Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Jak będzie przebiegała obwodnica DK12? Kiedy ją zobaczymy?

› Społeczeństwo miesiąc temu    21.02.2020
Agata Fajczyk
komentarzy 18 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. Urząd Miejski w Gostyniu/fotomontaż M. Mostowy

17,1 km ma mieć obwodnica w ciągu drogi krajowej nr 12, tak ważna dla Gostynia i Piasków. Jej orientacyjny przebieg kilkanaście lat temu zaproponowany przez RDOŚ, został  po konsultacjach społecznych zaakceptowany przez zarządcę i inwestora - GDDKiA. W takim zakresie był ustalony w wydanej decyzji środowiskowej z 2013 r.

- Udało nam się trafić do „Programu budowy 100 obwodnic” dzięki temu, że jesteśmy gotowi. Mamy właściwie wszystko: korytarz obwodnicy, mamy rozwiązaną kwestię z uwarunkowaniami i pozwoleniami  środowiskowymi. To wszystko jest przygotowane. Pozostałe miejscowości z Wielkopolski niekoniecznie, u nich może trwać to dłużej - pochwalił się radnym Grzegorz Skorupski, zastępca burmistrza Gostynia na posiedzeniu komisji rady miejskiej.

Budowa obwodnicy Gostynia i Piasków w ciągu drogi krajowej nr 12 miałaby kosztować 340 mln zł. Ministerstwo Infrastruktury potwierdza, że stan prac przygotowawczych jest bardzo zaawansowany. - Decyzja środowiskowa była wydana już w 2013 r. Ujęcie zadania w Programie Budowy 100 obwodnic przyspieszy realizację zadania - możemy przeczytać w dokumentach.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, jako inwestor przypomina, że decyzję środowiskową odnośnie realizacji przedsięwzięcia (DŚU), związanego z budową drogi uzyskała w IV kwartale 2013 r. Przygotowano dwa warianty przebiegu bajpasu DK 12.  Propozycję pierwotnie przedstawianą do realizacji przez GDDKiA, na odcinku od węzła Kosowo do węzła Gostyń Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zmieniła, z uwagi na uwarunkowania środowiskowe i wskazano wariant II do wykonania. Wtedy - w czasie konsultacji - przeniesiono również umiejscowienie węzła nr 3, zaplanowanego przy skrzyżowaniu ul. Poznańskiej z drogą do Dusiny. Jedno włączenie obwodnicy miało przebiegać w nim blisko prywatnej posesji i na wniosek właściciela zostało ono przeniesione na wschodnią stronę ul. Poznańskiej w Gostyniu.

- Teraz premier musi zaakceptować „Program budowy 100 obwodnic”, kilka miesięcy trzeba będzie poczekać. Później przyjdzie czas na przetarg - wyjaśniał wceburmistrz Gostynia radnym w ubiegłym tygodniu.

Wciąż nie wiadomo, w jakiej formie będzie realizowane zadanie - czy to będzie projekt „wybuduj”, czy „zaprojektuj-wybuduj. Urzędnicy z wydziału inwestycji gostyńskiego magistratu uważają, że jeśli zarządca drogi krajowej przystąpi do budowy w formie „zaprojektuj - wybuduj”, prace przygotowawcze będą przebiegały szybciej. Jeśli inwestor wybierze formę „zaprojektuj”, czas realizacji może się wydłużyć. W 2020 r. powinien powstać projekt drogi, później budowa - jeśli wszystko pójdzie bez komplikacji mogłaby się rozpocząć na przełomie 2022/2023 roku. Chociaż wykonanie zadania inwestor zaplanował na lata 2022 - 2024, to gostyńscy urzędnicy podchodzą realistycznie do tematu i twierdzą, że budowa obwodnicy krajowej „dwunastki” zakończy się w 2025 r.

- Nie wierzyłem, że za mojego życia dojdzie do takiej sytuacji. Mówiło się o obwodnicy 434, o zjeździe łącznikiem na ulicę  Europejską, na rondo jakie miało powstać na skrzyżowaniu z ulicą Poznańską. Teraz rondo będzie potrzebne? - pytał radny Andrzej Rogala.

Zastępca gostyńskiego włodarza przypomniał, że marszałek województwa, przesuwając termin budowy obwodnicy drogi 434 miał argument - „nie chciał budować drogi, która będzie się kończyła w martwym punkcie, gdyż nie będzie połączenia wspólnego z krajówką”.

- Zaproponowaliśmy wtedy jako gmina, że zrobimy zjazd do ul. Poznańskiej. Teraz zastanowimy się i być może zwolnimy trochę działania z rondem na skrzyżowaniu ulicy Europejskiej - tłumaczył Grzegorz Skorupski. Trzeba się liczyć z kolejnymi etapami rozmów, dotyczącymi budowy ronda przy skrzyżowaniu ul. Europejskiej z ul. Poznańską.

Obwodnica krajowej „dwunastki” będzie rozpoczynała się (patrząc od strony Leszna) przed skrzyżowaniem DK 12 z drogą do Kosowa, a zakończy się w okolicach Dąbrówki. Zaplanowano kilka węzłów, wiaduktów (także nad szosą), wiaduktów-przejść dla zwierząt w kompleksach leśnych.

PRZEBIEG OBWODNICY (KLIKNIJ ŻEBY POWIĘKSZYĆ):

Obwodnice drogi wojewódzkiej i DK12 będą łączyły się w pobliżu Gostynia, za Świętą Górą w okolicach Drzęczewa. Wspólny przebieg został zaplanowany dalej niż wybiega wybudowany obecnie „łącznik” szosy wojewódzkiej - skrzyżowanie drogi krajowej i wojewódzkiej będzie odbiegało jeszcze trochę w bok, za tzw. łącznikiem Drzęczewo, województwo pobudowało w tym celu nawet ślepą drogę.
 

14 lutego 2020 r. rozpoczęły się konsultacje publiczne projektu „Program budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030”. Uwagi można zgłaszać do 20 marca 2020 r. na odpowiednich formularzach, przesyłając na adres e-mail (konsultacje100@mi.gov.pl), drogą pocztową na adres Departamentu Dróg Publicznych: ul. Chałubińskiego 4/6, 00-928 Warszawa (w przypadku przekazania uwag za pośrednictwem poczty decyduje data wpływu formularza do MI) lub składając osobiście w siedzibie MI (Kancelaria Główna). Sprawozdanie z przebiegu i wyników konsultacji zostanie zamieszczone na stronie internetowej Ministerstwa Infrastruktury w terminie 30 dni od zakończenia konsultacji.

