Antyspam
R E K L A M A
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Fines
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola
R E K L A M A

Gmina wygrała w sądzie. Nazwa ulicy pozostaje?

› Aktualności 8 miesięcy temu    4.07.2018
Agata Fajczyk
komentarzy 3 ocen 6 / 67%
A A A
Po pół roku od zarządzenia wojewody gmina Gostyń wygrała odwołanie w poznańskim sądzie apelacyjnymPo pół roku od zarządzenia wojewody gmina Gostyń wygrała odwołanie w poznańskim sądzie apelacyjnym fot. A. Fajczyk

Na miejskim osiedlu Pożegowo najprawdopodobniej pozostanie nazwa ulicy 27 Stycznia. Gmina Gostyń wygrała w tej sprawie rozprawę w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Poznaniu.

Gostyń to jedyna miejscowość w naszym powiecie, w której od 29 grudnia 2017 r. nazwa ulicy była zmieniona przez zarządzenie zastępcze wojewody. Na mapie miasta przez pół roku oficjalnie nie figurowała ulica 27 Stycznia. Nowym patronem był Andrzej Bobkowski. Decyzja wojewody to efekt ustawy dekomunizacyjnej (nie można upamiętniać działaczy komunistycznych, nie można też propagować komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych).

R E K L A M A

Właściciele znajdujących się na Pożegowie posesji takich zmian sobie nie życzyli, zażądali utrzymania dotychczasowej nazwy - 27 Stycznia z uzasadnieniem, iż tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Święto to zostało ustanowione rezolucją z 1 listopada 2005 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, a dzień obchodów 27 stycznia wyznaczono na dzień wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau .

Gmina Gostyń postanowiła odwoływać się od zarządzenia wojewody. W styczniu 2018 r. radni podjęli uchwałę w sprawie zaskarżenia tej decyzji. Wzięli pod uwagę sugestie mieszkańców. - Napisaliśmy pismo do wojewody, podając mu na tacy rozwiązanie: aby zarządzeniem zastępczym nadać nazwę ulicy 27 Stycznia – dzień walki z Holokaustem. Zaproponowaliśmy, że przy tej ulicy postawimy tablicę, która opisze datę (...) - powiedział wtedy burmistrz Jerzy Kulak.

O podwyżkach opłat za ścieki na terenie gminy Borek - TUTAJ

Rozprawa w poznańskim sądzie administracyjnym odbyła się po kilku miesiącach, 4 lipca. Pojechała tam przedstawicielka mieszkańców Pożegowa. A gminę Gostyń reprezentowali: radca Jacek Woźniak (pod względem prawnym) i wiceburmistrz Grzegorz Skorupski - ten przedstawił argumenty, dlaczego nazwa ulicy 27 Stycznia powinna pozostać, dlaczego nie może być uważana za symbol komunizmu (o tym czytaj w kolejnym numerze Życia Gostynia).

Gmina Gostyń rozprawę w sądzie administracyjnym wygrała.

- Byłem dobrej myśli, że nam się uda. Przez pół roku nie zmienialiśmy tabliczek z nazwą ulicy, bo mieliśmy duże nadzieje po licznych wygranych w Poznaniu, Gnieźnie czy Krotoszynie. I jest to, czego oczekiwaliśmy - pozostajemy przy nazwie 27 Stycznia. Trwało to długo, ale mamy piękny finał, o ile nie odwoła się od decyzji wojewoda - skomentował Karol Stefaniak, przewodniczący Rady Osiedla Pożegowo.

R E K L A M A
R E K L A M A
+ 4 głosów: 6 (67%) 2 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (3)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ zdzich z tych Tych
8 miesięcy temu ocena: 100%  3
A teraz czekamy na dekomunizację ulic imienia Wiśniowa, Brzoskwiniowa i Lipowa.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ E tam
8 miesięcy temu 2
Jak zwał, tak zwał liczy się efekt :)
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ WM
8 miesięcy temu 1
Pani redaktor, rozprawa odbyła się w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Poznaniu, a nie w apelacyjnym. Trochę więcej profesjonalizmu....
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
R E K L A M A
R E K L A M A