Na poddaszu zagościli pszczelarze. Miniskansen otwarty

Opublikowano:
Autor:

Na poddaszu zagościli pszczelarze. Miniskansen otwarty - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Czym się różni ul wielkopolski od poznańskiego? Co to jest rojnica? Jak wygląda sito do miodu? Jak działa miodarka? Z czego składa się kombinezon pszczelarski? Kto jest patronem pszczelarzy? Odpowiedzi na te pytania i mnóstwo innych można znaleźć w Pszczelarskim Kącie, który już powstał w Gostyniu.

To nowa, niezwykła ekspozycja edukacyjna. Można tam obejrzeć wszelkie akcesoria (od bardzo starych do współczesnych, od bardzo dużych do drobnych)  - wszystkie związane z hodowlą pszczół i produkcją miodu w przydomowej czy bardzo rozwiniętej pasiece.
Wczoraj miniskansen pszczelarski został oficjalnie otwarty i pobłogosławiony przez biskupa seniora Zdzisława Fortuniaka.

Uroczystość rozpoczęła się mszą św. koncelebrowaną w intencji pszczelarzy. Nabożeństwo zostało odprawione zostało w kościele pw. św. Małgorzaty w Gostyniu przez odchodzącego proboszcza ks. Krzysztofa Młynarczyka, nowego proboszcza gostyńskiej fary ks. Grzegorza Robaczyka. Kazanie wygłosił biskup senior Zdzisław Fortuniak. Podczas homilii biskup wyjaśniał, co to znaczy ”istnieć i żyć po ludzku”. - To znaczy działać i tworzyć, ale rozumnie. Także w tym sensie, by środowisko naturalne nie było - jak to jest w rzeczywistości - pełne ran spowodowanych przez nasze nieodpowiedzialne zachowanie. Wiele na ten temat mogą powiedzieć pszczelarze. (...) Oni nam powiedzą, że troska o przyrodę wymaga spojrzenia wykraczającego poza to, co doraźne, poza dążenie jedynie do szybkiego i łatwego zysku finansowego - powiedział biskup Fortuniak. Po mszy św. pszczelarze i zaproszeni goście przemaszerowali do Domu Katolickiego św. Józefa. Tam, na poddaszu znajduje się Pszczelarski Kąt. Ekspozycję  edukacyjną, po tradycyjnym przecięciu wstęgi, pobłogosławił i poświęcił biskup Fortuniak.

TUTAJ - Dlaczego za wode i ścieki zapłacimy więcej?

Inicjatorem utworzenia miniskansenu pszczelarskiego jest ks. kanonik Krzysztof Młynarczyk, odchodzący proboszcz gostyńskiej fary. Pomysł zrodził się kilka lat temu, podczas odpustu, połączonego z biesiadą parafialną, na której po raz pierwszy zostało utworzone edukacyjne stoisko pszczelarskie. Do realizacji przystąpiono rok temu. Zbieraniem i przygotowywaniem eksponatów do wystawy zajęli się Marian Sobecki i Ireneusz Sobkowiak, dla których hodowla pszczół i produkcja miodu to wieloletnia pasja.

- Kiedyś proboszcz pokazał nam to nieużywane pomieszczenie - na poddaszu Domu Katolickiego. To była ruina. Jak nas tam zaprowadził, za głowę się złapaliśmy. Jak myliśmy podłogę , to Irek przywiózł beczkę wody, chyba ze 300 litrów. Deski mopem szorowaliśmy w nieskończoność, wciąż było brudno - wspomina dzisiaj Marian Sobecki.

Z niezagospodarowanego poddasza nic już nie zostało. Po wielu miesiącach powstała tam ciekawa ekspozycja, do której wstęp ma każdy zainteresowany. Ciekawscy dowiedzą się, jak funkcjonuje pasieka, jak żyją i pracują pszczoły w ulu i poza nim, jak powstaje miód i w jaki sposób jest wybierany oraz co znajduje się w oddymiaczu i po co w ogóle dym w ulu. Zaprezentowano też gniazda os i szerszeni. Nad wszystkim czuwa św. Ambroży patron pszczelarzy, którego drewniana figura też znajduje się wśród eksponatów. Na ścianie wisi kopia obrazu Matki Bożej Królowej Pszczół - zafundowana przez pszczelarzy z Gostynia i okolic.

W niedzielę, 1 lipca, miniskansen przy ul. Jana Pawła II w Gostyniu (Dom Katolicki) czynny jest od godz. 8.00 do 19.00. Warto zajrzeć! Przewodnik gwarantowany. Wstęp wolny

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE