Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - najhipoteczny LP 28 lutego - 6 marca
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Jest ciężko, trzeba walczyć o każdy głos, ale wierzą, że PO może dostać 2 mandaty

› Aktualności 4 miesiące temu    10.10.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 6 ocen 0 / 0%
A A A
Gostyń. Konferencja prasowa KO na gostyńskim rynkuGostyń. Konferencja prasowa KO na gostyńskim rynku fot. A. Fajczyk

Rafał Grupiński przewodniczący wielkopolskich struktur Platformy Obywatelskiej oraz kandydaci PO, startujący z list Koalicji Obywatelskiej: Szymon Jakubowski - z ziemi gostyńskiej i Grzegorz Rusiecki - z ziemi leszczyńskiej spotkali się wczoraj na konferencji prasowej z dziennikarzami na gostyńskim rynku.

Przekonywali między innymi, że warto w najbliższą niedzielę, 13 października pójść na wybory i odmienić przyszłość ojczyzny. Kandydaci PO podkreślali, że musi się zmienić władza w Polsce, jeśli mają przetrwać samorządy, wolne media. Zaznaczyli, że podstawową kwestią, którą Koalicja Obywatelska będzie realizować jest wzmocnienie samorządów w Polsce.

Co w wyborach obiecuje PSL? - KLIK

- Jeśli ma przetrwać niezawisłe sadownictwo, które i tak zostało mocno naruszone w swych podstawach przez ustawy, jakie wprowadził PiS, łamiące polską Konstytucję - mówił Rafał Grupiński. Kandydaci do sejmu przekonywali, że bardzo zależy im żeby okręg leszczyński - w tym Gostyń - miały szansę na reprezentację w parlamencie. - Staramy się, aby mandat z okręgu leszczyńskiego wrócił do mieszkańców. Aby mieli swoją godną reprezentację. Stąd Grzegorz Rusiecki - wicestarosta leszczyński, przez długie lata był radnym Leszna i Szymon Jakubowski - były asystent senatora Poślednika, członek zarządu powiatu gostyńskiego - mówił Rafał Grupiński, przedstawiając kandydatów jako ludzi doświadczonych, którzy wiedzą jak dbać o dobro lokalnych społeczności, jak godnie reprezentować obywateli, aby nie przynosić ujmy i wstydu wyborcom. - Czego nie da się powiedzieć o reprezentacji PiS w Polsce czy w Europie, co szczególnie jest bolesne z punktu widzenia naszej godności - mówił.

Rafał Grupiński zaznaczył, że PO chciałaby zaprzestać procedurze, jaka prowadzi PiS, czyli zabieraniu pieniędzy i kompetencji samorządom. Chciałaby ukrócić plany, aby związane z przesunięciem wielu kompetencji do województw. - To jest bardzo groźny proces, który nas przesuwa na tereny Białorusi - mówił Rafał Grupiński.

Co PO ma przygotowane dla wyborców? Program ochrony zdrowia, program „wyższe płace” -  zarówno dla przedsiębiorców, którzy są zatrudnić nowych pracowników, jak i dla osób, które wchodzą na rynek pracy. - Osobiście przygotowałem bogaty program odbudowy czytelnictwa w Polsce. Zajmujemy pod tym względem ostatnie miejsce w Europie. Jeśli mamy być społeczeństwem innowacyjnym, musimy dokonać zmiany cywilizacyjnej. tego nie dokona PiS, bo tej partii - jak widać po fatalnej reformie szkolnictwa - nie zależy na wykształceniu polskiej młodzieży - mówił Rafał Grupiński.

PO przygotowała też program dalszej decentralizacji państwa. Więcej kompetencji zamierza przekazać do samorządów.

- Z bliska widać lepiej, jakie są potrzeby mieszkańców, jak racjonalnie i skuteczne wydawać środki. Podstawą tego jest przekazanie całości podatku PCC do samorządów - czyli tam, gdzie jest on wypracowywany z takim funduszem solidarnościowym dla najbiedniejszych gmin w Polsce - przedstawiał przewodniczący wielkopolskich struktur Platformy Obywatelskiej.

Mówiono też o likwidacji urzędów wojewody, przesunięciu kompetencji wojewody do marszałka, aby uwspólnić zarządzanie regionami. - Nie chcemy, aby toczyła się rywalizacja polityczna w zależności od klimatu, decyzji wyborców, pogody między dwoma ośrodkami władzy, co niejednokrotnie opóźnia wiele procesów, inwestycji, spraw - powiedział Rafał Grupiński.

Szymon Jakubowski zauważył, że subregion leszczyński stać na to, aby społeczność miała dwa mandaty w polskim parlamencie. - Mówią mi: będzie ciężko z 7 miejsca. Nie ukrywam, jest ciężko. Trzeba walczyć o każdy głos. Ale wierzę w to, że jeśli zabierzemy rodzinę, znajomych, wszystkich, którzy wspierają nas w kampanii, że wyjdziemy z 2 mandatami w sejmie z tej kampanii. Życzę sobie i koledze, że skoro KO w Wielkopolsce wygrywała, aby zawsze wygrywała. Abyśmy mieli wolną i demokratyczną Polskę - powiedział kandydat na posła z powiatu gostyńskiego. Szczególnie zachęca do pójscia do urn mieszkańców miast.

- Sondaże mówią o frekwencji blisko 60%. Wierze, że pójdą mieszkańcy miast i będzie jeszcze wyższa - powiedział. Kandydaci apelują do mieszkańców wiosek i miast, aby wzięli na siebie tę odpowiedzialność, korzystając nie tylko z prawa, ale przede wszystkim przywileju wzięcia udziału w wyborach.

Nadchodzące wybory parlamentarne są kluczowe i one zdecydują o tym, jak Polska będzie wyglądała przez dziesięciolecia. Czy chcemy dalej żyć w społeczeństwie tak bardzo podzielonym, poranionym, kiedy nawet w rodzinach dochodzi do rozłamów. Czy chcemy odbudować społeczeństwo pluralistyczne, w którym każdy obywatel każdy mieszkaniec ma prawo mieć swoje zdanie, własne poglądy i one będą uszanowane. Bez wprowadzania autocenzury, autorefleksji, z kim możemy się pokazać - mówił Grzegorz Rusiecki.

Kandydaci zaapelowali apel do mieszkanek powiatu gostyńskiego, aby wybrały kandydatów KO w nadchodzących wyborach ze względu na program zrównania płac kobiet i mężczyzn na tych samych stanowiskach. - Nawet w kancelarii Prezesa Rady Ministrów kobiety zarabiają do 1 500 zł mniej niż mężczyźni na tych samych stanowiskach. To jest karygodne i absolutnie musi ulec zmianie. Z kolei program in vitro chcemy przywrócić do wymiaru programu państwowego, istnieje też kwestia opieki okołoporodowej - przekonywał podczas konferencji Rafał Grupiński.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (6)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ polak 53
4 miesiące temu ocena: 100%  6
precz z motłochem i tymi gówniarzami tfuuuuuuuuu
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Wyborca
4 miesiące temu 5
PIS 45 % poparcia
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Obywatel
4 miesiące temu ocena: 70%  4
PO już miało swoje 5 minut i im już podziękuję ale na PiS na pewno nie oddam głosu bo nie mógłbym spojrzeć w lustro
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ zwz
4 miesiące temu ocena: 80%  3
A sołtys z Paśyrb do Sejmu by chciał? Ta mu posady dzadek nie zalatwi!!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ popo
4 miesiące temu ocena: 93%  2
Hahah normalnie chyba sobie jaja robią nigdy nie zagłosuje na PO a szczególnie na Jakubowski ego! !!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ 123
4 miesiące temu ocena: 89%  1
100% racji