Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Koronawirus. Stan epidemii. Lekcje i inne zajęcia zawieszone do Wielkanocy

› Społeczeństwo 16 dni temu    20.03.2020
Agata Fajczyk
komentarzy 13 ocen 2 / 100%
A A A
 fot. Adobe Stock

W Polsce ogłoszono „stan epidemii”. Lekcje, zajęcia wychowawcze i opiekuńcze w placówkach oświatowych zostały wstrzymane do Świąt Wielkanocnych. - To nie jest przerwa wakacyjna. To jest przerwa, która ma opanować pomoc, opanować rozprzestrzenianie się wirusa - powiedział Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej podczas konferencji prasowej, ktora odbyła się 20 marca.

Wszystkie placówki oświatowe w kraju są zamknięte. Od kilku dni nie odbywają się w nich zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, z wyjątkiem m.in. tych w podmiotach leczniczych i specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych. Nauczyciele są jednak w gotowości do pracy. Zawieszenie zajęć dotyczy też żłobków, klubów dziecięcych i uczelni. Wprowadzono je w ze względu na bezpieczeństwo, ma to związek ze wzrostem ryzyka zarażenia wirusem SARS-CoV-2 oraz zidentyfikowanymi przypadkami zachorowań na COVID-19 w Polsce. MEN w ubiegłym tygodniu zalecił, by w czasie, gdy w szkołach nie odbywają się lekcje w tradycyjnej formie, nauczyciele prowadzili nauczanie online.

Sytuacja z chorobą SARS-19 w Polsce rozwija się błyskawicznie. Epidemia się szerzy. Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski już w środku tygodnia informował, że przerwa w zajęciach może potrwać nawet do Świąt Wielkanocnych. Dziś, na wieczornej konferencji prasowej premier RP Mateusz Morawiecki ogłosił oficjalnie, że lekcje w szkołach zostaną wstrzymane do Wielkanocy.

- To trudna, ale bardzo ważna i potrzebna decyzja, żeby nie doszło do bardzo szerokiego rozprzestrzenienia się koronawirusa. Dziękuje w związku z tym wszystkim nauczycielom, rodzicom dzieciom, młodzieży, którzy uczestniczycie w lekcjach organizowanych zdalnie. Dziękuję, bo wiem że już dziś ponad 90% szkół korzysta ze zdalnych metod e-learningu i zdalnych metod przekazywania wiedzy. To bardzo ważne, żeby tego czasu nie zmarnować. To nie jest czas pod tytułem „dodatkowe wakacje”, tylko czas pewnego wyciszenia narodowego. Ale szkoły funkcjonują zdalnie - powiedział premier RP.

Zabrał głos również minister edukacji, dziękując nauczycielom i uczniom, że dotychczas zachowali zasady dotyczące izolacji, co ma pomóc ograniczyć zasięg choroby w Polsce. Ta metoda się sprawdziła.

Od 25 marca nauczyciele i uczniowie będą mieli obowiązek realizacji podstaw programowych. Zajęcia przez Internet będą odbywały się już regularnie, nauczyciele będą mogli systematycznie kontaktować się z uczniami, a także będą mogli wystawiać im oceny.

MEN zaapelował też do nauczycieli, aby zważali, jak dużo wiedzy chcą swoim uczniom przekazać. Rodziców poprosił natomiast o wyrozumiałość.

- Nie zawsze wszystko się idealnie uda. Doprowadzimy do tego, że nasze dzieci nie tylko będą bezpieczne, ale też wyjdą z tego z dobrze wykorzystanym czasem i nowymi umiejętnościami czy wiedzą - mówił minister edukacji Dariusz Piontkowski.

Zapowiedział jednocześnie, że egzaminy nie zostaną przełożone, a rok szkolny nie zostanie wydłużony.

Za to premier Mateusz Morawiecki zastrzegł, że narodowa kwarantanna, a jednocześnie tęsknota za normalnością „nie mogą oznaczać tego, że będziemy luzowali sobie nasze reguły”. - Najbliższe dwa-trzy tygodnie, do świąt muszą być tygodniami pełnej społecznej dyscypliny. W ten sposób chronimy jedni drugich i społeczna izolacja bardzo pomaga - powiedział premier RP.

PZPN przedłużył zawieszenie rozgrywek TUTAJ

+ 2 głosów: 2 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (13)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Łojciec
14 dni temu ocena: 100%  13
Madki już płaczą że muszą zajmować się swoimi bombelkami. No bo jak to? dlaczego? kto im za to zapłaci?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Hehe
15 dni temu ocena: 100%  12
"Madki" narzekają na nauki w domach ale czas łazić po sklepach z dziećmi to mają ...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ciekawebadanie
15 dni temu ocena: 0%  11
Badania Vilcacory rozpoczęły się w 1970 roku i dotychczas zostały przeprowadzone przez naukowców z Peru, Niemiec, Austrii i Anglii. Największą uwagę poświęcono alkaloidom oksoindolowym, które można znaleźć w korze i korzeniach Vilcacory (Koci Pazur), które znakomicie pobudzają układ odpornościowy. Sprawdź na www.konopiafarmacja.pl...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Vakacjo
15 dni temu ocena: 11%  10
Zmienić termin wakacji. Teraz wakacje a później w miesiącach wakacyjnych do szkoły kończyć naukę.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ are
15 dni temu 9
Jak u was w szkołach ponadgimnazjalnych wyglądają zdalne zajęcia??
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ A tam
16 dni temu ocena: 0%  8
Do zobaczenia na skateparku
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Rodzic
16 dni temu ocena: 31%  7
Ciekawe jak rodzice, którzy pracują mają znaleźć na to czas.. Co innego robić z dzieckiem lekcje, pomagać w nauce, a co innego przekazywać nowe treści. Rozumiem, że na nauczyciele mają płacone 100% za ten czas, a rodzice mają wykonywać ich robotę w domu?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Łojciec
14 dni temu ocena: 100%  6
Jakie rozwiązanie proponujesz?
~ To ja
16 dni temu ocena: 100%  5
Czy rodzice dzieci które chodzą do żłobka a nie należy im się płatna opieka muszą płacić czesne mimo że ich dzieci nie uczęszczają w te dni do żłobka??
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Gagahah
15 dni temu ocena: 100%  4
Żłobki mamy prywatne, czyli wszystko zależy od właściciela żłobka czy będzie pobierał czesne czy nie.
~ Gostynianka
15 dni temu ocena: 100%  3
Wlasnie podpisanm sie pod to. Dziecko chodzi do prywatnego zlobka i co teraz z odplatnoscia za żłobek bedzie?
~ Nie ...
16 dni temu ocena: 75%  2
Do szkoły nie ale po sklepach rodzice z dziećmi wycieczki robią.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ szkoda
15 dni temu ocena: 67%  1
Moje dziecko bardzo chce iść do szkoły.ten przedłużony pobyt w domu wcale jej nie cieszy.Nie chodzi do sklepów, koleżanek nie pozwalam isc na rower czy rolki.Uczyc sie musi , bo duzo tego jest zlecane.Woli isc do szkoły , spedzic czas z kolezankami a uczyc i tak sie musi czy to w szole czy w domu.