Koronawirus. Bezpłatne mobilne punkty pobrań - także u nas

Opublikowano:
Autor:

Koronawirus. Bezpłatne mobilne punkty pobrań - także u nas - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Osoby objęte kwarantanną w Wielkopolsce mogą od 11 maja skorzystać z 16 nowo otwartych punktów pobrań, by wykonać test na koronawirusa. Wymaz do badania zostanie od nich pobrany bezpłatnie. Warunek - muszą być w 12. dniu kwarantanny. Dzień wcześniej osoby te otrzymają SMS-a z wytycznymi, jak mają postępować. W naszym regionie działają trzy mobilne punkty - w Gostyniu, Rawiczu i Lesznie.

W powiecie gostyńskim poddanych kwarantannie jest aktualnie 106 mieszkańców. Wobec 3 osób decyzję o kwarantannie wydał PPIS (miały bezpośredni kontakt z osobą zakażoną), 103 osoby przebywają na obowiązkowej kwarantannie np. po powrocie z zagranicy.

Bezpłatny mobilny punkt pobrań to spore ułatwienie i komfort dla przebywających w kwarantannie. Na pewno chcieliby wiedzieć, czy są zakażeni koronawirusem. Dwunastego dnia mogą zrobić test.

Badanie dana osoba może wykonać pod warunkiem, że jest zalogowana na Internetowym Koncie Pacjenta i ma własny samochód, który umożliwi dostanie się do punktu pobrań bez kontaktu z innymi.

Wcześniej, bo w 11. dniu kwarantanny osoby nią objęte otrzymują od NFZ SMS-a z informacją o możliwości wykonania bezpłatnego testu na koronawirusa. To taka „przepustka” do mobilnego punktu badań.

W niektórych miejscach wymaz zostanie pobrany od pacjenta w kwarantannie bez opuszczania pojazdu, w innych – trzeba będzie zostawić auto w wyznaczonym miejscu i pokonać pieszo kilka metrów wydzieloną bezpieczną ścieżką, która nie krzyżuje się z żadnymi innymi. Uwaga! Na badanie trzeba zabrać dokument ze zdjęciem i swój nr PESEL.

Po wykonaniu badania wynik pojawi się na Internetowym Koncie Pacjenta, osoba po testach będzie o nim również poinformowana przez laboratorium.

Co dalej?

W przypadku dodatniego wyniku, należy skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną i postępować zgodnie z otrzymanymi zaleceniami albo zgłosić się do lekarza w szpitalu jednoimiennym lub na oddziale zakaźnym.

W przypadku ujemnego wyniku stacja sanitarno-epidemiologiczna powinna zwolnić badanego z kwarantanny.

Jeżeli osoba poddana kwarantannie nie ma możliwości bezpiecznego dotarcia do punktu pobrań, może skontaktować się z sanepidem, który ma możliwość umówienia na pobranie wymazu w miejscu odbywania kwarantanny.

Wielkopolski NFZ w porozumieniu z wojewodą zdecydował o uruchomieniu 16 punktów pobrań w całym województwie. W Poznaniu punkty pobrań są w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego przy ul. Długiej oraz Szpitalu Klinicznym w Uniwersyteckim Laboratorium przy ul. Rokietnickiej. W naszym regionie są trzy takie miejsca - w szpitalach w Rawiczu, Lesznie i Gostyniu. Placówkom, które zdecydowały się prowadzić mobilne punkty pobrań, pieniądze za gotowość oraz za każdy wymaz przekaże NFZ. SP ZOZ w Gostyniu powinien dostać 300 zł za dobę i 21 zł za pobranie próbki.

TUTAJ dokładna lista punktów bezpłatnego poboru wymazów

Zgodnie z danymi biura prasowego wojewody, obecnie w Wielkopolsce poddane kwarantannie są 10 824 osoby (w tym przebywające w izolacji). Hospitalizowanych jest ogółem 306 osób, a objętych nadzorem epidemiologicznym jest aktualnie 344 mieszkańców województwa.

W Wielkopolsce dotychczas odnotowano 1699 przypadków zakażeń koronawirusem, w tym 118 osób zmarło, a 539 wyzdrowiało.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE