Jak wybrać gotowy projekt domu?

Opublikowano:
Autor:

Jak wybrać gotowy projekt domu? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kobieta i dziecko

Budowa domu to często najważniejsza inwestycja w życiu rodziny. Jej realizacja wiąże się z koniecznością podejmowania wielu niełatwych decyzji. Jedna z pierwszych i zarazem najbardziej kluczowa dotyczy wyboru projektu.

Inwestorzy mogą zamówić projekt przygotowany na indywidualne zamówienie lub wybrać jedną z propozycji z bogatej oferty projektów gotowych. Ta pierwsza opcja jest droższa, nie wymaga jednak adaptacji. Projekt indywidualny od początku do końca powstaje w porozumieniu i według wskazówek inwestora. Może stanowić korzystne rozwiązanie, gdy na działce budowlanej panują wyjątkowo trudne warunki lub gdy inwestorom bardzo zależy na oryginalności ich przyszłego domu.

Projekty gotowe są powtarzalne. Z ich ofertą można zapoznać się online. W wyszukaniu najlepiej dopasowanego projektu pomaga szczegółowa wyszukiwarka. Projekty gotowe są przy tym dostępne niemal od ręki, nie trzeba czekać na ich opracowanie. W przypadku wszystkich projektów gotowych konieczna jest adaptacja. W jej trakcie architekt dostosowuje projekt do warunków panujących na działce, może też wprowadzić zaproponowane przez inwestora zmiany. Trzeba jednak pamiętać, że cena adaptacji w dużej mierze zależy od liczby i stopnia skomplikowania wprowadzanych modyfikacji.

Zanim inwestor przystąpi do przeglądania bazy z gotowymi projektami domów, powinien zapoznać się z zapisami zawartymi w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (lub w decyzji o warunkach zabudowy). W tych dokumentach znajdują się informacje, które określają, jak powinien wyglądać i jakie warunki spełniać dom, który powstanie na wybranym terenie.

Planując swój przyszły dom, trzeba mieć na uwadze przede wszystkim jego funkcjonalność, a więc liczbę i układ wnętrz. Wybierając projekt domu, trzeba wziąć pod uwagę model rodziny. Warto przedyskutować w gronie przyszłych domowników proponowane rozwiązania, zaczynając od powierzchni domu. Jej wielkość musi zapewniać mieszkańcom komfort, z drugiej strony jednak zbyt duży dom będzie kosztowny nie tylko w budowie, ale także w późniejszym utrzymaniu. Planując układ wnętrz, usytuowanie salonu czy liczbę sypialni, warto pamiętać także o pomieszczeniach pomocniczych i gospodarczych, które, chociaż nie wydają się niezbędne, w praktyce okazują się bardzo przydatne. Ważne jednak, aby nie były zbyt małe. Pomieszczenie wielkości 0,6 m2 trudno nazwać garderobą, jest to raczej schowek.

Wybierając projekt gotowy, warto pamiętać także o kosztach budowy. Jeśli zamierzamy je optymalizować, zwróćmy uwagę na kształt bryły budynku. Im jest bardziej prosta i zwarta, tym tańsza będzie jej budowa. Dom tani w budowie to budynek na planie prostokąta, z prostym dachem, bez lukarn, wykuszy, balkonów i podpiwniczenia.

Przydatne linki do tego artykułu:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE