Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Muzyczne i artystyczne osobistości na Świętej Górze. Jaki będzie jubileuszowy festiwal?

› Społeczeństwo 2 miesiące temu    19.01.2020
Agata Fajczyk
komentarzy 1 ocen 1 / 100%
A A A
Święta Góra. Wręczono tytuły MECENASA KULTURYŚwięta Góra. Wręczono tytuły MECENASA KULTURY fot. A. Fajczyk/fotomontaż Z. Pacanowski

Możemy już przekazać ciekawostki, dotyczące programu - jubileuszowego - bo XV Festiwalu Muzyki Oratoryjnej MUSICA SACROMONTANA, który odbędzie się na Świętej Górze jesienią 2020 r. Wyjątkowo zapowiada się koncert zamykający to artystyczne wydarzenie. Przygotowany zostanie w oparciu o list św. Jana Pawła II, jaki papież napisał do artystów w 1999 r.

- Z tym listem zapoznamy państwa dzięki interpretacji wielkiego aktora Jana Englerta. List będzie również okraszony muzyką na niedawno zrekonstruowanych organach - zdradził Wojciech Czemplik, dyrektor artystyczny festiwalu. Podczas występu po raz pierwszy zostaną użyte tzw. środki multimedialne. Jest jeszcze kilka innych artystycznych perełek i wielkich osobistości, których można się spodziewać podczas świętogórskiej muzycznej uczty w 2020 r.
 

Niektóre tajemnice z nadchodzącego jubileuszowego wydarzenia na Świętej Górze przekazano podczas spotkania ze sponsorami i promotorami XIV Festiwalu MUSICA SACROMONTANA 2019, które odbyło się 11 stycznia w klasztorze. Prezesowie Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Świętogórskiej wręczyli podziękowania i tytuły MECENASA KULTURY. Odebrali je włodarze gmin i powiatu, przedstawiciele instytucji i organizacji, a także reprezentanci przedsiębiorstw zaangażowanych w organizację festiwalu. Zebrani odebrali pamiątki jako wyrazy wdzięczności za wspieranie działań Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri w ramach festiwalu, ale także wszystkich przedsięwzięć kulturalnych, które odbywają się na Świętej Górze.

Przygotowano również tort, który miał być przypomnieniem muzycznych - nie tylko słodyczy - związanych z XIV edycją festiwalu.

Wojciech Czemplik - dyrektor artystyczny muzycznego wydarzenia, które od piętnastu lat przygotowywane jest w bazylice na Świętej Górze przedstawił w skrócie plany programowe, związane z jubileuszowym festiwalem. Kto chce w nim uczestnczyć, powinien zarezerwować ostatni weekend września i pierwszy dzień października.

Zaplanowano w sumie 4 koncerty.

Pierwszy z nich, na otwarcie festiwalu, odbędzie się 26 września. Będzie można usłyszeć wtedy niedokończone dzieła mistrzów - Wolfganga Amadeusza Mozarta i Józefa Zeidlera.

- Patron stowarzyszenia i festiwalu jest nazywany polskim Mozartem. Jest nim nie tylko dlatego, że emocje i styl muzyki, którą uprawiał kompozytor oraz walory jego utworów są zbliżone do muzyki Mozarta. Łączy ich też taki fakt, że zarówno nasz patron, jak i wielki Amadeusz zmarli pisząc swoje największe kompozycje. Józef Zeidler krótko pisał swoje requiem, pozostały tylko 2 części. Jak wiemy z adnotacji w źródłach, nie dokończył ich bo umarł - wyjaśniał Wojciech Czemplik.

Drugi koncert zapowiada się szczególnie, gdyż poświęcony został Alfonsowi Szczerbińskiemu - urodzonemu w Gostyniu kompozytorowi muzyki klasycznej. Na tegorocznym festiwalu będzie można usłyszeć po raz pierwszy sonaty skrzypcowe, które pozostawił po sobie. Wyjątkowe wykonanie powierzono skrzypkowi z Zurychu, który zagra je na jednym z najcenniejszych instrumentów, jakim są skrzypce Antoniego Stradivariego.

Trzeci koncert poświęcony będzie Józefowi Zeidlerowi. Usłyszymy w szerszym wykonaniu utwory kompozytora, pochodzące z biblioteki świętogórskiej.

Koncert czwarty, zamykający festiwal zapowiada się szczególnie interesująco.

- Ponieważ 2020 rok ogłoszony został rokiem św. Jana Pawła II, nie może podczas festiwalu zabraknąć szczególnej dedykacji dla wielkiego Polaka, z duszą artysty, poety, aktora - zapowiedział Wojciech Czemplik. - Powołujemy się na list Jana Pawła II z roku 1999 do artystów. To przepiękna opowieść, esej o roli muzyki, sztuki, malarstwa w duchowości w odniesieniu do Ewangelii - dodał.

Z treścią listu słuchacze będą zapoznani dzięki interpretacji aktora Jana Englerta. Dzieło okraszone zostanie muzyką, płynącą z niedawno zrekonstruowanych organów. Za nimi zasiądzie prof. Julian Gembalski - polski wirtuoz organów. Ma to być specjalna i wyjątkowa uczta także dlatego, że po raz pierwszy zostaną tu użyte tzw. środki multimedialne: kamery czy projektory

- W różnych miejscach zamontowanych będzie wiele kamer, zobaczymy wiele kadrów, pokazujących wnętrze instrumentu, być może nawet kopułę bazyliki, artystów, na ścianie pojawią się obrazy z kilku filmików - mówił dyrektor artystyczny.

Tytuł MECENASA KULTURY otrzymali:

Samorząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
Powiat Gostyński,
Gmina Gostyń
Gmina Piaski,
SANTANDER Bank Polska S.A.,
Powiatowy Bank Spółdzielczy w Gostyniu,
PKO Bank Polski
Bank Gospodarstwa Krajowego
KACZMAREK Malewo Spółka Jawna
Spółdzielnia Mleczarska w Gostyniu
Automobilklub Wielkopolski
Ardagh Group
DANKO Hodowla Roślin Sp. z o.o.
Kongregacja Świętego Filipa Neri,
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
NETBOX Polska, Fundacja ENEA, Fundacja PZU, Stowarzyszenie WIELKOPOLSKA 2000,

TERIEL Spółka z o.o


Podziękowania otrzymali również przedstawiciele mediów, a specjalne wyrazy wdzięczności skierowano do Dariusza Płókarza za wspaniałe oświetlenie bazyliki.
Poseł Jan Dziedziczak otrzymał podziękowania za pomoc w realizacji festiwalu, wyjazdów zagranicznych z muzyką Zeidlera - w ubiegłym roku Stowarzyszenie odwiedziło Londyn

 

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (1)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ Precz z pism nie chce wiecej podwyżek
  2 miesiące temu 1
  Precz z pism nie chce wiecej podwyżek
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji