Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M Aosobus
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Kolędowanie łączy pokolenia. Ta rodzina jest tego przykładem

› Kultura i Rozrywka 9 miesięcy temu    6.01.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Gostyń. Święta Góra. Rodzina Pospieszalskich kolędowała w bazylice NMPGostyń. Święta Góra. Rodzina Pospieszalskich kolędowała w bazylice NMP fot. P. Maćkowiak

Bazylika pełna ludzi, scena pięknie oświetlona, w tle ołtarz z obliczem Świętogórskiej Maryi, gra świateł. Bożonarodzeniowy klimat. - Po raz kolejny już na deskach świętogórskiej sceny stają dziś różne pokolenia. To niezbity dowód na to, że muzyka łączy ludzi w różnym wieku, czego jesteście państwo doskonałym przykładem - powiedziała jedna z chórzystek grupy „Zaczarowana Melodia”, witając na Świętej Górze jeden z najbardziej znanych polskich muzycznych klanów - Rodzinę Pospieszalskich.

W sobotnie popołudnie (5.01) pokazali mieszkańcom powiatu gostyńskiego, że rodzinne kolędowanie to jedna z najważniejszych i najpiękniejszych tradycji w polskiej kulturze.

W murach bazyliki na początku zabrzmialy piękne kolędy i pastorałki autorstwa nieżyjącego już ks. Tadeusza Nagela: "Radośni pasterze" i "Kołysanka Świętej Góry". W „Kołysance” muzyczny talent zaprezentował ks. superior Marek Dudek, śpiewając solówki. W refrenie wtórowali mu mali artyści z chóru "Zaczarowana Melodia" ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Gostyniu. - Lulaj Jezuniu, lulaj nam, na Świętej Górze jest Twój dom - śpiewano.

Orszak Trzech Króli w Krobi - KLIK

Po muzycznej rozgrzewce kolędującą Rodzinę Pospieszalskich powitała jedna z chórzystek, dając do zrozumienia, jak bardzo dzieci cieszą się, że znani artyści przyjęli zaproszenie, aby zaśpiewać wspólnie u stóp Świętogórskiej Róży Duchownej.

- Jesteśmy przekonani, że tegoroczny koncert zapadnie głęboko w waszej i naszej pamięci. Swoim zaangażowaniem artystycznym pokazujecie, jak ważna jest rodzina i chwile z nią spędzone. Boże Narodzenie to czas łamania się opłatkiem i radość z narodzenia Dzieciątka, a także chwile spędzone przy blasku choinki. To najlepszy moment na wspólne śpiewanie kolęd, o czym wielu w dzisiejszych czasach zapomina - mówiła przedstawicielka chóru „Zaczarowana Melodia”.

Goście otrzymali od lokalnych artystów drobne upominki - zółte i niebieskie szaliki, które miały być wyrazem wdzięczności za występy i połączyć znakomitych artystów z młodymi chórzystami. - Musimy sobie na to najpierw zasłużyć - stwierdził Jan Pospieszalski, lider klanu, kompozytor, a także znany publicysta i autor programów radiowych i telewizyjnych.

Orszak Trzech Króli w Gostyniu - KLIK

Później rodzina zrobiła wszystko, aby koncert kolęd wypadł znakomicie, aby odwdzięczyć się za upominki. Goście, ubrani w szaliki, zaprezentowali znane kolędy i pastorałki w autorskich aranżacjach muzycznych. Były klasyczne i liryczne wersje, delikatnie przedstawione, ale też skoczne folkowe opracowania kolęd i szalone wykonania pastorałek. Publiczność usłyszała „Wśród nocnej ciszy”, „Północ już była”, „Gdy śliczna Panna”, „Przybieżeli do Betlejem” czy „Pójdźmy wszyscy do stajenki”. - A oto kolęda grana w czasie II wojny światowej, w obozach koncentracyjnych. Bardzo wymowna. Jeden z proboszczów ostatnio powiedział, że słyszy, jak mu w uszach gra, kiedy chodzi po klatkach schodowych bloków wielkiego osiedla mieszkaniowego, w dużym mieście. I słyszy ją w momencie, kiedy nikt drzwi mu nie otwiera - powiedział Jan Pospieszalski, zapowiadając utwór pt. „Nie było miejsca dla Ciebie”.

Rodzina Pospieszalskich - od najstarszych liderów do najmłodszych "raczkujących" na scenie - pokazała, że rodzinne kolędowanie to jedna z najważniejszych i najpiękniejszych tradycji w polskiej kulturze, że warto ją podtrzymywać, gdyż daje sporo radości. Było wzruszająco i zachwycająco.

fot. A. Fajczyk, P. Maćkowiak

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
    dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
    Komentarze (0)

    Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

    dodaj komentarzbądź pierwszy!