Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Plebiscyt Sportowy Życia
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Minęło 228 lat. Zbudowana wokół praw i swobód obywatelskich, tolerancji i pokoju

› Społeczeństwo 9 miesięcy temu    3.05.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 1 ocen 5 / 100%
A A A
Gostyń. Obchody 228 rocznicy uchwalenia polskiej konstytucjiGostyń. Obchody 228 rocznicy uchwalenia polskiej konstytucji fot. A. Fajczyk

Polska była pierwszym krajem na Starym Kontynencie, a drugim na świecie, w którym parlamentarzyści uchwalili własną konstytucję. Dzieło Sejmu Wielkiego z 3 maja 1791 roku to ukoronowanie wielu lat reform. Wartości, zawarte w pierwszej pisanej konstytucji w Europie: wolność wyznania, równość wobec prawa, tolerancja, podział władzy, rządy oparte na woli narodu stały się fundamentem rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce.

Jak było 3 maja w Krobi? - KLIK

Dziś 3 maja to Święto Narodowe. W Gostyniu obchody rozpoczęto mszą św. w intencji ojczyzny, później defilada prowadzona przez mażoretki i orkiestrę dętą, przeszła na gostyński rynek. Wystąpienie burmistrza Jerzego Kulaka rozpoczęło II część obchodów  228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

- Nasi przodkowie czerpiąc inspiracje z intelektualnych dokonań swojej epoki stworzyli nowoczesny dokument, który miał sprostać wyzwaniom politycznej rzeczywistości. Dlatego też dzień 3 maja jest radosnym świętem dumy narodowej z uchwalenia tak ważnego dokumentu, u podstaw którego leżała wola i wolność obywateli - przypomniał burmistrz Gostynia Jerzy Kulak podczas przemówienia na gostyńskim rynku.

Zaznaczył, że polska konstytucja zbudowana została wokół praw i swobód obywatelskich, tolerancji i pokoju. Połączyła chrześcijańskie tradycje Europy z wartościami oświecenia i umożliwiła przetrwanie narodu polskiego w okresie niewoli. Burmistrz Gostynia nawiązał też do 15. rocznicy wejścia Polski do „europejskiej rodziny”, którą obchodziliśmy 1 maja.

- Jesteśmy częścią Unii Europejskiej, która pozwala nam czuć się bezpiecznie, ale też bezpiecznie się rozwijać, miedzy innymi dzięki unijnym dofinansowaniom - mówił Jerzy Kulak. Zwrócił uwagę, jak bardzo lokalne społeczności skorzystały na członkostwie Polski w Unii, przypominając że właśnie powstanie długo wyczekiwana przez mieszkańców Gostynia obwodnica.

- Dzieci z „Jedynki” uczą się w nowoczesnej szkole, a w Czajkowie i Kosowie wybudowaliśmy nowoczesne kanalizacje. Na co dzień nie zauważamy, jak pięknie rozwija nam się nasza mała ojczyzna. Myślę, że w te majowe święta - 15-lecia wejścia Polski do Unii Europejskiej, Święta Flagi i Konstytucji 3 Maja warto zastanowić się nad tym, jak zmieniła się na przestrzeni ostatnich lat Polska i nasza gmina - powiedział Jerzy Kulak.
 

Ksiądz dziekan Grzegorz Robaczyk, proboszcz gostyńskiej fary, przed wspólną modlitwą przytoczył słowa ks. Piotra Skargi - modlitwę za ojczyznę. - Wszechmogący wieczny Boże, spuść nam szeroką i głęboką miłość ku braciom i najmilszej Matce, Ojczyźnie naszej, byśmy jej i ludowi Twemu, swoich pożytków zapomniawszy, mogli służyć uczciwie - mówił ks. Robaczyk.

Po wspólnej modlitwie zebranych na rynku mieszkańców, delegacje zakładów pracy, szkół i innych jednostek samorządowych, organizacji oraz kombatantów złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem Serca Jezusowego.

Jeszcze dziś, o godzinie 14.00 na boiskach sportowych przy ulicy Górnej OSiR w Gostyniu wspólnie z Radą Osiedla Konstytucji 3 Maja w Gostyniu organizują II Bieg Konstytucji 3 Maja, a także Drugie Mistrzostwa Gostynia w podciąganiu na drążku (w kategorii: dzieci, kobiety, mężczyźni).

GOK  „Hutnik” o godz. 16.00 zaprasza do parku przy ulicy Strzeleckiej na blok plastyczno-taneczny dla dzieci, a o godz. 18.00 na koncert Witek Łukaszewski & GrandPiano.

+ 5 głosów: 5 (100%) 0 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (1)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ tomek
  9 miesięcy temu 1
  Co to za niepodległość i "własna" konstytucja skoro przy korycie komuniści szkoleni jeszcze za czasów ZSRR a na lokalne uroczystości zaprasza się reprezentantów okupanta z Watykanu?
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji