe, muszą złożyć w gostyńskim urzędzie miejskim pisemny wniosek.

Dotacja jest jednorazowa i wynosi 50% ceny zakupu i montażu nowego ekologicznego źródła ogrzewania, ale nie więcej niż:

- 4000 zł - w przypadku instalacji urządzenia w budynku mieszkalnym - 3 000 zł - na mieszkanie - jeśli system ogrzewania zmienia np. wspólnota mieszkaniowa

O dotację mogą ubiegać się: podmioty niezaliczone do sektora finansów publicznych: osoby fizyczne i prawne, wspólnoty mieszkaniowe, przedsiębiorcy, a także jednostki sektora finansów publicznych, które są gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi.

Warunkiem ubiegania się o dofinansowanie jest:

- użycie do wymiany dotychczasowego pieca węglowego wyłącznie nowych materiałów, użytych po raz pierwszy, dopuszczonych do użytkowania na terenie RP

- zlikwidowanie dotychczasowych kotłów lub pieców służących do ogrzewania i brak innego ogrzewania (oprócz kominków bez płaszcza wodnego i pieców kaflowych, które nie mają połączenia z przewodem kominowym)
- nowe źródło ogrzewania będzie głównym, które służy do ogrzewania budynku lub mieszkania

Nie otrzymają dotacji osoby, które chcą zakupić przenośne urządzenia grzewcze. Dofinansowanie nie obejmuje też instalacji systemów ogrzewania kominkowego, ani zakładania c.o. w nowych budynkach.

R E K L A M A
R E K L A M A
+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (1)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Halina
7 miesięcy temu 1
A co z dofinansowaniem na działalność? Czy są jeszcze takie dofinansowania? Chcę otworzyć salon fryzjerski, jednak brakuje mi pieniędzy na takie urządzenia: https://www.wyposazenie-salonu...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
R E K L A M A
R E K L A M A