Antyspam
R E K L A M A
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola do czerwca
R E K L A M A

Jeden z najważniejszych utworów

› Kultura i Rozrywka 11 miesięcy temu    9.10.2017
Izabela Skorzybót
komentarzy 0 ocen 3 / 67%
A A A
Święta Góra. Nieznany Józef ZeidlerŚwięta Góra. Nieznany Józef Zeidler fot. Paweł Maćkowiak Netbox Polska

Wzruszający i piękny był kolejny tydzień koncertowy festiwalu MUSICA SACROMONTANA.

R E K L A M A

Fanfarę na smyczki zatytułowaną „MUSICA SACROMONTANA 2017” skomponował i ofiarował Józefowi Zeidlerowi maestro Jerzy Maksymiuk.

Wydarzeniem sobotniego wieczoru było premierowe wykonanie Mszy D-dur świętogórskiego kompozytora, znalezionej w bibliotece miejskiej w Monachium. Rekonstrukcji partytury podjął się Maciej Bolewski.

Publiczność wysłuchała również VI Koncertu Brandenburskiego Jana Sebastiana Bacha. Na scenie wystąpili: maestro Jerzy Maksymiuk, Orkiestra Sinfonia VARSOVIA, CAMERATA SILESIA – Zespół Śpiewaków Miasta Katowice przygotowany przez Annę Szostak oraz soliści: Aleksandra Kubas – Kruk – sopran, Anna Radziejewska – mezzosopran, Karol Kozłowski – tenor i Jarosław Bręk – bas.

 

– Bach, gdyby nie Mendelson nie byłby znanym kompozytorem - odszukany został gdzieś na strychu. Gdyby nie pan Wojtek (Wojciech Czemplik – przyp. red), nie byłoby Zeidlera. Nie wiedziałem, że istnieje taki kompozytor. Obejrzałem kilka partytur i myślę, że główny utwór to jest coś niezwykłego, to jest w moim koncertowaniu jeden z ważniejszych i on zaistnieje – mówił maestro Jerzy Maksymiuk.

 

Podkreślał, że zawsze pierwszemu wykonaniu towarzyszą niezwykłe wzruszenia. - Napisany był 300 lat temu i dopiero drugie wykonanie – proszę, jak to bywa. Mam niezwykłą satysfakcję, że dla państwa zagramy tę premierę – przyznał.

 

Maestro zauważył, że „Koncert Brandenburski”, należy do arcydzieł. - To troszkę brzmi, jak dzisiejszy hip-hop, niezwykle dynamiczny. Ale nie hip-hop sal, które się bawią, tylko gdzieś aniołów. Niezwykła energia, to jedyny taki utwór, który ma taki bit. Jestem szczęśliwy, że go dla państwa zagram – podkreślał Jerzy Maksymiuk. Drugiego dnia festiwalu publiczność zaproszono do „Weneckiej nocy” Utwory Antonio Vivaldiego i Niccolo Paganiniego zagrała Orkietra Interpreti – Wenecja. Na scenie wystąpił także Kacper Dworniczak – gitara klasyczna w ramach „Młode talenty na Świętej Górze”.Sobota, 21 października Inauguracja Organów Świętogórskich godz. 19.00 Msza Św./poświęcenie organów godz. 20.00 koncert muzyki organowej – prof. Julian Gembalski
 

R E K L A M A
+ 2 głosów: 3 (67%) 1 -
    dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
    Komentarze (0)

    Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

    dodaj komentarzbądź pierwszy!
    R E K L A M A