Miłosierni dla Ziemi. Już dziś!

Opublikowano:
Autor:

Miłosierni dla Ziemi. Już dziś! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

To będzie już dziewiąty Eko-Festyn na Świętej Górze.

Tym razem organizatorzy zapraszają 30 kwietnia do bazyliki i ogrodów klasztornych. Przygotowano kila niespodzianek i nowości, ale nie zabraknie tradycyjnych punktów imprezy.

Festyn rozpocznie się o godzinie 12.00 mszą świętą dziękczynną w intencji pracowników Nadleśnictwa Piaski oraz z okazji otwarcia sezonu rowerowego. Show orkiestry Blok artystyczny rozpocznie się absolutną nowością - na placu kultowym o godzinie 13.00. zaprezentuje swoje show Orkiestra Vivat! z Sierakowa.

Na scenie zaprezentują się również soliści i zespoły działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Piaskach i w Zespole Szkół w Piaskach. Nie zabraknie Teatru Kulinarnego Krzysztofa Górskiego i stoisk ZSZ w Gostyniu i ZSR w Grabonogu.

– Naszym nowym partnerem jest Stowarzyszenie Przedsiębiorczości dla Ekologii. To właśnie z nim przygotowujemy dwie prelekcje i wystawy. Będzie także konkurs ekologiczny, gdzie główną nagrodą będzie rower. Rozpocznie się o godzinie 16.00 – zachęca Leszek Jankowski, organizator.

Konkurs adresowany jest przede wszystkim do osób, którym zarówno ekologia, jak i obecna sytuacja w regionie nie jest obojętna. - Mam tutaj na myśli planowaną budowę kopalni odkrywkowej węgla brunatnego na terenie powiatu rawickiego i gostyńskiego, która nieodwracalnie zmieni charakter naszego regionu – wyjaśnia Leszek Wenderski, prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorczość dla Ekologii. W ramach festynu odbędzie się także debata poświęcona kopalni odkrywkowej w południowo-zachodniej Wielkopolsce.

Do udziału w dyskusji zostaną zaproszeni przedstawiciele gmin bezpośrednio zagrożonych skutkami odkrywki. – Dzięki debacie mieszkańcy regionu oraz samorządowcy będą mogli zabrać głos i zamanifestować swój sprzeciw wobec budowy kopalni – podkreśla Krzysztof Fekecz, organizator. 

Organizatorzy zapraszają do obejrzenia dwóch wystaw połączonych prezentacją i rozmowami z ich autorami. Będzie można zobaczyć zdjęcia Jacka Gulczewskiego „Czarnobyl po katastrofie – Strefa Zero” i Sebastiana Frosta – „Zraniona Ziemia”. - To relacja fotograficzna z kopalni odkrywkowej w Koninie, która pokazuje wielką destrukcję, jaka dokonała się na przyrodzie, na lasach, a przede wszystkim na jeziorach, które były kiedyś źródłem utrzymania rybaków i tych, którzy żyli z turystyki. Chodzi o globalne osuszenie terenu, czyli to, co może w niedługiej przyszłości spotkać nas, jeżeli dojdzie do skutku budowa kopalni odkrywkowej – mówi Wojciech Czemplik, organizator.

 Festyn zakończy wieczorny koncert w Bazylice „Dopóki Ziemia kręci się...” Usłyszymy piosenki Okudżawy, Wysockiego, Dylana, Kaczmarskiego, Niemena, Nohawicy, Bellona - w wykonaniu Wolnej Grupy Bukowina, Kuby Blokesza, zespołu Mikroklimat, Andrzeja Koryckiego i Dominiki Żukowskiej, Julii Bartkowiak, Jarosława Wasika oraz Chóru “Zaczarowana Melodia”. – Warto odnotować przyjazd ikony nurtu krainy łagodności, czyli bardów, którzy w swojej poezji pięknie opisują przyrodę, czyli zespołu „Wolna Grupa Bukowina”. Do tego artystycznego przedsięwzięcia włączy się nasz ulubiony chór „Zaczarowana melodia”. To wróży piękny finał – zauważa Wojciech Czemplik.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej, im. Józefa Zeidlera, gmina Piaski, Nadleśnictwo Piaski, GOK Piaski, ZS Piaski, Kongregacja Oratorium Świętego Filipa Neri w Gostyniu Duszpasterstwo Młodzieży Oratoryjnej
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE