Musica Sacromontana. Kuba, Moniuszko, Zeidler i gospel

Opublikowano:
Autor:

Musica Sacromontana. Kuba, Moniuszko, Zeidler i gospel - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Za ponad tydzień, na przełomie września i października po raz czternasty na Świętej Górze zagości Festiwal Muzyki Oratoryjnej Musica Sacromontana. W programie imprezy znalazły się cztery koncerty, każdy z nich ukazujący inną muzyczną formę, inaczej zachwycający, ale każdy ma być podróżą muzyczną i przeżyciem oratoryjnego spotkania.

- Znów sięgamy do klasztornego archiwum, aby wydobyć kolejne muzyczne skarby. W tym roku przygotowaliśmy kolejne dzieła Józefa Zeidlera i, jak zwykle, zaprosiliśmy wspaniałych wykonawców. Tegoroczna edycja Festiwalu wpisuje się również w obchody „Roku Moniuszkowskiego” - mówi Krzysztof Fekecz, prezes Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera.

Festiwal otwiera "Missa Cubana". Msza dedykowana jest Matce Boskiej Miłosierdzia z Cobre - patronce Kuby. Jest przykładem połączenia elementów muzyki klasycznej z folklorem kubańskim, poprzez wprowadzenie do sekcji ludowych instrumentów perkusyjnych. Polskie prawykonanie będzie wspólnym dziełem artystów z Polski oraz z Ameryki Północnej i Południowej.

Z okazji dwustulecia urodzin wybitnego polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zaprezentuje utwory wybrane z jego bogatego dorobku muzyki kościelnej. Usłyszymy "Mszę Des-dur" z roku 1780. Wysłuchamy także słynne „Nieszpory" Józefa Zeidlera, utwór, którzy - zdaniem prof. Juliana Gembalskiego i prof. Marka Toporowskiego - stawia Zeidlera na równi z wybitnymi kompozytorami europejskimi. To jedno z największych dzieł Zeidlera zostanie zarejestrowane na płycie.

Zakończenie tegorocznego festiwalu to wieczór z muzyką gospel, a więc zupełnie odmienny styl i ekspresja w wykonaniu amerykańskiej wokalistki gospel, soul i jazz Donny Brown i jej zespółu The Golden Gospel.

Patronat nad imprezą objęło "Życie Gostynia" i portal gostynska.pl.

Program XIV Festiwalu Muzyki Oratoryjnej MUSICA SACROMONTANA 2019                

Sobota, 28 września 2019, godz. 19:30

Muzyka kubańska

Koncert dedykowany PKO Bankowi Polskiemu z okazji 100-lecia banku

Missa Cubana - mszę skomponował w 1996 roku do tekstu łacińskiego oraz częściowo do języków etnicznych terenów Kuby jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów kubańskich - Jose Maria Vitier. Msza dedykowana jest Matce Bożej Miłosierdzia z Cobre - patronce Kuby. Jest przykładem doskonałego połączenia elementów muzyki klasycznej z folklorem kubańskim, poprzez wprowadzenie do orkiestry sekcji ludowych instrumentów perkusyjnych. W pierwszym polskim prawykonaniu nie może zabraknąć artystów z Ameryki Północnej i Południowej. Będą to: Beatriz Blanco Rojas /mezzosopran/ z Wenezueli oraz Alejandro D. Aguilera z Kuby / tenor/. Skład solistów zasili znana solistka, sopranistka Marzena Michałowska z Poznania. Pozostali artyści są również związani z Wielkopolską - Chór Kameralny Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego z Poznania, przygotowany przez prof. Marka Gandeckiego oraz orkiestra kameralna Ensemble Frédéric z Kalisza, prowadzona przez Maestro Adama Klocka. Na instrumentach perkusyjnych zagra José Torres z Kuby.

Niedziela, 29 września 2019, godz. 18:30

Moniuszko sakralnie

W związku z obchodami 200. rocznicy urodzin wybitnego polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zaprezentuje utwory wybrane z jego bogatego dorobku muzyki kościelnej. W wykonaniu solistów oraz zespołu usłyszymy Mszę Łacińską Des-dur, IV Litanię Ostrobramską oraz utwory ludowe.

Sobota, 5 października 2019, godz. 19:30 

Nieznany Józef Zeidler

Koncert dedykowany Bankowi Gospodarstwa Krajowego z okazji 95-lecia banku

Kustosz i wieloletni dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie jako pierwszy w 1965 r. odkrył i docenił wyjątkowy talent kompozytorski „polskiego Mozarta”, Józefa Zeidlera. Ten utwór, zdaniem prof. Juliana Gembalskiego i prof. Marka Toporowskiego, stawia Zeidlera na równej pozycji ze współcześnie żyjącymi, wybitnymi kompozytorami europejskimi. Dzięki staraniom ks. Zientarskiego Nieszpory zostały wydane na płycie winylowej już w 1966 r. To jedno z najwybitniejszych dzieł tego kompozytora zostanie ponownie wykonane i nagrane. Wystąpią znakomici soliści: Anna Mikołajczyk-Niewiedział  /sopran/, Agnieszka Rehlis /mezzosopran/, Tomasz Krzysica /tenor/, Robert Gierlach /baryton/ oraz Polski Chór Kameralny, przygotowany przez Jana Łukaszewskiego Towarzyszyć im będzie Orkiestra Sinfonietta Cracovia pod dyrekcją Maestro Michała Klauzy.

Niedziela, 6 października 2019, godz. 18:30

Wieczór z muzyką gospel

Amerykańska wokalistka gospel, soul i jazz Donna Brown i jej zespół The Golden Gospel Pearls zamykają Festiwal Musica Sacromontana 2019. Artyści ci obdarzeni są znakomitymi głosami i wielką ekspresją oraz dużym stopniem uduchowienia. Usłyszymy wiązankę psalmów z m. in. When Israel Was in Egypt’s Land  czy Amazing Grace. Jeden z członków zespołu, Lee Brown, o muzyce gospel powiedział: Ja nie nauczyłem się śpiewać gospel, ja po prostu jestem gospel. To sens mojego istnienia. To muzyka i głos ludzi z Afryki, którzy przez lata byli niewolnikami na amerykańskim kontynencie, a których Bóg następnie wyzwolił. Muzyka gospel bez Jezusa jest jak koła bez samochodu. Donna Brown ma wieloletnie doświadczenie muzyczne jako wokalistka, pianistka i dyrygentka chórów. Jest absolwentką słynnej nowojorskiej szkoły The Julliard School of Music.


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE