Myszy i szczury: Jak zwalczyć?

Opublikowano:
Autor:

Myszy i szczury: Jak zwalczyć? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rolnictwo

Gryzonie czynią liczne szkody w budynkach inwentarskich i nie tylko. Przenoszą wirusy i choroby. Powstaje więc pytanie: Jak skutecznie z nimi walczyć?

Paszarnie, chlewnie, obory, kurniki, magazyny zbożowe, a także domy i mieszkania, znajdujące się w sąsiedztwie gospodarstw - to w nich chętnie przebywają myszy i szczury. W tych miejscach bowiem mają schronienie i stały dostęp do pożywienia. Czynią tam szkody. Przenoszą wirusy i choroby. Ich występowania nie można bagatelizować.

Gryzonie w obiektach inwentarskich. Jak sobie z nimi poradzić?

Do najpopularniejszych metod walki z myszami w budynkach inwentarskich i przedsiębiorstwach zalicza się pułapki i gilotyny, które zabijają szkodniki. – One są jednak mało skuteczne. Kosztują niewiele, co jest równoznaczne z jakością produktu. Oczywiście, można kupić pułapki profesjonalne np. chwytacze gryzoni. Są to urządzenia, które wyłapują żywe gryzonie. Mamy je potem prawo albo wypuścić, albo zutylizować – opisuje Karol Skoczylas z firmy Termit. Na tym nie kończy. - Ten sprzęt jest o tyle dobry, że nie musimy sprawdzać czy gryzoń się złapał czy też nie – czyli, jeśli jedna mysz wejdzie, to za nią podąży następna. Myszy nie są inteligentne, więc jak jeden osobnik wejdzie do tego urządzenia i hałasuje w nim, to inne myszy myślą, że jest tam coś fajnego i będą się do tego pchały – mówi specjalista.

Szczury to mądre stworzenia. Potrafią się porozumiewać. Walkę z tymi szkodnikami należy zatem dobrze przemyśleć. – Najłatwiejszą metodą eliminowania tego gryzonia jest wyłożenie trutki. Należy jednak wiedzieć, że szczury w ramach strategii przetrwania stały się neofobami: są niezwykle nieufne wobec nieznanych sobie przedmiotów, ludzkiej i zwierzęcej aktywności oraz zamieszkiwania otwartych przestrzeni. Oznacza to, że potrafią być bardzo ostrożne w podejściu do nowych pojemników z trucizną i nieznanego pożywienia, początkowo ich unikając lub spożywając jedynie niewielkie ilości, aż się nie upewnią, że są one bezpieczne. To może być bardzo niebezpieczne, bo zanim trutka zostanie skonsumowana przez szczura, może upłynąć trochę czasu. Jeśli ktoś prowadzi chów zwierząt, to może je przy okazji zatruć – bezpośrednio (gdy zwierzę spożyje trutkę) lub pośrednio (gdy zwierzę skonsumuje podtrutego szkodnika) – zaznacza Karol Skoczylas.

Większość firm w walce ze szczurami stawia więc na zintegrowane metody zwalczania i zabezpieczenia - tzn. w zależności od specyfiki zakładu i położenia stosuje się różne urządzenia np. chwytacze gryzoni, karmniki deratyzacyjne, do których wkłada się truciznę na sztywnym drucie. - Gryzoń nie jest w stanie wyjąć tej trucizny na zewnątrz. Ta trucizna jest tak zabezpieczona, że kot, pies czy dziecko, nie jest w stanie tego wyciągnąć. To urządzenie zabezpiecza również trutkę przed warunkami atmosferycznymi, np. deszczem czy śniegiem – opisuje nasz rozmówca.

Ile kosztuje walka z gryzoniami? Sprawdź na: http://wiescirolnicze.pl/uprawy/myszy-i-szczury-w-budynkach-inwentarskich-jak-zwalczyc/?strona=3

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE