Muzyka renesansowa w gościnnych murach kościoła

Opublikowano:
Autor:

Muzyka renesansowa w gościnnych murach kościoła - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

W deszczowy, piątkowy wieczór spotkali się poszukiwacze muzycznych wrażeń w kościele pw. Ducha Świętego i Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gostyniu na trzecim koncercie, który odbył się w ramach IV edycji Festiwalu Lutniowego.

Zanim artyści powitali publiczność, ta miała okazję zaobserwować, jak ciężko nastroić tytułowy instrument festiwalu – lutnię. - Nagminnie powtarza się żart w muzycznym środowisku, że lutnista stroi się przez pół życia, a przez drugie pół będzie grał na rozstrojonym instrumencie. Niestety, żart ten pokrywa się po części z praktyką wykonawczą. Jest niezmiernie trudno nastroić lutnię, a w szczególności, jeżeli otacza nas taka aura, jest bardzo wilgotno, drewno pracuje – zdradzał Maciej Kończak, organizator festiwalu.

Organizator dziękował za uprzejmość proboszczowi Tadeuszowi Murawskiemu, który bardzo chętnie udostępnił świątynię, a gminie Gostyń oraz marszałkowi województwa wielkopolskiego za wsparcie finansowe. Słowa podziękowania kierował też w stronę wszystkich współorganizatorów wydarzenia.

Koncert rozpoczął zespół z Kekavy – miasta partnerskiego, znajdującego się na Łotwie. - Współpracujemy jako miasta już 10 lat. Przyjechali więc do nas muzycy z tamtejszej szkoły muzycznej, którzy wykonają dla nas trzy utwory – mówił Maciej Kończak. Następnie wystąpił zespół wokalno - instrumentalny Miraculis, w skład którego wchodzą: Marta Czarkowska, Martyna Grabowska, Mateusz Maleszka oraz Filip Zieliński. Zespół ten specjalizuje się w wykonawstwie muzyki renesansowej i gra na kopiach instrumentów historycznych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE