Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Fines
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Kolejne rondo w mieście? Jeśli tak, niektóre budynki będą zburzone

› Gospodarka› Budownictwo 9 miesięcy temu    15.01.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 20 ocen 7 / 86%
A A A
Na skrzyżowaniu ulic Poznańskiej (w ciągu DW 434), Europejskiej i al. Kasyna Gostyńskiego. najprawdopodobniej powstanie rondoNa skrzyżowaniu ulic Poznańskiej (w ciągu DW 434), Europejskiej i al. Kasyna Gostyńskiego. najprawdopodobniej powstanie rondo fot. A. Fajczyk

Na skrzyżowaniu ulic Poznańskiej, Europejskiej i al. Kasyna Gostyńskiego, najprawdopodobniej powstanie rondo. - Nie będzie duże, środek ronda nie będzie na ul. Poznańskiej, będzie przesunięty w stronę ul. Europejskiej - poinformował radnych burmistrz Gostynia Jerzy Kulak.

Jeśli pomysł wejdzie w życie, zburzyć trzeba będzie posesję przy skrzyżowaniu ul. Poznańskiej z ul. Europejską. Burmistrz Gostynia dowiedział się o pomysłach przebudowy skrzyżowania od Pawła Katarzyńskiego, dyrektora Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich (WZDW)  w Poznaniu. J. Kulak zaznacza, że była to rozmowa kuluarowa, ale na spotkaniu 14 stycznia, oznajmił to radnym. 

O zmianach na stanowisku kierownika ośrodka pomocy społecznej w Gostyniu

Niebawem rozpocznie się budowa łącznika ul. Europejskiej, w kierunku drogi do Drzęczewa. Kiedy droga powstanie, to problem z przejazdem przez skrzyżowanie na ul. Poznańskiej, stanie się jeszcze większy. Zwłaszcza dla ciężarówek. Od miesięcy samorządowcy gminy Gostyń i zarządca drogi - WZDW dyskutują, jak temu zaradzić. Były już pomysły, aby postawić tam sygnalizację świetlną. Wtedy zarządca drogi musiałby zmodernizować skrzyżowanie, pobudować lewoskręty. - Zatrzymaliśmy budowę sygnalizacji świetlnej, ze względu na brak lewoskrętów, które województwo ma zaprojektowane - nie ma problemów technicznych, żeby to zrobić - informował Jerzy Kulak.

Zaznaczona na mapce posesja miałaby zniknąć z panoramy miastaDrugim rozwiązaniem jest budowa ronda. - Dyrektor Katarzyński mnie do tego namawia i wstępnie się na to zgodziłem. Ale była to rozmowa kuluarowa - przyznał burmistrz. Niektórzy twierdzą, że jest to najlepsze rozwiązanie, inni twierdzą, że jedyne. Realizacja takiej koncepcji wiąże się wykupem jednej działki, zabudowanej.

- Chodzi o posesję - po lewej stronie, jadąc z Poznania, a jadąc od ulicy Europejskiej - po prawej stronie - mówił. Właściciele nie muszą się na to zgodzić. - Są różne procedury, aby doprowadzić do powstania ronda. Ale chcielibyśmy to załatwić polubownie - zapewniał burmistrz. Padły sugestie, że przy dzisiejszych cenach za nieruchomości, właściciele dziaki, na której miałoby powstać rondo, mogą dostać wysokie odszkodowanie.

Niektórzy radni sygnalizowali, że na terenie posesji, która miałaby zniknąć z panoramy miasta, istnieje małe gospodarstwo. - Na pewno właściciele posesji są do tego przywiązani. Ale sądzę, że strategicznie dla miasta byłoby to najlepsze rozwiązanie. Dlatego powiedziałem dyrektorowi, że postaram się doprowadzić do spotkania z właścicielami działki i domu i delikatnie im zasygnalizujemy, co jest planowane - informował Jerzy Kulak, zapewniając że zarząd dróg wojewódzkich ma koncepcję przygotowaną, udokumentowaną. Zasugerował, że po wybudowaniu ronda na skrzyżowaniu ulic Poznańska-Europejska,  Europejska stałaby się drogą wojewódzką.

Burmistrz Gostynia przyznał, że podczas warszawskiego spotkania nie rozmawiał z dyrektorem WZDW o finansowej stronie budowy ronda. Gostyńscy samorządowcy - biorąc pod uwagę wcześniejsze przedsięwzięcia przy drogach wojewódzkich (a do takich należy ul. Poznańska) - spodziewają się, że zarządca zwróci się do nich o współuczestniczenie w kosztach.

Jerzy Kulak, burmistrz Gostynia

To rondo to ważna rzecz, na pewno zniknęłyby problemy związane z komunikacją, z przejazdem przez skrzyżowanie. To nie będzie duże rondo(...), ale nic innego nie można tam zrobić. Jest to najlepsze z możliwych rozwiązań.

