Jak radzić sobie z chorobą lokomocyjną?

Opublikowano:
Autor:

Jak radzić sobie z chorobą lokomocyjną? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Gdy jedziesz samochodem, autobusem, czy lecisz samolotem masz dziwne uczucie niewygody, złe samopoczucie, zmęczenie, zawroty i bóle głowy, suchość w ustach lub ślinotok i nudności?

Oznacza to, że najprawdopodobniej cierpisz na tzw. chorobę lokomocyjną. Jej przyczyną jest brak zgodności bodźców, sygnałów wzrokowych i błędnika.

Sposobów na poradzenie sobie z tego rodzaju dolegliwościami jest bardzo wiele - począwszy od właściwego zachowania się w pojeździe, przez metody „domowe”, do odpowiednich farmaceutyków. Podobno cierpiący na tego rodzaju dolegliwości powinni siadać zawsze przodem do kierunku jazdy wybierać miejsce jak najdalej od osi kół, a przed wyjazdem dobrze się wyspać i zjeść tylko lekki posiłek. W czasie jazdy, natomiast powinno się patrzeć na jakiś stabilny punkt i wygodnie siedzieć - mając dobrze podpartą głowę, a pasy zapięte w sposób nie uciskający brzucha. Pojazd trzeba często wietrzyć i w razie możliwości robić przystanki.

Cierpiący na mdłości w trakcie jazdy stosują różnego rodzaju sztuczki, które bywają skuteczne - zaklejają pępek plastrem, zakładają opaski uciskowe na nadgarstki, piją napoje zawierające imbir. - Uważam, że te metody nie mają żadnego wpływu na te objawy, gdyż nie ma żadnego logicznego uzasadnienia zaklejania pępka, czy uciskania nadgarstków. Może być jednak tak, że działają one na psychikę danej osoby - mówi Barbara Bogacka-Gancarczyk, lekarz z przychodni w Miejskiej Górce. - Ta przypadłość, nietolerancja warunków podróży dotyka głównie dzieci, ale nie tylko. Najlepszą metodą zapobiegania tym dolegliwościom jest jednak stosowanie odpowiednich leków, które nabyć można bez recepty nie tylko w aptece. Są one dostępne w różnych formach - syropach, pastylkach do ssania, czy tabletkach do połykania. Lekarka zaleca też, by odpowiednio się przygotować do podróży i nastawić pozytywnie. - Jeśli założymy, że coś złego się stanie, to tak będzie. Trzeba więc myśleć, że podróż minie bez komplikacji - zaznacza. - Dziecko i tak tego nie zrozumie, więc młodszym pasażerom zalecam jednak leki, spożycie posiłku na długo przed wyjazdem i niejedzenie w trakcie podróży

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE