Antyspam
R E K L A M A
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Fines
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola
R E K L A M A

Jedna gmina przoduje w liczbie rolniczych wypadków

› Rolnictwo› Inne 5 miesięcy temu    4.12.2018
Bogdan Bujak
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. fotolia.com

W ubiegłym roku odnotowano w powiecie gostyńskim 89 wypadków w rolnictwie. Najwięcej z nich miało miejsce na terenie gminy Krobia, 22 zdarzenia, czyli prawie 25% wszystkich wypadków. Najmniej w gminie Borek Wielkopolski, gdzie 8 zdarzeń stanowiło niespełna 10% wszystkich wypadków. W tym roku do 30 listopada odnotowano 63 wypadki. Najczęściej dochodzi do upadków osób (2017 - 27 przypadków).

R E K L A M A

Aby zapobiegać wypadkom w gospodarstwie rolnym Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego organizuje, szkolenia z rolnikami, które połączone są z konkursami na temat zasad bezpiecznej pracy w gospodarstwie rolnym oraz pokazami środków ochrony indywidualnej, odzieży roboczej czy przedmiotów służących do codziennej obsługi zwierząt.

W listopadzie 2018 roku w szkoleniu pod hasłem „Upadek to nie przypadek” udział wzięło 65 osób. Podczas spotkań w Michałowie, Strzelcach Wielkich, Łęce Wielkiej i Czachorowie osoby gospodarujące z 11 pobliskich miejscowości zapoznawały się z zasadami utrzymania porządku na terenie obejść gospodarskich, stosowania zasady „ograniczonego zaufania” podczas obsługi zwierząt, ale także dbania o ich dobrostan i odpowiednie traktowanie.

– Działania przeprowadzone są głównie w tych miejscach, gdzie przez ostatnie lata doszło do największej ilości wypadków – mówi Agnieszka Klupś, kierownik Placówki Terenowej KRUS w Gostyniu.

Wypadek do KRUS należy zgłosić do najbliższej placówki terenowej Kasy jak najwcześniej, bez zbędnej zwłoki, nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia jego zaistnienia. Zgłoszenia wypadku może dokonać poszkodowany lub inna osoba, przychodząc do placówki KRUS lub za pośrednictwem poczty czy telefonu.

W 2017 r. na terenie powiatu gostyńskiego odnotowano 89 wypadków w rolnictwie:

- Krobia             - 22       

- Pępowo.         - 14      

- Piaski              - 14      

- Gostyń            - 13       

- Pogorzela        -  9     

- Poniec             -  9       

- Borek               -  8      

Czym jest wypadek przy pracy rolnej według KRUS?

W rozumieniu art.11 ust. 1 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, za wypadek przy pracy rolniczej uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem działalności rolniczej albo pozostających w związku z wykonywaniem tych czynności:

  1. na terenie gospodarstwa rolnego, które ubezpieczony prowadzi lub w którym stale pracuje, albo na terenie gospodarstwa domowego bezpośrednio związanego z tym gospodarstwem rolnym, lub
  2. w drodze ubezpieczonego z mieszkania do gospodarstwa rolnego, albo w drodze powrotnej, lub
  3. podczas wykonywania poza terenem gospodarstwa rolnego zwykłych czynności związanych z prowadzeniem działalności rolniczej lub w związku z wykonywaniem tych czynności, lub
  4. w drodze do miejsca wykonywania czynności, o których mowa w pkt. 3 albo w drodze powrotnej.
R E K L A M A
R E K L A M A
+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

Cisza wyborcza. Możliwość komentowania została wstrzymana.
R E K L A M A
R E K L A M A