Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Kto to robi? Dlaczego? Ile na śmieciach zarabia? Wszystko w rękach prokuratora i WIOŚ

› Społeczeństwo 3 miesiące temu    12.12.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 23 ocen 1 / 100%
A A A
W gminie Gostyń nie ma miejsca na tego typu rzeczy - Jerzy Kulak o zasypywaniu odpadów komunalnych w okolicy KunowaW gminie Gostyń nie ma miejsca na tego typu rzeczy - Jerzy Kulak o zasypywaniu odpadów komunalnych w okolicy Kunowa fot. fotomontaż Z. Pacanowski/A. Fajczyk

- Trzeba znaleźć winnych. Można było to od razu zrobić, nakryć na gorącym uczynku, ale do tego nie doszło. Patrol policji pojawił się po godzinie od wezwania, „Fadroma” zdążyła wyjechać - mówił na dzisiejszej sesji Jerzy Kulak, burmistrz Gostynia, przedstawiając radnym sytuację związaną z nielegalnym zasypywaniem odpadów w okolicach Kunowa. Obecnie dokumenty w tej sprawie leżą na biurku prokuratora rejonowego w Gostyniu.

O przyszłym prezesie ZWiK w Gostyniu - TUTAJ

O proceder związany z nielegalnym składowaniem i zasypywaniem odpadów w okolicach żwirowni w Kunowie i dalszy rozwój sprawy dopytywali gostyńscy radni. Maciej Czajka chciał wiedzieć, jak na wykrycie sprawy zareagował właściciel terenu.  Burmistrz Gostynia wyjaśnił, że jedna z mieszkanek wioski zgłosiła straży miejskiej problem, alarmując, że w ul. Spacerową w Kunowie wjeżdżają samochody ciężarowe tzw. wanny wypełnione odpadami, a wyjeżdżają puste. Śmieci gdzieś muszą znikać.

- Nasza straż miejska po raz kolejny pokazała, że jest jednostką potrzebną, bo to nasi strażnicy doprowadzili do wykrycia procederu - wyjaśniał Jerzy Kulak.

Na  portalu gostynska.pl. pisaliśmy już, jak przebiegała akcja straży miejskiej z obserwacją wysypywania dołów, nagraniem materiałów filmowych, wykonaniem zdjęć i dostarczeniem ich do gostyńskiej policji - CZYTAJ TUTAJ.

Na nagraniu filmowym, wykonanym z bardzo bliskiej odległości widać, jak do wykopanych głębokich dołów wrzucane są odpady, wyglądające jak szmaty, sprasowane odpady toksyczne, plastikowe, foliowe, dymiące lub parujące, niektóre przetopione. To wszystko dzieje się po kryjomu, kiedy jest już ciemno. Podtrzymujemy opinię burmistrza:

- Dzieją się tam straszne rzeczy. Trudno powiedzieć, czy dymiące śmieci rozkładają się, czy palą. Od razu wjeżdża tam tzw. Fadroma i zasypuje dół. Czyli po prostu ktoś nielegalnie składuje tam te odpady - stwierdził Jerzy Kulak.

Wyjaśnił radnym, jakie urząd podjął kroki, kiedy tylko dowiedział się o nielegalnym i zasypywaniu ton śmieci na polu w okolicach Kunowa. Burmistrz przekonywał obecnych na sesji, że urząd miejski powiadomił wszystkie osoby i instytucje, które powinny o procederze wiedzieć i zareagować: komendant straży miejskiej, inspektor, zajmująca się ochroną środowiska w gostyńskim magistracie oraz wydział ochrony środowiska w starostwie.

- Sprawa została oficjalnie zgłoszona na policji - zrobił to osobiście strażnik miejski w ramach obywatelskiego zgłoszenia. Ale też sam jako burmistrz wysłałem odpowiednie pismo do KPP w Gostyniu. Chociażby po to, abym dostawał formalne odpowiedzi, informacje, co się dzieje w tej sprawie - wyjaśniał radnym burmistrz Gostynia.

O procederze z nielegalnym zakopywaniem odpadów powiadomiono Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Poznaniu. A w ostatnich dniach gostyński włodarz zaczął informować też media, nawet ogólnopolskie. - Społeczeństwo ma pełne prawo dowiedzieć się, co tam się dzieje - powiedział Jerzy Kulak, przyznając, że liczy, iż w tej sprawie zrobi się głośno.

Opowiedział też radnym o współpracy z innymi instytucjami, po tygodniu od nagrania nielegalnego zasypywania odpadów.

- Jestem w bieżącym kontakcie z komendantem policji. Sprawę przekazano do prokuratury. Jestem ciekawy, co zrobi prokurator. Moim zdaniem sprawa jest prosta: jest mocny materiał zdjęciowy, są nagrania z 10 metrów. Wszystko widać, co się dzieje - powiedział burmistrz. - Nie będę nikogo tutaj oskarżał, gdyż to nie jest moja rola. Nie wiem kto to robi, ale wiem, na czyim terenie to się dzieje, bo to mogliśmy sprawdzić. I mam nadzieję, że odpowiednie służby, instytucje dojdą, kto to robi, dlaczego, ile na tym procederze zarabia? - dodał.

Jerzy Kulak nie ukrywa, że liczy na to, iż odpowiednie organy doprowadzą do tego, że odpady (obojętnie skąd są) zostaną uprzątnięte. Nie ukrywa niepokoju w kwestii odpowiedzialności za usuwanie. - Znam przykłady w Polsce, że ta powinność spada na barki samorządu gminnego. To jest niedopuszczalna sytuacja, a wydatki rzędu kilku milionów złotych. Dlatego zareagowaliśmy tak poważnie. W gminie Gostyń nie ma miejsca na tego typu rzeczy - zapewnił Jerzy Kulak.

Przyznał, że sen z powiek spędza mu reakcja Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, która jest „żadna”. Urząd Miejski w Gostyniu po tygodniu  nie otrzymał jeszcze najktrótszego pisma zwrotnego na wysłane dokumenty.

- Sądzę, że na tę chwilę wszystko w rękach prokuratora i WIOŚ. Zakładam, że inspektorat ochrony środowiska jest tak mocno zajęty rozwiązaniem problemu, że nie zdążył wejść z nami w kontakt - stwierdził Jerzy Kulak.

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (25)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Jo
3 miesiące temu ocena: 100%  25
Wszyscy wiedzą co wszyscy wiedzą kto to robi ale żeby robić takie rzeczy to trzeba się dzielić zyskami za ochronę interesu i to z nie byle kim stąd opieszałość urzędów
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ BNG
3 miesiące temu ocena: 40%  24
Gdyby nie straż miejska nic byśmy o tym dzisiaj nie wiedzieli.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Zbyniu
3 miesiące temu ocena: 75%  23
Premia strażnikom się należy. Proponuję 1000zl, słownie TYSIĄC ZŁOTYCH!
~ gostyniak
3 miesiące temu ocena: 0%  22
Słuchaj no cwaniaku Zbyniu czy jak tam cię zwał jak się nie znasz na obowiązujących procedurach prawnych to lepiej wogóle się nie wypowiadaj !
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Zbyniu
3 miesiące temu ocena: 100%  21
Panie Gostyniaku przecież czarno na białym jest napisane o kompetencjach SMMG:" kontrolowania realizacji przez właścicieli nieruchomości obowiązków wynikających z ustawy i regulaminu utrzymania czystości i porządku w gminie", ponadto Prawo pozwala mu też na legitymowanie uczestnika ruchu i wydawanie mu wiążących poleceń, jeśli chodzi o sposób korzystania z drogi bądź pojazdu. Po prostu SMMG dała ciała, nie da się ukryć panie szanowny.
~ ZORRO
3 miesiące temu ocena: 100%  20
"Obecnie dokumenty w tej sprawie leżą na biurku prokuratora rejonowego w Gostyniu." I co z tego ? Leżą i sobie poleżą ! W innych sprawach też leżały aż zżółkły ! Proceder trwa kilka lat i wszyscy dobrze o tym wiedzieli a dziś strugają głupka. Za chwilę Święta, Sylwester , Nowy Rok, ludzie biegają za karpiem i choinkami, następnie udadzą się do fryzjera i sklepu po kreację balową , po alkohol, popiją ze szwagrem a po sylwestrze będzie wszystkich bolała głowa nie tylko od kaca ale też spowodowana podwyżkami za śmieci ( o ironio ) , wodę ścieki. A pro po wody to ostatnio prezes ZWiK straszył że zasoby wody się kurczą i za parę lat może w Gostyniu jej zabraknąć ! Dlatego należy szukać nowych pokładów w innych miejscach. Takim miejscem wskazywanym od lat są tereny przy kanale Obry pomiędzy Kunowem, Ostrowem, a Gostyniem - ale w obecnej sytuacji gdzie właśnie tam zakopano odpady niewiadomego pochodzenia ta lokalizacja będzie już nieaktualna ze względu na zagrożenia . Co na to władze ?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Witek
3 miesiące temu ocena: 92%  19
Sprawa nadaje się do uwagi oni zrobia z tym porzadek bo reszta się nie kwapi dlaczego wszyscy wiedzą brak słów
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ baczny obserwator
3 miesiące temu ocena: 100%  18
Był już " bochaterem " w programie TVN ( Rutkowski patrol i takie tam ) przy okazji próby wyłudzenia nieruchomości w Śremie - on lubi być w centrum uwagi.
~ Może tak może nie
3 miesiące temu ocena: 100%  17
Ten pan już raz był w uwadze
~ Kruniu
3 miesiące temu ocena: 71%  16
Witek nie z takich opresji wychodził bez szwanku. Całe jego życie to pasmo niekończących się przeciw niem postępowań. On jest zahartowany w boju , nie tak jak te mięczaki z urzędów i instytucji. Facet ma jaja a nie wydmuszki. Urzędasy mogą mu co jedynie to buty czyścić bo mercedesa mogli by " porysać ". Bo jak ktoś wcześniej już napisał " kto ma wtyczki ten ma prąd "
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jj
3 miesiące temu ocena: 100%  15
Dlaczego po niektórymi artykułami są wyłączone komentarze?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Eeee
3 miesiące temu ocena: 100%  14
Policja przyjechała po godzinie a WIOŚ nie zareagował .....bo to Polska właśnie
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Zuch
3 miesiące temu ocena: 100%  13
Ludzie drodzy nie udawajcie zdziwionych od Wielu lat mówiło się dokładnie o tym procederze kto,co,jak a teraz wszyscy zaskoczonych udaja .
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ zbyniu
3 miesiące temu ocena: 100%  12
panie OBSERWATOR. Jasna rzecz, że skoro ktoś kupił ziemię to jego teren prywatny. Ale co dalej? droga utwardzona przy posesjach oraz wojewódzka to też teren prywatny? Nie rób się śmieszny, wszyscy wiemy, że SMMG potrafi tylko dać mandat za palenie śmieci. LICZĘ, że nowy komendant czegoś ich nauczy
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Zainteresowany
3 miesiące temu ocena: 100%  11
To sobie wyobraz Zbyniu, że prawdopodobnie nawet wojewodzki inspektorat czyli WIOS niewiele tu zdziała. I bedziemy plakac... bo trza bedzie na utylizacje ternu z kasy gminnej wykladac, a pan W. G. bedzie sie smiał
~ zbyniu
3 miesiące temu ocena: 67%  10
Ja sie tylko chce zapytac co zrobila bedaca tam straz miejska? SKORO WIDZIELI I KRECILI FILMY I ROBILI ZDJECIA??? To jest przeciez powazne przestepstwo, zamach na nasze zycie. Straż miejska papudroki jakich malo, amatorzy.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ xxx
3 miesiące temu ocena: 67%  9
dokladnie , zwykłemu szarakowi 500 zl a tu fotki popstrykali...
~ Obserwator
3 miesiące temu ocena: 75%  8
Ty nie myl roli strazy miejskiej z policja. Akurat tutaj zachowali sie ok, zrobili jak trzeba. I wbij sobie Zbyniu do łba, ze to jest teren prywatny
~ malaga
3 miesiące temu ocena: 67%  7
Niech jeszcze podniosą cenę za odbiór odpadów to ludzie zaczną wysypywać śmieci przed urzędem a może i przed biurem burmistrza.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jo
3 miesiące temu ocena: 100%  6
Policja przyjechala po godzinie? Pewnie pora karmienia byla
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Alii
3 miesiące temu ocena: 0%  5
Ale wy jestescie naiwni za dwa tygodnie juz nikt nie bedzie o tym pamietal aby pani z kunowa ktora juz tam nie bedzie zbierac grzybow...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ kto ma wtyczki ten ma prąd
3 miesiące temu ocena: 100%  4
" Przyznał, że sen z powiek spędza mu reakcja Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, która jest „żadna”. Urząd Miejski w Gostyniu po tygodniu nie otrzymał jeszcze najktrótszego pisma zwrotnego na wysłane dokumenty." - bo on był tam długo przed Waszym pismem ! Cha,cha,cha............
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ baczny obserwator
3 miesiące temu ocena: 100%  3
Jak to kto ? Ludzie czy Wy jesteście tak naiwni żeby nie powiedzieć głupi ? A kto w Bojanicach w podobny sposób działał ? A Otówko ? No kto do jasnej cholery ? Kaczor Donald , czy Myszka Miki ?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Akcja
3 miesiące temu ocena: 100%  2
Brawo... Aktualnie macie totalne nic... Nie szło zorganizować akcji w której założono by ogon tym wanną po to by wogole dowiedzieć się skąd te śmieci jadą? Teraz znajdą sobie inne miejsce i cały proceder dalej pójdzie pełną parą Totalny brak profesjonalizmu nie wspominając o zgarnięciu operatorów fadromy i innych kierowców... Totalne dno I conajmniej taka warstwa mułu i śmieci jak tam leży
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Elka
3 miesiące temu ocena: 100%  1
Mądra wypowiedź mleczarnie szło na grubą skalę prześwietlić a tu nic nie dało się zrobić no ale mleczarnia nie była prowadzona przez Gostyń tylko od razu przez wyższe organy bo wiadomo jak by się to skończyło... we własne gniazdo się nie sr.a