Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Fines
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Jak zaczynali we własnym „M”? Oglądali z sentymentem

› Kultura i Rozrywka 2 miesiące temu    7.04.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 0 ocen 5 / 40%
A A A
Gostyń. Wystawa „Własne „M” w czasach PRL” będzie czynna do 6 maja w gostyńskim muzeumGostyń. Wystawa „Własne „M” w czasach PRL” będzie czynna do 6 maja w gostyńskim muzeum fot. A. Fajczyk

Pokój gościnny z komodą „na wysoki połysk”, kuchnia z „musztardówkami” i wodosyfonem, i mniejszy pokój dziecinny z maszyną do szycia, metalowa „Kasia” do sprzątania w korytarzu. To wszystko można zobaczyć na wystawie „Własne „M” w czasach PRL”, która wczoraj została otwarta w gostyńskim muzeum.

Ekspozycja powstała ze zbiorów Grupy Rekonstrukcji Historycznej KG MO 44/90. Pokazano wyposażenia dwóch pokoi oraz kuchni z przełomu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX w. Wśród eksponatów można znaleźć magnetofon szpulowy, adapter, płyty pocztówkowe, wysoki, lakierowany kwietnik. Przedmioty pozyskane zostały w większości w formie darów od mieszkańców powiatu gostyńskiego.

- Zbieramy cały czas eksponaty. Zdajemy sobie sprawę z niedociągnięć. Pomimo tak niewielkiego okresu, jaki upłynął od tamtych czasów, mamy już kłopot ze zdobyciem brakujących elementów. Przydałaby się jeszcze w kącie pokoju stojąca lampa z abażurem - powiedział Krzysztof Głowacz, założyciel Grupy Rekonstrukcji Historycznej.

Wystawę w samym muzeum przygotowywano kilka dni. I „wniesie gratów” no nie było wszystko. - To jedna sprawa. Ale kobieca ręka też była potrzebna - przyznał Grzysztof Grzywacz. I tu zwrócił się do pań, które pomagały w przygotowaniach, usuwając z eksponatów 40-letni kurz i uruchamiając wyobraźnię podczas ustawiania mebli, aby odwiedzający muzeum chcieli je oglądać jako „Własne „M” w czasach PRL”. Pracownice muzeum Danuta Kozłowska, Alicja Szczawik i Anna Rudzińska za poświęcenie i pomoc otrzymały goździki z paczką rajstop.

- Jest z nami osoba, bez której nie byłoby szans stworzenia czegokolwiek od 2012 roku. Jest cierpliwa, wyrozumiała. Musiałem poświęcić popołudnia. Tylko dzięki jej akceptacje mogę zbierać to wszystko, przebywać i poświęcać czas poza domem. Moja żona Sylwia - wyznał Krzysztof Głowacz, po czym wręczył małżonce bukiet kwiatów.

Wystawa będzie czynna w Muzeum w Gostyniu do 6 maja 2019 r.

Przyjdź i posadź las w okolicach Gostynia - KLIK


Krzysztof Głowacz o GRH KG MO 44/90
W 2011 roku przedstawiłem projekt założenia GRH KG MO 44/90, która zajęłaby się gromadzeniem przedmiotów z lat 1945-1990. Daty 1944 i 1990 – to lata kiedy istniała w Polsce formacja Milicji Obywatelskiej. Po akceptacji pomysłu w czerwcu 2011 r. zorganizowaliśmy pierwszą naszą imprezę – „Piknik z PRL-em” w Pogorzeli”. Były kartki żywnościowe, kiełbasa z wody, przedmioty codziennego użytku z tamtego okresu. Członkowie grupy założyli na siebie pożyczone mundury milicjantów. Swoich jeszcze wtedy nie mieliśmy. Dziś w magazynie mamy 50 kompletów mundurów formacji MO, ZOMO i ORMO oraz wyposażenie – tarcze, hełmy, kamizelki antykamienne, nagolenniki, maski p.gaz. Dysponujemy też pełnym wyposażeniem komendy i stosowną dioramą. Od kilku lat zbieramy także wyposażenie mieszkań sprzed kilkudziesięciu lat. W zdecydowanej większości są to dary mieszkańców Gostynia. Bierzemy czynny udział w wystawach, pokazach, piknikach, grach miejskich na terenie powiatu gostyńskiego i na Dolnym Śląsku. Naszym celem jest przypominanie wydarzeń z czasów PRL, nie zaś propagowanie haseł czy ideologii socjalistycznej. Grupa liczy dziś 21 osób. Na szczególne uznanie za zaangażowanie na rzecz organizacji zasługują: Łukasz Giernaś, Miłosz Pawlak, Szymon Rogowicz, Tomasz Rogowicz, Patryk Sarbinowski, Mateusz Tomczak.

Zbierają na dach dla pogorzelców - KLIK

+ 2 głosów: 5 (40%) 3 -
    dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
    Komentarze (0)

    Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

    dodaj komentarzbądź pierwszy!