+ 6 głosów: 7 (86%) 1 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (20)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Lukas
8 miesięcy temu 20
Jeśli mogę zabrać głos... Nie jestem mieszkańcem Waszego województwa, tym bardziej Waszego powiatu lecz to skrzyżowanie zapamiętam do końca swojego życia. W 2016 roku miałem na nim wypadek (szeroko opisany w lokalnych mediach). Nie uciekam od odpowiedzialności, to była moja wina (ucierpieli ludzie). Jednak to skrzyżowanie wymaga przebudowy. Dla "przyjezdnych" bądź "przejezdnych" droga wygląda na główną. Ekrany po boku ul.Europejskiej plus oślepiające słońce późnym popołudniem, plus ciągłość drogi "pod górę" już za ul.Europejską - to wszystko sprawia, że człowiek jadący tą drogą ma wrażenie, że jest na głównej szosie. Nie usprawiedliwiam mojej winy, nie zatrzymałem się na znaku STOP. Mnogość wypadków na tej krzyżowce wybitnie świadczy, że z tym skrzyżowaniem "coś" jest nie tak jak powinno.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Tom
9 miesięcy temu 19
Małe rondo jest bez sensu, lepiej jeszcze jedną działkę wykupić i wtedy zrobić normalne rondo. Oszczędzanie sie mści, pamiętajcie.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Tomek
9 miesięcy temu 18
Na mapkach są złe działki zaznaczone !!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ amper
9 miesięcy temu ocena: 86%  17
Śmiać mi się chce z tej całej obwodnicy (chyba w życiu nie widzieli prawdziwej)
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ kin
9 miesięcy temu ocena: 60%  16
Weźcie się lepiej za te wszystkie ulice jednokierunkowe bo to jest bolączka Gostynia.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ maro
9 miesięcy temu ocena: 64%  15
Pytanie dlaczego wybrano akurat tą posesję? Przecież równie dobrze mogły być trzy inne, po innej stronie drogi. Ktoś ma układy żeby akurat jego nie ruszono? Tak tylko pytam
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ 434
9 miesięcy temu ocena: 43%  14
Gostynianin. A ty wiesz ze gminna wladza nie ma nic wspolnego z tym? Ze to wojewodztwo powinno powiedziec wlascicielom posesji? I ze to droga wojewodzka???? A moze juz powiedzieli???
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Gostynianin
9 miesięcy temu ocena: 35%  13
I znowu władza szuka poklasku w mediach a potem chcę powiedzieć właścicielom posesji. Pamiętacie śmierć 5 nastolatek i film jak strażak rozmawia z mediami o śmierci i z boku podchodzi ojciec jednej z nastolatek? Panie kulok zawsze miałem pana za zero. Teraz się tylko upewniłem.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ 1000 do 0
9 miesięcy temu ocena: 62%  12
Truskawa ? Ile dostałeś głosów w wyborach ? To Zero o którym piszesz ? To teraz porównaj z wynikiem człowieka którego z zazdrości tak obrażasz.
~ Żal
9 miesięcy temu ocena: 44%  11
Współczuję tym ludziom, bo zostawić cały dorobek nie jest łatwo ale właściciele nie mają nic do powiedzenia ale załatwią to z nimi polubownie- już widzę jak to będzie wyglądać. Przeszłam to i wiem jak to wyglądało. Och jaki drogi będzie ten łącznik z obwodnicą jak się policzy wszystkie dodatkowe koszty - wykupy działek, odszkodowania, budowa łącznika to można by obwodnicę pobudować dalej w kierunku Kunowo.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Rodzinny dom
9 miesięcy temu 10
Nie jest latwo to jest chore zeby ktos musial sie wyprowadzic z dorobku
~ Kasia
9 miesięcy temu ocena: 100%  9
Wychowalam sie wtym domu przesada czemu aby my tyle innych domow jest
~ Jan Usz
9 miesięcy temu ocena: 57%  8
Puknij się w głowę. Obwodnica za Kunowo ? To jakieś 300 mln zł dodatkowo. Wykup działki 500 tys może 700 tys może 1 mln. Widzisz różnicę. Nie masz zielonego pojęcia to po co się wypowiadasz . Gdyby słuchano takich beznadziejnych malkontentów to nic by nie było. Nie było by ul europejskiej , nie powstał by nowy łącznik , wiec nie było by też obwodnicy. Wtedy byś jęczał ze korki w Gostyniu uniemożliwiają poruszanie się samochodem. Typowy Janusz Malkontent herbu malinowy hamburger. Znawca polityki , drogownictwa, specjalista od wykupów , mc Donalda i papierów w kolorze żółci.
~ Ola
9 miesięcy temu ocena: 69%  7
Świetna decyzja! To skrzyżowanie juz dawno tego wymagało ! Brawo
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jarek
9 miesięcy temu ocena: 80%  6
On to radny Juskowiak??? Bo On tak lubi
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Bo miejsc parkingowych brak
9 miesięcy temu ocena: 100%  5
Radny Juskowiak jako administrator to niech się zajmie swoim profilem mistrzowie parkowania.
~ nikt
9 miesięcy temu ocena: 67%  4
"... Padły sugestie, że przy dzisiejszych cenach za nieruchomości, wycenach rzeczoznawców, finansowo właściciele dziaki, na której miałoby powstać rondo, mogą dostać wysokie odszkodowanie..." Ha,ha,ha... Znam temat dotyczący wykupu nieruchomości,która kolidowała z obecnie pobudowaną ulicą Europejską.Wysokie odszkodowanie-śmiech na sali.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Xxxx
9 miesięcy temu ocena: 45%  3
A jednak burmistrzu zacząłeś trochę myśleć Tylko rondo A nie jakieś feletne światła
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ On
9 miesięcy temu ocena: 71%  2
Tak ale jak radny Juskowiak zgłosił wniosek i zebrał podpisy przeciwko sygnalizacji większość napisała że tam muszą być. A to wtedy już chciał by były lepsze rozwiązania np sygnalizacje z lewoskrętami lub rondo.
~ kali
9 miesięcy temu ocena: 67%  1
No to właściciele posesji dowiedzieli się właśnie, że na ich terenie powstanie rondo.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji