Antyspam
R E K L A M A
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Fines
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK
R E K L A M A

Które badania prenatalne możesz wykonać z niewielkiej próbki krwi?

ponad rok temu    8.02.2018
Artykuł gościnny
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A

Zrobienie badania prenatalnego jest dla osób oczekujących potomstwa sposobem na dowiedzenie się, czy ich dziecko rozwija się prawidłowo. Badania te mogą być przeprowadzane w różny sposób - wśród nich dostępne są również takie wykonywane z niewielkiej ilości krwi ciężarnej.
 

R E K L A M A


Rodzaje wykonywanych z krwi badań prenatalnych

Wśród badań prenatalnych wykonywanych z krwi wymienia się test podwójny (nazywany też testem PAPP-A), test potrójny oraz nieinwazyjne badania genetyczne.

Badania wykonywane z krwi ciężarnej to testy nieinwazyjne, a więc zupełnie bezpieczne zarówno dla płodu, jak i jego matki. Dzięki ich wykonaniu możliwe jest oszacowanie ryzyka urodzenia dziecka z konkretnym zaburzeniem - twierdzi Magdalena Sikora, specjalista portalu Zdrowegeny.pl

Nieinwazyjne genetyczne badania prenatalne to najwiarygodniejsze testy spośród wszystkich badań nieinwazyjnych, cechują się one ponad 99% czułością i wykonuje się je od 10. tygodnia ciąży - do badań tych należy np. test Harmony. Polega on na pozyskaniu z krwi matki krążącego w niej wolnego DNA płodu, a następnie na szczegółowej analizie tego DNA w laboratorium genetycznym - test pozwala na ocenę ryzyka wystąpienia u dziecka takich wad jak zespół Downa, Patau, Edwardsa (są to tzw. trisomie) czy aneuploidii chromosomów płci (np. zespół Turnera, Klinefeltera). Ponadto, dzięki niemu można poznać także płeć dziecka.

Kolejne z badań nieinwazyjnych - test podwójny - należy wykonywać od 10. do 14. tygodnia ciąży, a opiera się on na ocenie we krwi poziomu białka PAPP-A i gonadotropiny kosmówkowej, czyli związków wytwarzanych podczas ciąży. Badanie umożliwia określenie ryzyka urodzenia dziecka z trisomią z ok. 90% czułością.

Test potrójny natomiast polega na pomiarze stężenia we krwi matki gonadotropiny kosmówkowej, alfa-fetoproteiny oraz wolnego estriolu - dzięki temu możliwa jest ocena prawdopodobieństwa wystąpienia u dziecka zespołu Downa i zespołu Edwardsa. Badanie wykonywane jest pomiędzy 17. a 20. tygodniem życia płodu, ale jego czułość jest niska i wynosi zaledwie 60%.

Więcej o rodzajach badań prenatalnych i i ich skuteczności przeczytasz na https://zdrowegeny.pl/badania-prenatalne

Badania prenatalne z krwi - w jakich przypadkach są wskazane szczególnie?

Prostym badaniom prenatalnym z krwi matki może poddać się każda kobieta spodziewająca się dziecka - jednakże, w niektórych przypadkach specjaliści szczególnie zalecają ich przeprowadzenie. Do przypadków tych należy tzw. “późna ciąża”, czyli ciąża po 35. roku życia (lub gdy ojciec dziecka ma więcej niż 55 lat), co związane jest z większym ryzykiem wystąpienia wad u dziecka.

Badanie prenatalne powinny wykonać również te ciężarne, które przebyły w przeszłości poronienie czy urodziły dziecko obciążone daną wadą genetyczną - dodaje Magdalena Sikora.

Kolejnym wskazaniem do wykonania testu jest potwierdzenie obecności zmian (aberracji) w chromosomach przyszłych rodziców (u przynajmniej jednego z nich), a także diagnozowane wcześniej w rodzinie przypadki wad genetycznych.

Jeżeli wynik testu prenatalnego nieinwazyjnego wskaże na duże prawdopodobieństwo występowania u dziecka danego zaburzenia, zalecane jest zrobienie badania inwazyjnego, dzięki któremu możliwe będzie postawienie ostatecznej diagnozy. Jednakże, skutkiem przeprowadzania takich badań mogą być poważne komplikacje, wśród których wymienia się infekcję wewnątrzmaciczną czy poronienie.

R E K L A M A
R E K L A M A
+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
R E K L A M A
R E K L A M A