Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Fines
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Jest nowy przewodniczący, brakuje rewizyjnej. Elektronika ich zgubiła [FILM]

› Aktualności 7 miesięcy temu    20.11.2018
Agata Fajczyk
komentarzy 27 ocen 37 / 100%
A A A
Tomasz Pawlak został przewodniczącym Rady Miejskiej Borku Wlkp. VIII kadencjiTomasz Pawlak został przewodniczącym Rady Miejskiej Borku Wlkp. VIII kadencji fot. A. Fajczyk

Tomasz Pawlak został nowym przewodniczącym boreckiej rady miejskiej. Funkcje wiceprzewodniczących objęli także radni, kandydujący z list SKW. I na tym zakończyło się kształtowanie nowej Rady Miejskiej w Borku Wlkp. Nie powołano komisji rewizyjnej, bo... rajców podczas głosowania zgubiła technika.

Sesję inauguracyjną Rady Miejskiej w Borku (20.11) otworzył Andrzej Kubiak, jako radny senior. Wiesława Wójcik - przewodnicząca miejskiej komisji wyborczej wręczyła zaświadczenia o wyborze na burmistrza gminy Borek Markowi Rożkowi, a pozostałym - o wyborze na członków rady miejskiej.

Przypomnijmy - Forum Demokratyczne (ugrupowanie burmistrza) do boreckiej rady wprowadziło 6 osób, SKW Ziemi Gostyńskiej ma 7 mandatów, jeden rajca reprezentuje KWW Ziemi Boreckiej (kojarzony z SKW), a jeden PSL.

Wiedział, że dostanie przewodniczącego

Kiedy przyszedł czas na wybór przewodniczącego rady miejskiej, podano dwie kandydatury. Radny Tomasz Szczepaniak (SKW) do objęcia tego stanowiska zgłosił Tomasza Pawlaka (KWW Ziemi Boreckiej), a Róża Jędrosz (FD) podała Damiana Florczyka. Po ustaleniu wyników tajnego głosowania okazało się, że bezwzględna większość poparła Tomasza Pawlaka. Po podjęciu stosownej uchwały to on - już jako przewodniczący Rady Miejskiej Borku Wlkp. - zasiadł za stołem prezydialnym, aby dalej prowadzić obrady. Wygłoszone później przemówienie, w którym deklarował otwartość na współpracę, świadczyło o tym, że radny Pawlak spodziewał się takiego obrotu sprawy.

- Będę dążył do tego, aby czas obecnej kadencji został bardzo dobrze wykorzystany dla dobra społeczności lokalnej i rozwoju naszej gminy, w szczególności przez budowanie pozytywnego wizerunku w relacjach na linii rada miejska - burmistrz i pracownicy, a także sołtysi, przedsiębiorcy, organizacje i mieszkańcy. Ze swojej strony deklaruję otwartość i współpracę - powiedział.

 

Wybór dwóch wiceprzewodniczących rady również odbył się w głosowaniu tajnym. Zgłoszono 3 kandydatury: Tomasza Szczepaniaka (tu odwdzięczył się Pawlak), Magdalenę Przybylak i Romualda Gawrońskiego. Po odczytaniu wyników okazało się, że po 8 radnych zagłosowało na Tomasza Szczepaniaka i Romualda Gawrońskiego, którzy pełnili już tę funkcję w poprzedniej kadencji.

Ale przecież zielony wdusiłem!

Na inauguracyjnej sesji boreckiej rady miała być powołana także komisja rewizyjna. Do pracy zgłosiło się 8 samorządowców. Przewodniczącego - bezwzględną większością głosów - wybiera rada miejska. Na stanowisko podano Artura Osowicza (SKW). I miało być tak, jak przy wcześniejszych głosowaniach - poparcie od 8 rajców. Jakież było zdziwienie  SKW, kiedy wyświetlany na tablicy wynik zdradził, że tylko 7 rajców głosowało "za".

Tutaj trzeba dodać, że I sesja VIII kadencji była dla boreckich radnych pewnym novum także ze względu na sposób głosowania. Pierwszy raz trzymali w rękach nowe urządzenia elektroniczne i głosowali przez naciśnięcie przycisku, a nie przez „podniesienie ręki”. - Niestety, przecież zielony wdusiłem. Nie pasuje tutaj niebieski, ja zielony wdusiłem! - mówił głośno radny Gawroński, kiedy okazało się, że „kolor niebieski” to głosowanie przeciw, albo wstrzymanie się.

Tablica jednak „pokazała swoje" na zielono i okazało się, że kandydat na przewodniczącego komisji rewizyjnej nie otrzymał „zdecydowanej większości”. Ostatecznie komisji rewizyjnej na I sesji w Borku nie powołano. Przewodniczącego komisji skarg, wniosków i petycji również wybierali radni. Został nim Andrzej Kubiak.
 

Te suche deklaracje to tylko pozory!
Nie są znani jeszcze szefowie pozostałych komisji stałych Rady Miejskiej w Borku: finansów, rozwoju gospodarczego i obszarów wiejskich oraz oświaty i spraw socjalnych. Przewodniczących mogą wybrać członkowie komisji podczas osobnych posiedzeń. Czy „ludzie” burmistrza Rożka coś ugrają na tym polu? Podczas czwartkowego spotkania z SKW - rajcy FD jako opozycja zadeklarowali porozumienie i współpracę, pod warunkiem, że dostaną stanowisko wiceprzewodniczącego rady (uznali, że im się należy za bardzo dobry wynik wyborczy Marka Rożka) oraz szefów dwóch komisji.

- Dla dobrej współpracy na przyszłość przedstawiliśmy swoje warunki, niewygórowane. Niestety, SKW ma inny pogląd na ten temat, a warunków nie spełniła w żadnym stopniu. W związku z tym te suche deklaracje współpracy, jakieś uściski rąk są niczym. To tylko pozory - w ten sposób burmistrz Borku skomentował rozkład funkcji po sesji.

Jak konstytuowała się rada miejska w Poniecu?

TUTAJ - I sesja gminnej rady w Pępowie

+ 37 głosów: 37 (100%) 0 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (27)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ Ania
  7 miesięcy temu ocena: 80%  27
  Radni bez kultury. Telefony prywatne proszę schować i się zachowywać jak człowiek z kulturą. Ciekawe jak RADNI GMINY MIEJSKIEJ będą się angażować i prezentować podczas imprez publicznych. Pieniążki na konto się nie przelewają tylko za podniesienie rączki.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ oxr
  7 miesięcy temu ocena: 88%  26
  Pan Marek musi grzeczniej do publiki.Spokojniej.Nie ma moi ,nie moi radni.Są nasi wszyscy.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ YX
  7 miesięcy temu ocena: 14%  25
  Długo nie trzeba było czekać na wpadki!!!! Pan Przewodniczący podziękowania za wybór CZYTAŁ Z KARTKI - te parę słówI!!!!!!! A V-CE zagubiony w trzech przyciskach!!!!! A dlaczego Pana Przewodniczącego nie ma na zdjęciu z Radą ??? A podczas sesji to chyba należy w niej uczestniczyć a nie bawić się telefonami!!!
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Aaa
  7 miesięcy temu ocena: 17%  24
  Dlaczego atakujecie burmistrza?! Przecież Pan P.wyglada jakby wszyscy mu matkę i ojca zabili.A jego żonka za dużo ma zauszami żeby wracać na borek.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Hom
  7 miesięcy temu ocena: 86%  23
  Dlaczego Pan Burmistrz wypowiada sie z nienawiścią?jest Pan dla ludzi ,prosze kulturalnie.Dziekuje!!!
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ .mgr.Tomek
  7 miesięcy temu ocena: 91%  22
  Ruda wróć!!!!!!! Ale będą jaja. Oj nieroby bójcie się.!!!!!
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Mirek
  7 miesięcy temu ocena: 80%  21
  Tylko patrzeć jak Frau wróci do Urzędu. Oj niektóre osoby w Urzędzie na sama myśl o takim scenariuszu dostają czerwonej gorączki. A tak swoją drogą to Burmistrz może mieć pelretensje tylko do sobie że tak słaba liste osób wystawił i firmowal pod swoim nazwiskiem w wyborach do Rady. P.S. długo nie będzie takiego Przewodniczącego Rady jak Kreciolek. Obecny i poprzedni do pięt mu nie dorastaja
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Cenzor
  7 miesięcy temu ocena: 100%  20
  A tu się nie usuwa nieprzychylnych komentarzy tak jak w innym przypadku?
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Adaś
  7 miesięcy temu ocena: 95%  19
  Można? Można! Jak ktoś kiedś powiedział:) A miało być tak ładnie, po amerykańsku, oszukali mnie, szkoda. Milicja! Wygrałem, ale przegrałem. Tak źle, tak niedobrze! Maryjanie wracaj, bo już nie da się tego słuchać!
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Aaa
  7 miesięcy temu ocena: 24%  18
  Śmiech że Pawlak przewodniczący.Zoneczka mu kazała!I ten jego fauszywy uścisk dłoni! Człowieka bez ambicji!!!!
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Fał
  7 miesięcy temu ocena: 94%  17
  I ten wpis-człowieka bez znajomości podstaw ortografii:)
  ~ Fał
  7 miesięcy temu ocena: 93%  16
  I ten wpis-człowieka bez znajomości podstaw ortografii:)
  ~ Fał
  7 miesięcy temu ocena: 86%  15
  I ten wpis-człowieka bez znajomości podstaw ortografii:)
  ~ Fał
  7 miesięcy temu ocena: 80%  14
  I ten wpis-człowieka bez znajomości podstaw ortografii:)
  ~ Fał
  7 miesięcy temu ocena: 81%  13
  I ten wpis-człowieka bez znajomości podstaw ortografii:)
  ~ brawo !
  7 miesięcy temu ocena: 26%  12
  Ma burmistrz racje,SKW jak zwykle,po staremu czyli tylko my.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Sylwia
  7 miesięcy temu ocena: 75%  11
  Jakie warunki. O czym tu mówimy. Dlaczego dzielimy na My i Wy. Dlaczego nie umiemy, pogratulować i nic nie mówić. Normalnie jak tam do góry. Więcej pokory, mniej nienawiści. Wystartujecie następnym razem i może wygracie i zrobicie spbie 8 wiceprzewodniczących. To z góry powinien iść przykład. Tak się nie zachowuje osoba na takim stanowisku. Najpierw trzeba pomyśleć, a potem mówić.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Stanisław
  7 miesięcy temu ocena: 78%  10
  Zwycięscy biorą wszystko. Brawo! Szkoda, że nikt nie wystartował na Burmistrza, bo pewnie skończyłoby się podobnie. Mimo to, nie powinien Pan tak mówić. Wszyscy pracują dla dobra gminy, to nie jest prywatny folwark, a Pan powinien być wzorem. Więcej pokory i do roboty się brać, a nie znów biadolić w gazetach. Bo to, bo tamto, bo ja. Ps. Jesteście wybrani przez mieszkańców i dla mieszkańców. Życze wszystkim samych dobrych decyzji, owocnego rajcowania, zdrowia i mniej narzekania.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Po
  7 miesięcy temu ocena: 91%  9
  Oj szkoda ze SKW nie dali swojego kandydata na burmistrza ;)
  ~ Ja
  7 miesięcy temu ocena: 19%  8
  No nie wiem czy to dobry wybór .Podczas ślubowania niektórzy radni nie mieli odwagi dokończyć formułkę przysięgi "Tak mi dopomóż Bóg" i takiej osobie można powierzyć społeczność ,który będzie działał tylko dla własnego dobra.Na pierwszym miejscu jak głosi powiedzenie jest Bóg Honor i Ojczyzna.A nie Ja i tylko Ja......
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Os
  7 miesięcy temu ocena: 94%  7
  To nie jest Państwo wyznaniowe
  ~ Zdzisław
  7 miesięcy temu ocena: 78%  6
  No tak trzeba było spotkać się z opozycją bo strach obleciał? Śmiechu warte takie podejście. Czas pogodzić się z porażką i działać zgodnie z obietnicami a nie szukać czy wyciągać brudy.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Sołtys
  7 miesięcy temu ocena: 82%  5
  Może teraz mieszkańcy w końcu zobaczą prawdziwe oblicze Burmistrza..
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Marian
  7 miesięcy temu ocena: 69%  4
  żal dupe ściska bo rodzina nie przeszła
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Zdzisław
  7 miesięcy temu ocena: 100%  3
  jeszcze trochę to rodzinami bedą startować żeby zwiększyć szanse jak inni karierowicze.....którym się nie udało to co miało udać
  ~ Mieszkaniec
  7 miesięcy temu ocena: 78%  2
  Panie Burmistrz trochę pokory. Wygrał Pan stołek burmistrza, ale nie rady.. Skończyły się rządy Pana i parobków. Czas spełnić obietnice, że jest Pan Burmistrzem wszystkich mieszkańców,a w Pana wypowiedziach czuć ta nienawiść. Wstyd.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Tadziu
  7 miesięcy temu ocena: 60%  1
  I kolejne lata Marku pod górkę. A radni jak zwykle bezradni.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji