Antyspam
R E K L A M A
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Fines
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola
R E K L A M A

Na Biskupiźnie nawet zając znosi jaja

› Społeczeństwo 11 miesięcy temu    1.04.2018
Bogdan Bujak
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Jak wyglądała Wielkanoc na Biskupiźnie? Jak wyglądała Wielkanoc na Biskupiźnie?  fot. Fotomontaż

O tym, że folklor biskupiański jest bogaty w tradycje nie trzeba nikogo przekonywać. Ponieważ Święta Wielkanocne już za pasem postanowiliśmy sprawdzić, jakie to zwyczaje i obrzędy królują lub królowały w regionie. Bo jak przyznają nasi rozmówcy, większość z nich powoli zanika i na palcach można policzyć osoby, które na Biskupiźnie obchodzą w ten sposób Wielkanoc.

R E K L A M A

Czy ktoś pamięta, że po przyjściu z kościoła z poświęconą palmą, gospodarz lub gospodyni, obchodzili całe gospodarstwo? – Mama nawet wchodziła do chlewa, pogłaskała krowę, żeby bydło się dobrze chowało, dużo mleka dawało, żeby w stodole robactwo się nie lęgło – opowiada Anna Chuda z Posadowa. Gdy wracała do domu pytała, które z dzieci jest na tyle odważne, aby zjeść bazie - popularnego „kotka” lub „bagniątko” z palmy. – Ja zawsze byłam odważna i połknęłam. Bo to chroniło od zła, gardło nie bolało – śmieje się pani Ania.

Albo, że w Wielki Piątek dzieci robiły z gałązek palmowych krzyże i w pierwsze święto gospodarz szedł na pole, święcił je i zatykał ów krzyżyk. – To jeszcze robią dzisiaj. Moi kuzynowie jadą na pole samochodami (...) i tak na przyczu wdygną i zostawią – mówi Franciszek Jesiak ze Starej Krobi. W zwyczaju było też, że jedną palemkę zostawiało się za świętym obrazem i nie wyciągało się jej tak długo, aż przyszła wiosna i krowy wyganiano na pola. – A słuchaj Ania były u was w Posadowie Boże Rany? A zając też ci jajo zniósł? – pyta pan Franciszek. – O rany, pewnie, że były – odpowiada pani Ania.

 

R E K L A M A
R E K L A M A
+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (0)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarzbądź pierwszy!
  R E K L A M A
  R E K L A M A