Antyspam
R E K L A M A
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK
R E K L A M A

Ktoś chce zaistnieć, powołując stowarzyszenie? Niektórzy radni nie widzą sensu

› Społeczeństwo 11 miesięcy temu    1.07.2017
Agata Fajczyk
komentarzy 8 ocen 9 / 67%
A A A
Borek Wlkp. Radni z boreckiej gminy nie widzą sensu w powołaniu kolejnego stowarzyszenia przeciwko kopalniBorek Wlkp. Radni z boreckiej gminy nie widzą sensu w powołaniu kolejnego stowarzyszenia przeciwko kopalni fot. fotomontaż Z. Pacanowski/ fotolia.com

Borecki włodarz Marek Rożek na wspólnym posiedzeniu komisji rady miejskiej, które odbyło się 19 czerwca odczytał radnym pismo, które władze powiatu gostyńskiego skierowały do lokalnych samorządów. Starostowie zachęcają gminy do utworzenia stowarzyszenia przeciwko kopalni, przy udziale sąsiadujących powiatów i gmin. Samorządowcy z gminy Borek do tego pomysłu nastawieni są negatywnie

R E K L A M A

Włodarze powiatu Robert Marcinkowski i jego zastępca Czesław Kołak w piśmie skierowanym do lokalnych samorządów przedstawili cel powołania stowarzyszenia gmin i powiatów z naszego regionu. - Byłaby szeroko zakrojona współpraca, mająca na celu ochronę naszej przyrody, rolnictwa, firm i miejsc pracy, dorobku kulturalnego, regionalnego oraz zabytków w sytuacji powstania na naszym terenie kopalni węgla brunatnego Oczkowice oraz ewentualnych elektrowni (...) - napisali. Radni boreccy byli zainteresowani tym, co gmina miałaby wnieść do stowarzyszenia. Z informacji ze starostwa wynikało, że gmina miałaby tam swoich przedstawicieli i musiałaby płacić co roku składkę członkowską w wysokości od 3000 zł do 4000 zł.

Burmistrz Marek Rożek, w oczekiwaniu na opinie radnych, powiedział, że nie ma w budżecie gminnym ani 3, ani 4 tysięcy złotych. - Zapytałbym - jaki jest, tak naprawdę, cel powołania kolejnego stowarzyszenia? - pytał Marek Rożek. - Chyba żaden - odpowiedział mu Romuald Gawroński, sołtys Karolewa. Samorządowcy zastanawiali się „kto chce zaistnieć?” i "po co kolejne stowarzyszenie?". Ktoś rzucił argument, że "w przyszłym roku są wybory samorządowe". Czy proponowane stowarzyszenie powiatów i gmin jest w stanie zrobić coś więcej, w stosunku do tego, co zrobili dotychczasowi przeciwnicy kopalni?

Jaka jest ostateczna decyzja gminy Borek? O dyskusji w bieżącym numerze „Życia Gostynia”

R E K L A M A
+ 6 głosów: 9 (67%) 3 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (9)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ bo
11 miesięcy temu ocena: 33%  9
Sprawy nie budowania kopalni bronią już chyba trzy stowarzyszenia, no ale tak potrzebne jest kolejne za społeczną kasę dla kumpli. W końcu muszą gdzieś zaistnieć. Z tego co czytam Borek nie jest za kopalnią tylko przeciwko kolejnemu nic nie znaczącemu tak naprawdę stowarzyszeniu. Brawo za odwagę. Inni radni niech się dobrze zastanowią w co ich wkręcają, bo za błędne decyzje i wydawanie publicznej bez sensownie kasy ponosi się odpowiedzialność.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ob
11 miesięcy temu ocena: 88%  8
"Biedny "burmistrz nie ma w budżecie gminy 3000 złotych. Zarówno on jak i niektórzy radni widzą tylko koniec swojego nosa i przyszłe wybory. co za fałszywa oszczędność i prostackie podejście. Obłuda!!! Gdzie troska o przyszłość?! Tacy ludzie rządzą w gminie Borek...a radni nie potrafią samodzielnie myśleć , co burmistrz powie ,to tak musi być. Śmiech na sali.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ stop kopalni
11 miesięcy temu ocena: 100%  7
Podaję link odnośnie kopalni i przewidywanych konsekwencji jej powstania - również dla Gminy Borek (jak choćby obniżenie poziomu wód gruntowych i wysuszenie terenu): http://stopkopalni.pl/... Szczególnie niech zapoznają się nasi włodarze... Z tego co wiem, odkrywka nie powstała do tej pory tylko i wyłącznie ze względu na silny opór społeczny. Do tej pory angażowały się jednak firmy i osoby prywatne, natomiast samorządy działały znacznie mniej (zresztą nie przypominam sobie, by Gmina Borek zrobiła coś konkretnego w tej sprawie - jeśli się mylę, proszę podać konkretne działania). Powstanie stowarzyszenia w ramach powiatu i gmin ma po prostu zwiększyć nacisk, który odbywał się do tej pory zarówno na szczeblu wojewódzkim, jak i państwowym. Bierność ze strony gminy to tak naprawdę przejęcie częściowej odpowiedzialności za ewentualne powstanie odkrywki Oczkowice. Tworzenie teorii spiskowych jest nie na miejscu i świadczy wyłącznie o ignorancji.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Asd
11 miesięcy temu ocena: 0%  6
A ja jestem ZA KOPALNIĄ
~ jarock
11 miesięcy temu ocena: 75%  5
Rozumiem , że to stowarzyszenie chce bronić interesów mieszkańców a nie powołać płatnego Prezesa i członków. Jesli tak to dlaczego taka wysoka składka ???Kilkanaście gmin razy 3000-4000 zł .
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
R E K L A M A
~ w.
11 miesięcy temu ocena: 63%  4
W takim razie jaki gmina ma pomysł na działanie przeciwko powstaniu tej kopalni? Rozumiem, że ma inne działania w zanadrzu? Ciekawi mnie też co do tej pory gmina zrobiła, żeby przeciwdziałać? Jeśli gmina potrafi wydać tysiące złotych na idiotycznie przeprowadzoną diagnozę wśród zaledwie kilku procent mieszkańców gminy dotyczącą systemów grzewczych, z której nic nie wynikło, to dlaczego żałuje 3-4 tys. na konkretne działania? Uważam, że opinie co niektórych osób z Rady świadczą o niewystarczającej wiedzy i świadomości w tej sprawie. Niedouczonym radnym, których nieprzemyślane decyzje mogą zaważyć na bezpieczeństwie całej gminy, mówimy w następnych wyborach zdecydowane stop!!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ lucek
11 miesięcy temu ocena: 56%  3
Najpierw pomysłodawcy stowarzyszenia niech napiszą konkretnie co chcą skarżyć , albo co chcą zrobić. Ktoś dobrze powiedział to było i jest zadanie Gminy bronić przed niechcianym inwestorem.A z tym bywało od 2010 wiemy jak.A mamy 2017 r. i ostateczną decyzję z 2015 dla PAK zatwierdzającą dokumentację geologiczną. Trzeba było działać przeciw od 2010 r. skarżyć kolejne decyzje w tym postanowienia Burmistrzów. A dzisiaj.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ filozof
11 miesięcy temu ocena: 23%  2
Panie burmistrzu,słusznie pan postępuje.Daremny trud i niepotrzebne wydawanie pieniędzy.Kopalnia powstania i nie ma odwołania.Zmieszacie mnie za to z błotem ale za 15 lat przyznacie rację.Wiatraków nie chcecie,elektrowni jądrowych także ale energii elektrycznej potrzebujecie.Za 20 lat kończy się wegiel pod Bełchatowem i Koninem i wtedy przyjdzie czas na Oczkowice.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wybory?
11 miesięcy temu ocena: 44%  1
Nie wiem czy kopalnia powstanie ale cwaniactwo niektórych w okresie przed wyborami nie ma granic. Skladka członkowska to kuriozum,w końcu każdy burmistrz bez składki dla starostwa potrafi reprezentować zainteresowane gminy . Głupi pomysł i tyle.
R E K L A M A