Więcej informacji o prowadzonych konsultacjach na stronie ministerstwa.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (19)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Sytuacja dziwna
miesiąc temu ocena: 100%  19
Rozumiem, że w Twoim zawężonym postrzeganiu świata południe kończy się na filtronie i net - boxie...ok. Wyjawie Ci jednak coś - południe sięga znacznie dalej. Obwodnice w cywilizowanym świecie omijają miasto w zupełności. Na załączonym obrazku widać obwodnicę przecinającą ul. Poznańską...szacun dla tych mądrych. Napiszę ostatni raz - zamiast karczować lasy na północy, obwodnica powinna iść drogą południową przez pola za Golą w kierunku Sikorzyna omijając przy tym Brzezie oraz Czachorowo i dalej przez pola "biskupizny" za Piaskami do Borku. Dziękuję, żegnam.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ dziw
miesiąc temu 18
Ty jesteś nonsensem. Obwodnica DK12 łączy się z obwodnicą DW434 i rozpoczyna się przy strefie przemysłowej. Więc jak czegoś nie wiedz to się DOWIEDZ , a nie pisz bez sensu.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Hah
miesiąc temu ocena: 0%  17
Mówiłem ze głąb nie zrozumie. Ten wariant południowy to przez filtron ma iść. Czy przez conwert i netbox?
~ Sytuacja dziwna
miesiąc temu ocena: 100%  16
To, że powtarzasz to za każdym razem, gdy spojrzysz w lustro to rozumiem. Piszesz, że lubisz napisać głąbowi, że jest głąbem bo i tak nic z tego nie zrozumie. To zdanie jest nielogiczne i demaskuje Twoje bardzo niskie IQ. Obnażyłeś się przyjacielu. Współczuję Twoim rodzicom, jednak - nie zrozum mnie źle - nie jestem za aborcją. Tak, czy inaczej bardzo się cieszę z obwodnicy, jednocześnie uważając, że wariant południowy byłby lepszy. Nie będę tłumaczył Ci dlaczego, bo nie zrozumiesz. Dobrego dnia.
~ Myśleć myśleć później pisać
miesiąc temu 15
Przeczytaj jeszcze raz , tym razem ze zrozumieniem. Dowiesz się która obwodnica gdzie się zaczyna i z czym się łączy. A teraz pytanie za 100 punktów. Ta drogę z golskich pól to gdzie byś wyprowadził ? Całe Brzezie byś zlikwidował czy pociągnął drogę przez hale Filtronu ? Właśnie dlatego są ludzie którzy planowali z głową dwie obwodnice i to już 20 lat temu , i są hejterzy którzy myślą że zabłysną w komentarzach. Na szczęście każdy wie gdzie jego miejsce . PS Nie chciałem cię obrazić, lubię po prostu napisać głąbowi że jest głąbem. Bo on i tak nie uwierzy ( bo jest głąbem)
~ Sytuacja dziwna
miesiąc temu ocena: 100%  14
1.Nie udało Ci się mnie obrazić. 2.Obwodnica 12stki rozpoczyna się przy strefie? Od kiedy Kosowo jest strefą przemysłową? PORAJ to jest strefa przemysłowa. Fakt, tam będzie się kończyć/zaczynać 434 ale i tak to rozwiązanie jest dużo gorsze. W aktualnej wersji, zamiast puścić obwodnicę przez gołe pola na południu, trzeba będzie wykarczować dwa lasy na północy. Totalny bezsens.
~ Sytuacja dziwna
miesiąc temu ocena: 0%  13
Przebieg obwodnicy to nonsens. Strefa przemysłowa na południu a obwodnica na północy.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ tomek
miesiąc temu ocena: 60%  12
"Teraz premier musi zaakceptować „Program budowy 100 obwodnic”, kilka miesięcy trzeba będzie poczekać. Później przyjdzie czas na przetarg.". Czyli tak naprawdę to nic pewnego, bo zaraz się okaże, że Jarosław wywali VATeusza Bankstera z fotela a następny premier powie: "Ja wam nic nie obiecałem, to VATeusz z Banku!" i figę zobaczycie a nie obwodnicę!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Grabarz
miesiąc temu 11
Narazie to mamy obwodnicę cmentarza
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Pisior
miesiąc temu ocena: 60%  10
Cieszę się że wreszcie będzie ta obwodnica ale stonujmy nastroje. Niemal każde miasto powiatowe w Wielkopolsce ma już obwodnicę więc to normalna kolej rzeczy że teraz zrobią w Gostyniu bo wszyscy dookoła już mają...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jerzy
miesiąc temu 9
Na tych planach zupełnie zginęła obwodnica północ - południe.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ abc
miesiąc temu ocena: 100%  8
Szanowna Redakcjo, Czy informacja przebiegu trasy może jeszcze ulec zmianie? Piszę o jej ewentualny przesunięciu, takim jak miała przebiegać w wariancie I.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Redakcja
miesiąc temu ocena: 0%  7
Konsultacje, ogłoszone przez Ministerstwo Infrastruktury dotyczą raczej mniej zaawansowanych projektów obwodnic innych miast. Prace nad obwodnicą DK 12 dla Gostynia i Piasków sa bardzo daleko posunięte, a konsultacje już się odbyły. Wybrano wariant "dłuższy" czyli 17 km. Informacja o przebiegu obwodnicy moze ulec zmianie np. kiedy okaże się, ze dla wszystkich obwodnic nie wystarczy środków. A to tez należy brać pod uwagę. A tymczasem radzimy skontaktowac się z Ministerstwem Infrastruktury
~ Yeti
miesiąc temu ocena: 88%  6
A to wszystko przed wyborami
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ten tego
miesiąc temu ocena: 59%  5
Ojciec sukcesu co to nie wie jaki przebieg ma mieć droga, która chce się pochwalić. Czy mi się wydaje czy dwa tygodnie temu w tej sprawie organizowano spotkanie? Można było przyjść i się dowiedzieć jaki będzie przebieg. Pan Skorupski by wytłumaczył jak radnym w artykule. Urocza bezradność i troszkę wstyd
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ zabawne
miesiąc temu ocena: 59%  4
Pokażcie ten przebieg naszemu panu staroście - bo tak się chciał przytulić do sukcesu, że dawno nieaktualne mapki pokazywał na konferencji prasowej. Na szczęście jesteście wy i pokazaliście jak naprawdę ma wyglądać ta obwodnica.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jaro
miesiąc temu ocena: 60%  3
I po co już od Kosowa ma się ta obwodnica rozpoczynać?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Komórka
miesiąc temu ocena: 100%  2
Bo w Kosowie kiedyś była wojna
~ greta
miesiąc temu ocena: 78%  1
kiedy ją zobaczymy ? jak świnie będą mieć skrzydła
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji