Łysienie androgenowe u kobiet - przyczyny występowania i metody jego leczenia

Opublikowano:
Autor:

Łysienie androgenowe u kobiet - przyczyny występowania i metody jego leczenia - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kobieta i dziecko

Prawdziwe jest stwierdzenie, że włosy wypadają i odrastają w naturalnych cyklach. Zwykła fizjologia. Gdy jednak jakiś czynnik zaburzy ten proces, włosy tylko wypadają i nie pojawiają się nowe. Choroby, genetyka, hormony – przyczyn wypadania włosów jest wiele. Jeżeli pierwszym objawem u mężczyzn są postępujące zakola a u kobiet wypadanie włosów dotyczy środkowej części głowy prawdopodobne jest wystąpienie łysienia androgenowego.

Łysienie tego typu dotyka 70-80 % mężczyzn i 30-40 %kobiet. Łysienie androgenowe jest chorobą o podłożu genetycznym i hormonalnym - nadmierna reakcja mieszków włosowych na androgeny, czyli męskie hormony płciowe. Androgeny w naturalny sposób występują nie tylko u mężczyzn, ale też w małych stężeniach u kobiet. Dlatego też łysienie androgenowe, choć w większości przypadków dotyka panów, zdarza się również u płci przeciwnej.

Przyczyny

Łysienie androgenowe typu żeńskiego może być związane z predyspozycjami genetycznymi, ale także może być spowodowane np. chorobą nowotworową.

Zdrowe kobiety mają zbilansowane ilości hormonów męskich przez odpowiednie ilości żeńskich hormonów płciowych i obecność androgenów nie prowadzi do wystąpienia jakichkolwiek zaburzeń. Problem powstaje wtedy, kiedy w organizmie kobiety pojawia się nadmiar męskich hormonów płciowych. Taka sytuacja prowadzić może zarówno do zaburzeń miesiączkowania, pojawienia się zmian trądzikowych na skórze czy właśnie do utraty włosów.

Do nadmiaru androgenów u kobiet prowadzić mogą:

  • nadczynność kory nadnerczy (np. w postaci zespołu Cushinga),
  • nowotwory nadnerczy,
  • zespół policystycznych jajników,
  • nowotwory jajnika
Zaburzenia hormonalne, które prowadzą do łysienia androgenowego u kobiet występują w okresie menopauzy, okresie okołomenopauzalnym lub ciąży. Nadmiar androgenów u kobiet może występować również jako skutek uboczny przyjmowania przez nie niektórych leków np. hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Łysienie androgenowe ma również dziedziczne uwarunkowania genetyczne.

Przebieg

Łysienie androgenowe dotyczy głównie kobiet powyżej 30. roku życia. Utrata włosów zaczyna się zazwyczaj głównie w środkowej części głowy. Jednak z czasem włosy na całej powierzchni głowy stają się coraz cieńsze i rzadsze, skóra głowy staje się bardziej widoczna.

Mieszki włosowe najbardziej wrażliwe są przede wszystkim na działanie DHT czyli najsilniejszego androgenu. Pod wpływem tego hormonu dochodzić może do zaburzeń cyklu wzrostu włosów u kobiet – skrócona zostaje faza wzrostu włosów. W efekcie włosy rosną coraz cieńsze i coraz słabsze. Coraz łatwiej wypadają i coraz trudniej są zastępowane nowymi.

Leczenie

Znane są liczne metody leczenia łysienia androgenowego. Zanim jednak rozpoczęte zostanie leczenie, najpierw powinna zostać zdiagnozowana przyczyna utraty włosów.

Przyczyn łysienia może być wiele i każdy rodzaj jest inaczej leczony. W przypadku łysienia androgenowego typu żeńskiego stosowane jest leczenie miejscowe, ogólnoustrojowe lub techniki zabiegowe. Na skórę głowy pacjentki można aplikować preparaty z substancją pobudzającą porost włosów.

W leczeniu łysienia androgenowego coraz więcej ma do powiedzenia medycyna estetyczna.

Kobiety z łysieniem androgenowym oprócz leczenia zachowawczego mogą również skorzystać z terapii zabiegowej https://www.drcyj.pl/porady/lysienie-androgenowe-innowacyjna-terapia

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE