Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AKotły Malina A1 01_2020
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Kupujesz używane auto? Nie daj się oszukać!

› Motoryzacja ponad rok temu    28.11.2018
Artykuł partnera
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A

Znalazłeś auto marzeń od pierwszego właściciela i udało się wam dobić targu? To ostatnia prosta do tego, by już wkrótce cieszyć się jazdą nowym samochodem. Jeszcze tylko podpisanie umowy, rejestracja i ubezpieczenie. No właśnie, ale czy na pewno „tylko”? Szczególnie w przypadku formalności związanych ze zmianą właściciela ewentualne niedopatrzenia mogą mieć przykre w skutkach konsekwencje. Kwestia wygląda nieco inaczej w zależności od tego, czy kupujemy auto od firmy (handlarza), czy od osoby prywatnej.

 

Rachunek, faktura czy umowa?

Zdarza się, że właściciele komisów proponują tzw. umowę na Niemca. Ostatnio ma to miejsce coraz rzadziej, ale takie sytuacje nadal mają miejsce, dlatego warto być czujnym. Na czym owa umowa polega? Handlarz sprowadza samochód w oparciu o zwykłą umowę kupna, a gdy trafi on już do kraju, sporządza fałszywą umowę in blanco, gdzie znajdują się wyłącznie dane sprzedającego i żadnych danych kupującego. Taka umowa nie przysporzy nam żadnych problemów w polskim wydziale komunikacji, ale prawdziwe kłopoty pojawią się wtedy, gdy światło dzienne ujrzą nieścisłości natury formalnej (zaniżony przebieg czy pojazd będzie kradziony) lub technicznej. Wtedy nie ma co liczyć na to, że handlarz zechce z nami współpracować. Dlatego najlepiej postarać się o fakturę VAT lub fakturę marża. Ale i tutaj trzeba być czujnym – należy sprawdzić, czy zostały uregulowane kwestie związane z podatkiem VAT. Jeśli nie, wkrótce może zgłosić się do nas urząd skarbowy z prośbą o uregulowane należności.

Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, gdy kupujemy auto u osoby prywatnej. Wtedy wystarczy przygotować tradycyjną umowę kupna-sprzedaży, po jednym egzemplarzu dla każdej ze stron. Nie można jednak zapomnieć o opłaceniu podatku od czynności cywilnoprawnych.

 

Ubezpieczenie to podstawa

Każdy kierowca powinien posiadać aktualne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, bo tak stanowi prawo. Jeżeli wybrane przez nas auto ma ważną polisę, nie trzeba przepisywać jej zaraz po nabyciu go, przed wizytą w wydziale komunikacji, ale i tak prędzej czy później trzeba będzie to zrobić, wizyta u agenta nas nie ominie szczególnie wtedy gdy chcemy zmienić ubezpieczyciela. Kupując samochód u handlarza można z ciekawości dopytać, czy posiada Traders insurance – ubezpieczenie dla floty pojazdów. Jeśli tak, zyskujemy pewność, że nasze nowe auto przez cały czas posiadało właściwą ochronę.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!