Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Klara i Bartek są nierozłączni

› Rolnictwo miesiąc temu    5.03.2020
Bogdan Bujak
komentarzy 1 ocen 1 / 100%
A A A
Chumiętki. Klara i Bartek, gdy tylko zobaczą kawałek kałuży czy bajora od razu tracą zainteresowanie otoczeniem i biegną się taplaćChumiętki. Klara i Bartek, gdy tylko zobaczą kawałek kałuży czy bajora od razu tracą zainteresowanie otoczeniem i biegną się taplać fot. Bogdan Bujak

Ona zawsze z przodu, on za nią. Rzadko się zdarza, żeby było inaczej. Jak możemy przeczytać w internetowej encyklopedii odznaczają się „ruchliwością”. Ale to mało powiedziane. Klara i Bartek niemal nigdy nie przestają biegać, stąd też nazwa ich rasy - biegusy (jest 8 do 10 odmian).

- Rzeczywiście są w ciągłym ruchu, nawet, gdy stoją to przytupują - mówi Katarzyna Kmiecik z Chumiętek, właścicielka dwójki pociesznych kaczek.

Potocznie, ze względu na kształt tułowia, nazywane są także „butelkowymi”. Ludzie mówią na nie także „kaczki-pingwiny”.

- Bo stoją ciągle wyprostowane, jak pingwiny - dodaje właścicielka.

Kaczki tej rasy mają silny instynkt stadny, a już zawsze poruszają się parami: samica z samcem. Dokładnie w tej kolejności.

- Kaczki wiedzą, że najlepiej jest, gdy kobieta rządzi - żartuje K. Kmiecik.

Jedyny wyjątek, gdy Bartek porusza się bez swojej partnerki, to w momencie wysiadywania przez nią jaj. Jednak nawet wtedy nie odchodzi za daleko, trzymając się w pobliżu i ograniczając znacznie swoją ruchliwość.

Dwójka biegusów zawdzięcza imiona sąsiadowi właścicielki, Kazimierzowi Bujakowi, któremu opierzeni przyjaciele skojarzyli się z bohaterami bajki z dzieciństwa. 

- Od razu się przyjęły. Sąsiad, jak przychodzi, to co rusz pyta, gdzie są Klara i Bartek? - zdradza mieszkanka krobskiej wsi. 

Ich właścicielka przyznaje, że nabyła parkę z Dobrzycy, wraz z kilkunastoma innymi sztukami w celach estetycznych.

- Ładnie wyglądają, tak do parady, niczego innego. Mięso z nich jest niespecjalnie smakowite, przypomina dziczyznę. Za to rosół jest przepyszny - podaje kobieta.

W każdym razie Klara i Bartek stanowią nieustannie biegającą ozdobę gospodarstwa.

Czytaj także: starostwa powołał nowego kierownika SANEPID-u

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (1)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ ja
  miesiąc temu 1
  Fajne są.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji