Antyspam
R E K L A M A
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola do czerwca
R E K L A M A

My zawsze byliśmy przeciwko kopalni. Po co kolejne stowarzyszenie?

› Społeczeństwo 10 miesięcy temu    14.11.2017
Agata Fajczyk
komentarzy 8 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. arch. "Życia Gostynia"

Niektóre samorządy kręcą nosem na pomysł Starostwa Powiatowego w Gostyniu, aby powołać kolejną – tym razem samorządową - organizację, która ma wspierać przeciwników powstania kopalni węgla brunatnego w południowej Wielkopolsce. Uzasadniają, że z wielu stron: od posłów, prezydenta, od wojewody słyszeli już, że kopalni „Oczkowice” nie będzie.

R E K L A M A

Gostyńscy samorządowcy krytykują nieprecyzyjny statut Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Południowo-Zachodniej Wielkopolski „Samorząd dla zrównoważonego rozwoju”. O procesie powstawania stowarzyszenia poinformował ich wiceburmistrz Grzegorz Skorupski na roboczym spotkaniu radnych pod koniec października.

- Otrzymaliśmy pierwotną wersję statutu Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Południowo-Zachodniej Wielkopolski „Samorząd dla zrównoważonego rozwoju”. To na razie tylko schemat. Jest on nieścisły w wielu kwestiach – mówił Grzegorz Skorupski, nie ukrywając rozczarowania, że od czerwca (wtedy odbyło się ostatnie „robocze” spotkanie w starostwie, dotyczące stowarzyszenia) do końca października dokument można było lepiej przygotować. Zgodnie z pierwotną wersją statutu siedzibą nowej organizacji miałby być Gostyń. - Podczas roboczych spotkań samorządów, które się odbywały dowiedziałem się, że w skład będą wchodziły gminy, które zdecydują się przystąpić. We władzach zasiądą przedstawiciele rad. Celem jest mówienie jednym głosem przeciwko kopalni, jaka miałaby powstać na terenie powiatu gostyńskiego i rawickiego – powiedział wiceburmistrz Gostynia. Gostyńscy rajcy dopytywali się, z czyjej inicjatywy miałaby powstać organizacja? - Dokładnie wicestarosta Czesław Kołak jest pomysłodawcą. (...) Powiedział, że chciałby, aby reprezentantami Stowarzyszenia były osoby, które pracowałyby odpłatnie, być może nawet na etacie i miałyby za to płacone – poinformował zainteresowanych burmistrz Gostynia Jerzy Kulak.

Przewodniczący rady Mirosław Żywicki miał sporo wątpliwości. Zauważył, że sam temat kopalni funkcjonuje od 2011 roku. – (...) Po 6 latach zakładać stowarzyszenie? Tym bardziej, z tego co wiem, te organizacje w kwestii kopalni, nie są traktowane jako strona, tylko jako głos doradczy. Mamy już kilka takich organizacji. My zawsze byliśmy przeciw kopalni (...). Szczerze powiem, za rok chyba są wybory... I teraz im bliżej wyborów, tym więcej stowarzyszeń - mówił Żywicki. Burmistrz Kulak stwierdził, że jeśli wszystkie samorządy z okolicy, do których wysłano propozycję, weszłyby do organizacji, „to my też pewnie w to wejdziemy”.

R E K L A M A
+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (8)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Za kopalnią
9 miesięcy temu 8
Albo kopalnia albo step . Jeśli rolnicy w takim tempie jak do tej pory wycinać będą drzewa grozi nam step .Wielkopolska ma tendencje do stepowienia ,grabonóg o tym nie uczy ? Miedzy Ludwinowem a Sułkowicami wycięto wszystkie drzewa i niema pana . Mądry rolnik widzi korzyść tylko na rok do przodu a co dalej.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ modry
10 miesięcy temu ocena: 50%  7
Byłem na rynku podczas przemowy prezydenta i nic nie mówił,że kopalni nie będzie.Mówił tylko,że należy słuchać w pewnych sprawach narodu,a to wielka różnica.W sprawach kopalni posłowie nie posiadają żadnych uprawnień,aby cokolwiek w tym zakresie zajmować głos.To należy tylko i wyłącznie do rządu,a z rządu nikt nie powiedział ,żę kopalni nie będzie.Będzie i to za ok. 20 lat,bowiem na tyle lat przewidziano wydobycie węgla pod Koninem i Bełchatowem,zaś o elektrowniach jądrowych słuch zaginął.Mówią,że gospodarka ię rozwija w szybkim tempie,powstają zakłady przemysłowe a energię elektryczną będą chyba wytwarzać dynamem rowerowym.Przeciwnikom kpoalni proponuję pojechać do Kleszczewa pod Bełchatowem.i posłuchać mieszkańców tej gminy.Same pozytywy.Zyją jak w kuwejcie.Byłem,widziałem rozmawiałem.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Wet
10 miesięcy temu ocena: 75%  6
Kopalni TAK. Wszystko na temat
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Modrakowy
10 miesięcy temu 5
Na prezesa Stowarzyszenia proponuje pana Burmistrza w Krobi jest bardzo przeciw kopalni, dużo zdziała w temacie kopalni.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ xxx
10 miesięcy temu ocena: 50%  4
Krobii? Miejskiej Górki? tylko jeden burmistrz sie odpowiednio w czasie postawił- Ponieca. reszta to teraz na pokaz.
R E K L A M A
~ Biskupian
10 miesięcy temu 3
Jak tak patrzę i czytam od kilku lat to pani redaktor jest za da kopalnia
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Wacław Kiszoneyro
10 miesięcy temu ocena: 100%  2
Świetny pomysł z tą odkrywką. Bez prądu ani rusz. Nawet świń się nie oporządzi, krów nie wydoi...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wybory?
10 miesięcy temu ocena: 100%  1
Rewelacyjny pomysł z tym kolejnym stowarzyszeniem. Po wyborach jak znalazł ,ciepła,płatna posada dla założycieli i to chyba na długo.A kto to sfinansuje wiadomo-gminy z obowiązkowej składki w stosownej wysokości.
R E K L A M A