Antyspam
R E K L A M A
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK
R E K L A M A

Lądowali w zbożu, w kukurydzy. Niektórzy potrzebowali pomocy

› Aktualności 9 miesięcy temu    10.06.2018
Agata Fajczyk
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Przez burzę szybowce musiały lądować awaryjnie w polu lub na polnych drogachPrzez burzę szybowce musiały lądować awaryjnie w polu lub na polnych drogach fot. A. Fajczyk

W niedzielne popołudnie na terenie gminy Gostyń i Poniec można było zobaczyć kilka szybowców - a to na polu - w kukurydzy czy zbożu, a to na polnej drodze, a jednego z głównej drogi usuwali strażacy. To wynik awaryjnego lądowania. W Brzeziu szybowcem wylądował... Wojciech Szczęsny. Trudno uwierzyć?

Leszczyński aeroklub organizuje Szybowcowe Mistrzostwa Polski i Regionalne Zawody Szybowcowe w klasie klub A. Rozgrywają się one na lotnisku Strzyżewice. - Startowaliśmy z Leszna, osiągnąłem pierwszy obszar, jaki zadano nam dziś do oblecenia. I niestety, w wyniku braku noszeń termicznych, musiałem wylądować na polu - poinformował jeden z uczestników zawodów szybowcowych, który wylądował awaryjnie na polnej drodze, przy polu kukurydzy w Brzeziu (gm. Gostyń). Zrobił to po mistrzowsku, tylko nieznacznie uszkodził dziób szybowca (a tam mieści się cały mechanizm maszyny). Sam wyszedł z samolotu w całości. Przedstawił się jako Wojciech Szczęsny. Co wam to mówi? Zbieżność nazwisk z bramkarzem narodowej reprezentacji piłki nożnej jest przypadkowa. Pasją pana Wojtka są szybowce, a w mistrzostwach reprezentuje Aeroklub Lubelski.

R E K L A M A

Czytaj też o zawodach modeli pływających w Kromolicach - KLIK

- Za mną leci 49 albo i więcej szybowców. Zobaczymy, jak sobie poradzą. Ja byłem tutaj za szybko, zaraz po burzy - przyznał zawodnik. Nieczęsto zdarza się, aby w Brzeziu lądowała tego typu maszyna. Natychmiast wzbudziła zainteresowanie rodzin, mieszkających w pobliżu, a szczególnie dzieci. Pan Wojtek - w oczekiwaniu na samochód z przyczepą do transportu - chętnie pokazał im szybowiec i opowiedział, jak działa i jak można nim latać. Wyjaśnił, że w szybownictwie wykorzystuje się m.in. prądy termiczne, prądy orograficzne oraz noszenia falowe, w których szybowiec jest w stanie utrzymywać lub zwiększać swoją wysokość.

Widocznie pagórkowate ukształtowanie terenu okolic Gostynia oraz kapryśna pogoda nie sprzyjały dziś pilotom szybowców. Nie minęła nawet godzina, a kolejni awaryjnie lądowali w okolicy Rokosowa (bardzo daleko od drogi) czy grupowo w pobliżu Kosowa. Tu już musieli interweniować strażacy, bo maszyna po wylądowaniu częściowo znajdowała się na drodze. Strażacy z OSP Kosowo pomogli szybowiec zepchnąć na pobocze, aby bezpiecznie można było ją zdemontować.

R E K L A M A
R E K L A M A
+ 2 głosów: 2 (100%) 0 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (0)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarzbądź pierwszy!
  R E K L A M A
  R E K L A M A