Gmina wysoko stoi

Opublikowano:
Autor:

Gmina wysoko stoi - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Dynamika wzrostu dochodów własnych oraz wydatków, wskaźnik zadłużenia, stopa bezrobocia czy wyniki testów szóstoklasistów - to jedne z wielu elementów, które podlegają badaniu w dwuetapowym konkursie organizowanym po raz dwunasty przez dziennik „Rzeczpospolita” na najlepsze samorządy w Polsce. Ostatnim stadium konkursu jest zawsze ogłoszenie prestiżowego ogólnokrajowego rankingu.

Zwyciężył trzeci raz z rzędu Kołobrzeg. O dobrym wyniku może świadczyć także to, że w pierwszej setce znalazło się zaledwie 8 samorządów z Wielkopolski. Przed Krobią uplasowały się tylko dwa samorządy z naszego regionu – Września oraz Gołańcz.

Znaczenie lepszym wynikiem w porównaniu z tym z 2015 roku krobska gmina może się poszczycić w kategorii „innowacyjny samorząd”. Przed rokiem samorząd zajął miejsce 11, a teraz awansował do ścisłej krajowej czołówki wskakując na wysokie 5 miejsce. Dla porównania kolejna gmina z Wielkopolski jest w tej kategorii dopiero na … 30 pozycji.

Ranking Rzeczpospolitej od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem i przykuwa uwagę wielu obserwatorów. Ranking jest prowadzony według ścisłych kryteriów merytorycznych, a pracy przewodzi kapituła konkursu o znamienitym składzie, na czele z byłym Premierem RP i przewodniczącym Parlamentu Europejskiego profesorem Jerzym Buzkiem, a także z udziałem m.in. profesora Jerzego Stępnia - byłego Prezes Trybunału Konstytucyjnego, Andrzeja Poprawskiego - dyrektora Związku Miast Polskich czy Hanny Majszczyk - wiceminister finansów.

Konkurs składa się z dwóch zasadniczych etapów. Podczas I etapu - kategoria gminy miejskie oraz miejsko-wiejskie dokonuje się wyboru 250 samorządów na podstawie oceny zarządzania finansami w latach 2012-2015 (dynamika wydatków majątkowych, wartość środków unijnych, indywidualny wskaźnik zadłużenia, nadwyżka operacyjna, dynamika wzrostu dochodów własnych oraz wydatków).

Spośród tak wyłonionej grupy 250 samorządów ustala się ranking tych najlepszych - II etap. Dokonuje się tego na podstawie wielowątkowej ankiety z pytaniami skierowanymi do samorządów. Dotyczyły one m.in.: udział wydatków na konkursy dla organizacji pozarządowych, stopy bezrobocia, wyników testu szóstoklasistów, wiarygodności kredytowej, rozwoju przedsiębiorczości, inicjatyw w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, roli planów zagospodarowania przestrzennego czy liczby miejsc w przedszkolach.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE