Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Gostyniacy chcą oddawać szpik

› Aktualności› Wydarzenia ponad rok temu    5.02.2015
Anna Twardowska
komentarzy 0 ocen 3 / 67%
A A A
 fot. DKMS

Fundacja DKMS Polska (Baza Dawców Komórek Macierzystych)

Drodzy Czytelnicy, chcemy zachęcić Was do wpisywania się do bazy DKMS. Przygotowaliśmy niezbędne informacje i zaplanowaliśmy cykl artykułów dotyczący tego problemu. Chcemy w nim przedstawiać osoby, które zdecydowały się umieścić swoje dane w bazie DKMS. Często są to osoby publiczne, nasi znajomi, a nawet rodzina. Z całą pewnością możemy nazwać ich czyn bohaterskim. Wszyscy, bez wahania stwierdzili, że życie jest bezcenne. Ich zdaniem, gdy w słuchawce usłyszą: Na drugim końcu Polski twój bliźniak genetyczny potrzebuje pomocy. Przyjeżdżaj! - Pojadą.

W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: białaczka, czyli nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego. I Ty możesz je komuś uratować, rejestrując się jako potencjalny dawca! Zajmuje to tylko chwilę i polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu 4 ml krwi lub wymazu z wewnętrznej części policzka.

Aktualnie, baza skupia ponad 4 mln zarejestrowanych potencjalnych dawców komórek macierzystych. To jednak wciąż za mało - wielu pacjentów, wciąż nie znajduje swojego genetycznego bliźniaka. Możesz zostać potencjalnym dawcą szpiku i komórek macierzystych, nie wychodząc z domu. Jako jedyna organizacja tego typu w Polsce, DKMS rejestruje potencjalnych dawców on-line. Wystarczy, że wejdziesz na stronę www.dkms.pl i będziesz postępował zgodnie z instrukcjami. Maksymalnie po trzech tygodniach w twojej skrzynce pocztowej znajdziesz pakiet rejestracyjny (formularz rejestracyjny, pałeczki do poboru wymazu ze śliny oraz instrukcję wyjaśniającą, jak prawidłowo taki wymaz zrobić). Po wykonaniu wszystkich czynności, pałeczki oraz formularz prześlij na adres fundacji. Nie ponosisz żadnych kosztów związanych z rejestracją.

źródło informacji: www.dkms.pl

 

Każda zainteresowana osoba, może również zgłosić się do Magdaleny Miedziak, gostyńskiej koordynatorki akcji: magdalena.miedziak@interia.pl lub wyszukać grupę na facebooku, wpisując: DKMS Gostyń.

W bieżącym numerze "Życia" przedstawiliśmy Wam pierwszą osobę, która zdecydowała się na zostanie potencjalnym dawcą. Niebawem kolejne. Szczegółów szukaj w papierowym wydaniu Życia Gostynia!

+ 2 głosów: 3 (67%) 1 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!