Jak pracuje twoje serce? Sprawdź to, wykonując echo serca

Opublikowano:
Autor:

Jak pracuje twoje serce? Sprawdź to, wykonując echo serca - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Niepokojące szmery w sercu, dziwne kłucie lub powtarzające się bóle, zaburzenia rytmu serca – to wszystko może być objawem chorób, które niekiedy skracają ludziom życie o ładnych parę lat. Dlatego nie należy czekać, aż symptomy nasilą się, uniemożliwiając nam normalne funkcjonowanie. W takich sytuacjach warto być nieco zapobiegliwym i wybrać się do lekarza, zanim odwiezie nas karetka na sygnale. Jednym z podstawowych badań wykonywanych podczas wizyty u kardiologa jest echo serca.

 

Po co wykonuje się echokardiografię?

Echo serca, czyli echokardiografia, ma na celu przede wszystkim sprawdzenie funkcjonowania i budowy komór i zastawek serca, a także ocenę materiału zatorowego, przepływu krwi, kurczliwości mięśnia sercowego oraz ewentualnych wad serca. Kiedy kardiolog może zlecić takie badanie? Najczęstszymi wskazaniami są podejrzenia choroby wieńcowej lub chorób naczyniowych, szmery w sercu, częste omdlenia, powtarzające się zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie tętnicze i wynikające z niego powikłania, jak również udar mózgu, zawał czy zapalenie mięśnia sercowego. Przeciwwskazania praktycznie nie istnieją: badanie można wykonywać zarówno u dorosłych, jak i u dzieci; można również przeprowadzać je wielokrotnie, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta.

 Na czym polega echo serca?

Echo serca jest nieinwazyjnym badaniem ultrasonograficznym, zatem jego przebieg w wersji przezklatkowej nie różni się od standardowego USG. Na skórę w okolicy serca nakłada się specjalny żel, po czym przykłada się głowicę ultrasonografu, przesuwając ją dla uzyskania jak najpełniejszego obrazu. Zazwyczaj takie badanie trwa od kilkunastu minut do ok. pół godziny. Drugą opcją, już nieco bardziej skomplikowaną, jest echo serca przezprzełykowe, polegające na doustnym wprowadzeniu sondy. W takim wypadku badanie poprzedzone jest znieczuleniem.

Co dokładnie dzieje się podczas badania echo serca? Fale emitowane przez ultrasonograf docierają do tkanek, by następnie odbić się od nich, wytwarzając sygnały ultradźwiękowe, dzięki którym w urządzeniu powstaje obraz. W ten sposób mierzy się, ile krwi przepompowuje serce podczas jednego skurczu (jest to tzw. frakcja wyrzutowa). Jeżeli okaże się, że objętość przepompowywanej krwi jest zbyt mała (norma to ok. 60%), oznacza to, że mamy problem z wydolnością serca.

Gdzie można wykonać badanie echo serca w Poznaniu?

Badanie echo serca zleca kardiolog, po konsultacji i przeprowadzeniu wstępnego wywiadu z pacjentem. Jeżeli zatem odczuwamy wspomniane powyżej dolegliwości, najlepiej od razu poszukać dobrego lekarza. Na wizytę i badanie echo serca w Poznaniu można zapisać się przez internet – taka możliwość jest dostępna np. na stronie NeoMedica. Po zaznaczeniu odpowiednich kryteriów otrzymamy informację o najbliższych wolnych terminach – wówczas możemy od razu zarezerwować wizytę.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE